SlideroplaSześć premier, dwie projekcje specjalne, w tym „MOONSHINE” Michała Poniedzielskiego i animowany dokument pt. „KSIĘŻY MŁYN”, oraz niezwykła podróż z zeszłorocznymi laureatami Tobołków Koziołka Matołka, podczas której NIE ZOBACZYMY filmów nagrodzonych na O!PLA 2013! To wszystko czeka na widzów podczas Wielkiego Otwarcia II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2014 już w najbliższy piątek, 21 marca 2014 o 17:00, w Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1). Wstęp jest bezpłatny.

Niewątpliwym wydarzeniem będzie premiera projektu „POEZJA W OBRAZACH”, czyli 3 krótkich filmów animowanych w trzech różnych technikach zrealizowanych przez 3-ech różnych artystów (Daria Wiktoria Kopiec, Paulina Majda, Jakub Wroński) , a mimo to ze sobą połączonych. Połączonych osobą Czesława Miłosza, którego wiersze zainspirowały twórców do wyjątkowych realizacji. Tak powstała kolekcja filmów, które stały się częścią wystawy w krasnogrudzkim dworze, poświęconej życiu i twórczości Czesława Miłosza: “Szukanie ojczyzny – świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza”. Inicjatorami i organizatorami projektu jest Fundacja Pogranicze oraz Ośrodek “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, dzięki uprzejmości których „POEZJA W OBRAZACH” otworzy Festiwal O!PLA 2014.

Kolejną premierą będzie „T.” – niezwykły projekt Zbigniewa Czapli, jednej z najważniejszych postaci we współczesnej polskiej animacji (“Rytuał”, “Papierowe pudełko”, “Toto”), który postanowił podjąć autotematyczny dialog o animacji z 11-letnim artystą (rysownikiem i ilustratorem), Tadkiem Łabędzkim. Co z tej animowanej rozmowy wynikło dowiecie się już 21 marca podczas WIELKIEGO OTWARCIA O!PLA 2014!

Ostatnią premierą Wielkiego Otwarcia będzie „INDYWIDUUM”, najnowszy film twórcy znakomitego WYŚCIGU (1989) – groteskowa opowieścią o totalitarnym mieście, w którym obowiązuje… zakaz śmiechu.

KUKULEK_Daniel_Zagorski

Podczas Wielkiego Otwarcia zaprezentujemy także „MOONSHINE” Michała Poniedzielskiego, uznane za najlepszą animację na 44. Tampere Film Festival, oraz animowany dokument autorstwa Justyny Apolinarzak i Marty Ostajewskiej, z muzyką Suavasa Lewego, inspirowaną dźwiękami Łodzi – „KSIĘŻY MŁYN”.

Atrakcją dla pamiętających zeszłorocznych laureatów Tobołków Koziołka Matołka będzie unikatowy program prezentujący wcześniejsze i najnowsze, a także PRZYSZŁE dokonania twórców, których filmy podbiły serca publiczności na O!PLA 2013.

II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA odbędzie się w dn. 21.03 – 31.05 w 44 miejscowościach (39 miastach i 5 wsiach), z Wielkim Finałem w dn. 5 – 8 czerwca w Łodzi. Głównym Organizatorem OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” jest niezależny promotor animacji – ANIMATION ACROSS BORDERS.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
NocKina2010-plakat-grupa1
Noc Kina w Silver Screen
2014-03_oczekiwane_406
ENEMEF: Najbardziej Oczekiwane
Kino Samochodowe w ŁSSE

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*