Oratorium Mesjasz w Kościele Ewangelicko-Reformowany

Oratorium Mesjasz hwv 56 J.F. Haendla jest obok: obydwu pasji J.S. Bacha, „Stworzenia Świata” J. Haydna i „Requiem” W.A. Mozarta; jednym z najgenialniejszych arcydzieł muzyki oratoryjno-kantatowej. Dzieło powstało w 1742 roku i trwa 152 minuty. Skomponowane jest na solistów, chór i orkiestrę. Zbudowane z trzech części: pierwsza jest zapowiedzią przyjścia Mesjasza, druga mówi o Jego życiu, śmierci i zmartwychwstaniu; trzecia stanowi o misji zbawienia. Tekst oratorium, złożony z 52 ogniw, jest zaczerpnięty z wersetów Pisma Świętego (głównie ksiąg prorockich Starego Testamentu, ale również z Nowego Testamentu). Ich wyboru i zestawienia dokonał Charles Jennens.

Pierwsza niedziela po Wielkanocy; 24 kwietnia 2022 roku, godz. 17.00; Kościół Ewangelicko-Reformowany w Łodzi, ul. Radwańska 37; Wstęp wolny.

 

VII festiwal Orkiestry Kameralnej Polish Camerata zaplanowany na rok 2022 pt. „Polish Camerata Swojemu Miastu – L. van Beethoven, spóźniony jubileusz” – odnosi się do nieobchodzonego w roku 2020 z powodu pandemii Covid-19, jubileuszu 250.lecia urodzin, Ludwiga van Beethovena – największego muzycznego rewolucjonisty. Cykl koncertów realizować będą wyłącznie Łodzianie, którzy zagrają i zaśpiewają dla Łodzian! WSTĘP na koncerty będzie WOLNY. Program festiwalu realizowanego w maju, wrześniu i w październiku zawiera wykonanie wszystkich form koncertowych; symfonii i uwertur L. van Beethovena. Będą to: komplet koncertów fortepianowych: Es-dur Wo04, nr I C-dur op. 15, nr 2 B-dur op. 19, nr 3 c-moll op. 37, nr 4 G-dur op. 58, bzn D-dur op. 61B, nr 5 Es-dur op. 73, Koncert skrzypcowy D-dur op. 61, Koncert potrójny na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op. 56, Romanse na skrzypce i orkiestrę G-dur op. 40 i F-dur op. 50 oraz oparta na temacie z „Ody do radości” z IX symfonii – Fantazja chóralna c-moll op. 80 na fortepian, chór, solistów i orkiestrę. Symfonie: C: nr 1 C-dur op. 21, nr 3 Es-dur „Eroica” op. 55, nr 6 F-dur „Pastoralna” op. 68, nr 7 A-dur op. 92; 3. Uwertury: Uwertura koncertowa „Coriolan” op. 62, Uwertura do dramatu „Egmont” op. 84, Uwertura do opery „Fidelio” op. 72.

Wiosenna tura koncertów z muzyką L. van Beethovena odbędzie się: 8, 15 i 29 maja 2022 roku, o godz. 17.00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Łodzi, przy ul. Radwańskiej 37. Usłyszeć będzie można dzieła symfoniczne i uwertury, tego największego muzycznego rewolucjonisty. Dzieła koncertowe z udziałem łódzkich solistów zostaną wykonane we wrześniu i w październiku. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Orkiestra Kameralna Polish Camerata, planuje jeszcze pewną niespodziankę w postaci nadzwyczajnego koncertu oratoryjnego w dniu 16 października 2022 roku…. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *