The Best of Animocje w Łodzi!

animocje20 lutego o godz. 19 w Kinie Bodo rozpocznie się pokaz The Best of Animocje. Wstęp wolny.

Festiwal Filmów Animowanych Animocje to obecnie jeden z najprężniej rozwijających się festiwali w kraju. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w Bydgoszczy w 2010 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek. Mimo młodego wieku Animocje gościły już znane postaci ze świata filmu takie jak m.in. Mariusz Wilczyński, Wiola Sowa, Wojtek Wawszczyk, Paulina Majda, Marta Pajek oraz krytyk i znawca animacji Jerzy Armata.

Idea przewodnia Animocji zawiera się w przewrotnym haśle: „Animacje nie tylko dla dorosłych” poprzez które festiwal udowadnia, że kino animowane to nie tylko animacje spod szyldu Pixara czy Disneya, skierowane do najmłodszych widzów, ale przede wszystkim artystyczne kino animowane, które bawi, wzrusza, zaskakuje i pobudza do refleksji dorosłego widza.

Jeden z najważniejszych elementów festiwalu stanowi konkurs o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany, na który co roku nadsyłanych jest ponad 200 produkcji z kilkudziesięciu krajów świata. Projekcje konkursowe uzupełniane są pokazami specjalnymi, wystawami, warsztatami tworzenia animacji poklatkowej dla dzieci i dorosłych, spotkaniami z twórcami animacji oraz dużą dawką dobrej muzyki. To co, wyróżnia program Animocji spośród innych festiwali to specjalna sekcja poświęcona grom komputerowym, która obejmuje panel z udziałem twórców oraz warsztaty projektowania gier. Ponadto Animocje jako jedyne w Polsce przyznają nagrodę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie dubbingu. Laureatami tego wyróżnienia zostali do pory Jarosław Boberek oraz Joanna Jabłczyńska. Animocje to także całoroczna działalności obejmująca cykl „małe Animocje” skierowany do najmłodszych widzów, przeglądy tematyczne oraz pokazy specjalne organizowane w ramach m.in. Międzynarodowego Dnia Animacji.

6. edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w dniach 18-24 kwietnia 2016 r. w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

W PROGRAMIE:
1. „Orfeusz w Wenecji” reż. Elżbieta Biryło, 2012, Polska
(Nagroda Specjalna za muzykę dla zespołu KARBIDO Animocje 2013
2. „Hipokryt” reż. Michał Wójcik, 2012, Polska (II nagroda w kategorii filmów twórców nieprofesjonalnych Animocje 2013)
3. Teledysk do utworu „Polowanie” z płyty „PIRX” Jakuba KROJCA Pokorskiego reż. Tomasz Wlaźlak, 2012, Polska
(Wyróżnienie w kategorii filmów studenckich za bezpretensjonalna zabawę konwencją animacji nawiązującą do gier retro Animocje 2013)
4. „Konstrukcja” reż. Andrea Guizar, 2013, Polska
(Wyróżnienie honorowe Animocje 2014)
5. „Mythopolis”, reż. Alexandra Hetmerová, 2013, Czechy
(zwycięzca specjalnego konkursu dziecięcego Animocje 2015)
6. „Autumn Leaves”, reż. Aude Danset i Carlos De Carvalho, 2013, Francja (Nagroda Publiczności Animocje 2015)
7. „Castillo y el Armado”, reż. Pedro Harres, 2014, Brazylia (Wyróżnienie za nieskrępowaną i ekspresyjną kreskę Animocje 2015)
8. „Boles”, reż. Spela Cadez, 2013, Słowenia, Niemcy
(Wyróżnienie za wybitne kreacje aktorskie głównych bohaterów – Animocje 2015)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy