BANER2Przed nami czwarta i ostatnia odsłona Festiwalu O!PLA w Łodzi – przed wielkim finałem, który odbędzie się w dniach 7-9 czerwca w Kinie Kinematograf w Łodzi.

Logistyka O!PLA  jest prosta: zaczynamy i kończymy w Klubokawiarni GRANDA (ul. Rewolucji 1905 r. 48), a w tzw. “międzyczasie” idziemy głosować na współczesną polską animację do Klubu MANDALA (ul. Rewolucji 1905 r. 78/80) > w podwórku kamienica po lewej stronie (tam gdzie sklep “Ale Jazz”) ma zewnętrzne drewniane schody, po których ładnie wchodzimy do przytulnego wnętrza. Tradycyjnie na deser zaprezentujemy w GRANDZIE pokaz towarzyszący jednego z naszych ZAPRZYJAŹNIONYCH FESTIWAL. Tym razem będzie to Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema z Poznania.

Oto co czeka Was w poniedziałek 27 maja:

16:00 O!PLA DLA DZIECI: JACEK I PLACEK (1992), Leszek Marek Gałysz / J&P, SMF; CZAS CAŁKOWITY: 72’

MIEJSCE: Klubokawiarnia GRANDA (ul. Rewolucji 1905 r. 48)

// BILETY: 5 PLN

***

18:00 O!PLA DLA DOROSŁYCH: „WSZYSCY JESTEŚMY ULEPIENI Z TEJ SAMEJ PLASTELINY” – PRZEGLĄD FILMÓW MONIKI KUCZYNIECKIEJ // „CO DWIE GŁOWY, TO NIE JEDNA” – PRZEGLĄD FILMÓW DUETU KIJEK/ADAMSKI > CZAS CAŁKOWITY ZESTAWU: 80’

MIEJSCE: Klubie MANDALA (ul. Rewolucji 1905 r. 78/80)

// BILETY: 5 PLN

***

20:00 O!PLA DLA DOROSŁYCH: KONKURS „SZKOLNY” > 94’

MIEJSCE: Klubie MANDALA (ul. Rewolucji 1905 r. 78/80)

// WSTĘP WOLNY!

W PROGRAMIE:
BEZ TYTUŁU (2012), Paulina Wyrt, 1’
CO SIĘ DZIEJE, GDY DZIECI NIE CHCĄ JEŚĆ ZUPY (2011), Paweł Prewencki, 8’31”
PAC! (2012), Alicja Błaszczyńska, 1’19”
MACICA (2012), Anna Kosińska, 6’33”
H2O (2012), Magdalena Tokar, 2’07”
CHWAST (2012), Magdalena Pilecka, 4’10”
TREMOLO NON TROPPO (2012), Lucyna Kolendo, Remo Rauscher, 01’55”
HISTORIA O MIŁOŚCI (2012), Karolina Specht, 1’09”
MOTION COLOUR (2012), Martyna Merkel, 4’20”
LABORATORIUM (2012), Mateusz Dunaj, 6’08”
LOADING (2011), Zofia Mikołajczak, 5’53”
TURUNTAJ, KONIEC I POCZĄTEK (2011), Natalia Brożyńska, 4’49”
PRZYNĘTA (2012), Marta Magnuska, 8’14”
KIGO (2013), Izumi Yoshida, PWSFTviT w Łodzi; 6’33”
POLOVANIE (2012), Zuzanna Dąbrowska, 4’45”
STOLICZKU NAKRYJ SIĘ 2 (2012), Tymon Albrzykowski, 7’07”
TELEGRAM (2012), Grażyna Małkiewicz, 02’04”
PING-PONG (2012), Natalia Krawczuk, 1’04”
WACHLARZ (2012), Kamila Grzybowska-Sosnowska, 9’14”
BEAR ME (2012), Kasia Wilk, 5’41”

***

22:00 ZAPRZYJAŹNIONE FESTIWALE: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema z Poznania (pokaz towarzyszący)

MIEJSCE: Klubokawiarnia GRANDA (ul. Rewolucji 1905 r. 48)

// WSTĘP WOLNY!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA jest festiwalem konkursowym, który prezentuje filmy dokumentalne z całego świata. Najlepszym dokumentom Jury złożone z wybitnych twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury przyznaje nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek. Promujemy i prezentujemy interesujące wydarzenia z szerokiego kręgu polskiej i światowej kinematografii współczesnej i klasycznej nie tylko dokumentalnej. Konkursowi towarzyszą liczne pokazy specjalne, spotkania z twórcami, wystawy o tematyce filmowej, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty filmowe, wykłady naukowe i panele dyskusyjne. Festiwal wspiera rozwój kina dokumentalnego na trzech płaszczyznach: prezentacja, edukacja, refleksja.

Podstawowym celem OFF CINEMA, organizowanego przez Centrum Kultury „Zamek” od 1997 roku, jest prezentacja aktualnej twórczości dokumentalnej z całego świata wraz z trendami i zmianami jakie zachodzą w tej dziedzinie. Obecnie większość z ponad dwustu corocznie zgłaszanych do konkursu filmów to produkcje światowe. Istotną część stanowią polskie filmy reprezentowane przez wszystkie najnowsze krajowe produkcje. Renoma konkursu powoduje, że w znacznej jego części dominują premiery filmowe i debiuty. Autorski film dokumentalny, ze względu na swoją niekomercyjność, ma utrudniony dostęp do szerszej widowni. Każde dzieło artystyczne, żeby w pełni zaistnieć wymaga spotkania z odbiorcami.

OFF CINEMA umożliwia artystom okazję pełnego zaistnienia. Najlepsze filmy, wybrane spośród nadesłanych na konkurs, prezentujemy kilkutysięcznej widowni, która przybywa do festiwalowych sal kinowych. Niemniej istotna dla twórców jest możliwość rozmowy z publicznością podczas moderowanych dyskusji. Do jury zwyczajowo zapraszamy wybitnych twórców młodego i starszego pokolenia. MFFD OFF CINEMA zamierza prezentować sztukę dokumentu nie tylko w trakcie trwania festiwalu, ale także w rozszerzonych ramach czasowych, inicjując projekt całorocznych spotkań z ta dziedziną kinematografii.

W PROGRAMIE:

Historia dla Modlinów / Una Historia para los Modlin, reż. Sergio Oksman, prod. Dok Films, Hiszpania 2012, 26’
Po roli w filmie „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego, Elmer Modlin wraz żoną Margaret i synem Nelsonem, uciekli do odległego kraju. Zamknęli się w ciemnym mieszkaniu, gdzie Margaret poświęciła się malowaniu nadchodzącej Apokalipsy, przy której Nelson i Elmer asystowali jako modele. Trzydzieści lat później prywatne zdjęcia i dokumenty rodziny pojawiły się na chodniku, rozrzucone w nieładzie niczym elementy puzzli. Czekały na kogoś kto pochyli się nad nimi i złoży w całość „historię dla Modlinów”.

Sergio Oksman urodził się w 1970 w Brazylii. Studiował dziennikarstwo w Sao Paulo i film w Nowym Jorku. Jest nauczycielem filmoznawstwa w Madrycie, od 2000 roku prowadzi wytwórnię Dok Films.

Sonda o kobietach, reż. Mateusz Głowacki, prod. Mateusz Głowacki, Polska 2012, 30’
Film o kobietach opowiedziany z punktu widzenia młodych mężczyzn. To lekki i humorystyczny obraz młodego pokolenia, który potwierdza, że płeć piękna stanowi dla mężczyzny tajemnicę, której odgadnąć nie sposób.

Mateusz Głowacki urodził się w 1982 roku w Brzegu Dolnym. Jest studentem reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor kilkunastu filmów krótkometrażowych, m.in. ,,Ryszard” (2011), ,,Kiedy ranne wstają zorze” (2012).

Rogalik, reż. Paweł Ziemilski, prod. PWSFTviT w Łodzi, Polska 2012, 18’
Przemieszczając się wśród ludzi i przedmiotów, poznajemy świat zwykle spychany na margines jako nieatrakcyjny. Ta podróż ma w sobie coś z sennej wizji. Kim są ci ludzie obserwowani jak w wielkim akwarium? I jaka jest nasza pozycja wobec nich?

Paweł Ziemilski jest studentem reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończył również socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Swój czas dzieli między reżyserowanie filmów, pracę nad dyplomem magisterskim w szkole filmowej i realizowaniem filmowych projektów społecznych dla różnych środowisk zmarginalizowanych. Ostatnio zaangażował się w powstanie fundacji wspierającej młodzież wiejską, z którą zetknął się po raz pierwszy w 2009 roku w trakcie swoich warsztatów filmowych. Wiele z jego filmów dokumentalnych dotyczy miejsc i ludzi, których dane mu było poznać przy okazji tych projektów.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lozka
Seanse pod baldachimem
docagainst
Weekend z Millenium Docs Against Gravity
Sylwester_Premier_Filmowych_plakat
Sylwester Premier Filmowych w Kinie Charlie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*