Opowiedz mi o sobie – Edycja I: Kobiety

01_Plakat_Opowiedz_miZapraszamy na przegląd kina międzykulturowego Opowiedz mi o sobie. Jego pierwsza edycja, która odbędzie się już w dniach 1-25 października w łódzkim kinie Bodo, przedstawiać będzie obraz kobiet w pięciu ujęciach: chrześcijańskim, judaistycznym, muzłumańskim, buddyjskim i socjologicznym. Każda odsłona będzie miała formę projekcji filmowej, po której płynnie przejdziemy do dyskusji z przedstawicielami danego nurtu. Wstęp na każdą projekcję filmową połączoną z dyskusją będzie kosztował tylko 10 zł.

Dlaczego opowieści o Kobietach? Z kobietami związane są liczne stereotypy kulturowe. Narzucają nam one obraz pań w różnych systemach filozoficzno-religijnych, który często odbiega od stanu faktycznego, co ma swoje duże konsekwencje społeczne. Chcemy z nimi walczyć, dlatego też pragniemy zaprosić Uczestników w podróż przez kobiecy świat przedstawiony w pięciu ujęciach.

Celem przeglądukina międzykulturowego OPOWIEDZ MI O SOBIE jest też przypomnienie widzom, że bez względu na różniące nas poglądy (religijne czy kulturowe) warto poznać tych „innych”, spróbować zrozumieć otwierając się na ich postrzeganie świata. Każde ujęcie to jeden film, po którym odbędzie się dyskusja prowadzona przez kobietę i mężczyznę – przedstawicieli danej kultury związanego z Łodzią lub okolicami.

Program (kolejno data, kultura, tytuł filmu, goście)
   
1.10 (niedziela) / buddyzm / „Mistrzynie życia duchowego” / Małgorzata Dobrowolska (buddyzm theravāda, reżyserka filmu) oraz _____ ______ (buddysta zen)

8.10 (niedziela) / islam / „Mustang” / Blanka Rogowska (Katedra Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego) oraz Khamis Abtan (imam wspólnoty muzłumańskiej w Łodzi)

15.10 (niedziela) / judaizm / „Wypełnić pustkę” / Miriam Szychowska oraz Dawid Gurfinkiel (Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi)

22.10 (niedziela) /socjologia / „Szwedzka teoria miłości” / Mariusz Janik (łodzianin, dziennikarz, filmoznawca, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracownik Plastra Łódzkiego) i Kamila Młynarczyk – (łodzianka, absolwentka dziennikarstwa i kultury francuskiej, pasjonat filmoznawstwa współpracująca z Kołem Krytyków Filmowych UŁ oraz Transatlantyk Festivalem)

25.10 (środa) / chrześcijaństwo / „Historia Marii” / s. Anna Maria Pudełko (apostolinka ze Skierniewic), o. Tomasz Nowak (dominikanin, przeor klasztoru w Łodzi)

Organizator: OLGA GRETKA
Współorganizator: KINO BODO
Paroni Medialni: TVP3 ŁÓDŹ, RADIO ESKA, GAZETA WYBORCZA, PLASTER ŁÓDZKI
Projekt współfinansowany: W RAMACH PROGRAMU WSPÓŁTWORZENIA WYDARZEŃ TRANSATLANTYK FESTIVAL W ŁODZI – MIKROGRANTY 2017

Opisy filmów

Mistrzynie życia duchowego
Reżyseria: Małgorzata Dobrowolska
Produkcja: Polska (2016)
Gatunek: dokument
Czas: 60′

Film dokumentalny będący świadectwem odradzania się tradycji święcenia kobiet na mniszki buddyjskie. W większości największych współczesnych religii świata kobiety nie są dopuszczane do wyższych stanowisk w hierarchii monastycznej. Reżyserka filmu, wychowana w katolickim kraju, wyrusza na Sri Lankę, aby poznać kobiety, które przełamują te schematy. Głównymi bohaterkami filmu są trzy pierwsze w pełni wyświęcone mniszki buddyjskie w tradycji Theravādy.

Mustang
Reżyseria: Deniz Gamze Ergüven
Produkcja: Francja, Niemcy, Turcja, Katar (2015)
Gatunek: dramant
Czas: 97′

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Wypełnić pustkę (Lemale et ha’halal)
Reżyseria: Rama Burshtein
Produkcja: Izrael (2012)
Gatunek: dramat
Czas: 97′

Chasydzi fascynują trudną do zrozumienia umiejętnością pogodzenia ortodoksyjnej tradycji z wymogami życia w nowoczesnym społeczeństwie izraelskim. „Wypełnić pustkę” zabiera widza w najintymniejszą przestrzeń chasydzkiej rodziny. Osiemnastoletnia Shira po śmierci starszej siostry musi od nowa szukać swojego miejsca w społeczności. Jej osobiste szczęście zależy całkowicie od umiejętności odnalezienia się w relacjach z najbliższymi, które tylko pozornie są ściśle sformalizowane przez religię i tradycję.

Szwedzka teoria miłości (The Swedish Theory of Love)
Reżyseria: Erik Gandini
Produkcja: Szwecja (2015)
Gatunek: dokument
Czas: 76′

W 1972 roku w Szwecji partia socjalistyczna opublikowała manifest „Family of the Future”, nakreślający wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Kobiety miały wyzwolić się spod władzy mężczyzn, starsi nie musieli już polegać na dobrej woli dorosłych dzieci, a najmłodsi zyskiwali pełnię praw i opiekę państwa. Reżyser przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań. Okazuje się, że niezależność – podstawowa wartość u naszych zamorskich sąsiadów – ma swoją ciemną stronę. Dziś aż jeden na czterech Szwedów umiera samotnie, a zdarza się, że ciała samotnie zmarłych znajdowane są dwa lata po ich śmierci. Szwedki są największą grupą wśród klientek banku nasienia. Pragną potomstwa, ale nie są w stanie zbudować trwałej relacji z partnerem, bo wymaga ona kompromisów i wyrzeczeń. Film jest brawurowo zrealizowanym kalejdoskopem tego bliskiego, a zarazem bardzo egzotycznego z polskiej perspektywy kraju.

Historia Marii (Marie Heurtin)
Reżyseria: Jean-Pierre Améris
Produkcja: Francja (2014)
Gatunek: biograficzny, dramat
Czas: 95′

Jak pokazać świat komuś, kto ma z nim kontakt jedynie za pomocą dotyku? Poruszająca i krzepiąca Historia Marii przedstawia losy głuchoniemej i niewidomej dziewczynki, która po koniec XIX wieku trafiła pod opiekę sióstr zakonnych. Jedna z nich, Margueritte, postanowiła że nauczy swoją podopieczną języka migowego, aby ta mogła poznawać otoczenie i innych ludzi. Niesamowity upór, wiara i miłość bliźniego okazuje się silniejsza niż jakiekolwiek bariery. A historia Marie Heurtin i jej przewodniczki, siostry Margueritte, na długo zostaje pod powiekami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy