big_bang_oplaWe wtorek, 27 marca w Kinie Boro rozpocznie się kolejna odsłona O!PLA 2018. Tym razem zobaczymy kategorię studyjną. Wstęp co łaska.

Kategoria im. Marka Serafińskiego prezentuje filmy zrealizowane w studiach/wytwórniach filmowych, dofinansowane z państwowych źródeł (PISF, MKiDN). Tradycyjnie każdy z Widzów jest Jurorem i może wytypować maksymalnie 3 filmy, które uzna za najlepsze. Kategoria Studyjna to 8 FILMÓW o łącznym czasie trwania 95’.

W PROGRAMIE:
● ARKA NOEGO (2017, 7’), Adam Zienowicz, Studio Munka/Stowarzyszenie Filmowców Polskich/LUNAPARK motion arts collective.
● DZIWNY PRZYPADEK (2017, 13’30), Zbigniew Czapla, Warsztat Filmowy.
● HORYZONT ZDARZEŃ (2017, 12’28”), Michał Orzechowski, FUMI Studio.
● MARCHEWKOWE POLE (2016, 16’), Kacper Zamarło, Studio Filmowe Xanf.
● MVP (2018, 03’50”), Artur Marcol, FUMI Studio.
● O MATKO! (2017, 12’15”), Paulina Ziółkowska, FUMI Studio.
● UCIECZKA (2017, 15’), Jarosław Konopka, ANIMA-POL.
● XOXO – POCAŁUNKI I UŚCISKI (2016, 13’53”), Wiola Sowa, Sowa Film.

Opisy filmów:

ARKA NOEGO (2017, 7’), Adam Zienowicz, Studio Munka/Stowarzyszenie Filmowców Polskich/LUNAPARK motion arts collective.
Patryk mieszka w smutnym zoo na wschodzie Europy. Marząc o wolności, podejmuje coraz bardziej desperackie, nieskuteczne próby ucieczki. Nowa nadzieja pojawia się, gdy dołączają do niego współlokatorzy. Niestety nowy plan wymyka się spod kontroli, ale opanowany obsesją Patryk nie zamierza cofnąć się przed niczym.

Adam Zienowicz urodził się w 1983 roku w Gdańsku. Reżyser animacji, animator i koncept artysta. Studiował animację w PWSFTviT w Łodzi oraz architekturę na Politechnice Gdańskiej. Ukończył Character Animation Program w szkole Animation Mentor. Pracuje w Platige Image. Doświadczenia zawodowe zdobywał również w Aardman Animations oraz Lunapark motion arts collective. Miłośnik muzyki, gór i kolarstwa.

DZIWNY PRZYPADEK (2017, 13’30), Zbigniew Czapla, Warsztat Filmowy
„Po co to wszystko?” – pyta nieustannie bohater, zastanawiając się nad sensem ludzkiego życia. W swobodnie płynącym strumieniu świadomości powraca do wydarzeń, które miały na niego wpływ: miłości, dojrzewania czy epizodów współczesnej historii. Kalejdoskop wspomnień, myśli i refleksji pokazany został za pomocą szybko zmieniających się malarskich wizji. Subtelne pociągnięcia pędzla i barwne plamy uzupełnia przyprawiająca o ciarki, niespokojna muzyka.

Zbigniew Czapla. Scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Autor eksperymentalnych filmów animowanych. Laureat nagród na festiwalach: ANIMATOR, MESSAGE TO MAN, ANN ARBOR, KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY i wiele innych. Stypendysta Ellizabeth Greenshields Foundation (Kanada), DAAD (Niemcy) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

LAUREAT SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA NA O!PLA 2013 ZA FILM „PAPIEROWE PUDEŁKO” ORAZ NA O!PLA 2014 ZA FILM „TOTO”.

HORYZONT ZDARZEŃ (2017, 12’28”), Michał Orzechowski, FUMI Studio
Horyzont zdarzeń to w fizyce miejsce we Wszechświecie stanowiące nieprzeniknioną barierę dla obserwatora. Animacja pokazuje wszystko, co zniknęło w czasoprzestrzeni – najbardziej absurdalne wizje i wydarzenia wykraczające poza granicę „normalności”. Surrealistyczne wytwory wyobraźni narysowane zostały z humorem i ironią. Tutaj babcia konstruuje skrzydła z gołębich piór, po ulicy biegają orangutany, a ludzie mają oczy o dwóch różnych kolorach tęczówek…

Michał Orzechowski. Urodzony w 1983 roku, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Reżyser i scenarzysta filmów animowanych, grafik, ilustrator.

MARCHEWKOWE POLE (2016, 16’), Kacper Zamarło, Studio Filmowe Xanf
Schyłek mroźnej zimy. Jałowa, szara prowincja. Siedmioletni chłopiec, pozostawiony bez należytej opieki, poszukuje towarzysza do zabawy. Pogardzany i wyśmiewany przez rówieśników, postanawia ulepić śnieżnego bałwana. Chłopiec otacza go opieką – bałwan staje się „protezą” upragnionego przyjaciela. Jednak wkrótce sprawy przybierają niebezpieczny obrót. Animowana opowieść o empatii, tłumieniu emocji i dojrzewaniu, łącząca tradycyjne i cyfrowe techniki animacji.

Kacper Zamarło. Urodzony w 1986 roku. Reżyser i scenarzysta filmowy. Animator, fotograf i dźwiękowiec. Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor animowanych opraw festiwalowych, a także czołówek filmowych, telewizyjnych oraz twórca zwiastunów. Organizator przeglądów animacji i warsztatów. Wielokrotny laureat państwowych stypendiów – m.in. Prezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor krótkometrażowych filmów animowanych: „Powiew” (2007), „Trójkąt” (2008), „Wieczór wielce osobliwy” (2009), „Casting” (2011) i „Marchewkowe pole” (2016).

MVP (2018, 03’50”), Artur Marcol, FUMI Studio
Mistrz koszykówki mierzy się ze swoim największym wrogiem, sobą samym. Animacja MVP to krotki film o pokonywaniu własnych słabości, walce z barierami, które zazwyczaj stawiamy sobie sami.

Artur Marcol. Absolwent Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi z tytułem Magistra Sztuk na kierunku Grafika, specjalizacja 3D i animacja, oraz reżyserii podyplomowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Od kilku lat z sukcesem rozwija swoje umiejętności współpracując z takimi studiami jak Platige Image, Fumi Studio czy Panoptiqm. Ma na swoim koncie wiele produkcji reklamowych, jak również udział przy realizacji form filmowych. Doświadczenie jako reżyser zdobywał realizując swoje autorskie filmy takie jak „Magic Forest” (2016) oraz serie „Gordon Goose”, która cieszy się dużym powodzeniem wśród internautów. Od 2016 roku współpracuje w Baobab studio jako animator m.in. przy filmie „Ivasion” w reżyserii Erica Darnela, który zdobył nagrodę Emmy w 2017 roku.

LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2016 ZA FILM „MAGIC FOREST” (KATEGORIA: STUDYJNA).

O MATKO! (2017, 12’15”), Paulina Ziółkowska, FUMI Studio
O Matko! – to historia nadopiekuńczej matki i dorastającego syna. Ich relacja to bezustanna zamiana miejsc. Czasem to matka opiekuje się synem, czasem syn matką. Zamieniają się również wiekiem. Kto tak naprawdę jest dorosłym?

Paulina Ziółkowska urodziła się w 1988 roku we Wrocławiu. W 2008 roku rozpoczęła studia na kierunku grafika na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie studiuje animację w PWSFTViT w Łodzi.

UCIECZKA (2017, 15’), Jarosław Konopka, ANIMA-POL
Kobieta i dziecko – to dwoje ocalonych przez pamięć. W ich świecie wydarzyło się apokaliptyczne unicestwienie. Powidoki traumatycznych wydarzeń zaburzają percepcję rzeczywistości. Towarzyszy im poczucie niepewności i zagrożenia, otaczający świat nie daje szans na przetrwanie. Istnieją, ale są jakby martwi, spotykają się – ale nie widząc, żyją tylko w obrazach, w których czas powoli zaciera szczegóły, z których uciekają resztki ludzkiej niepamięci.

Jarosław Konopka urodził się w 1970 roku w Lublinie. Jest twórcą i reżyserem autorskich filmów animowanych w technice animacji lalkowej (m.in. debiutu „Underlife” inspirowanego „Kołysanką” kompozytora, Krzysztofa Komedy). W realizowanych przez siebie animacjach łączył role operatora, animatora, montażysty, a także autora projektów scenografii i lalek. W latach 1992-1997 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych grafikę warsztatową, malarstwo, rysunek oraz film animowany. Przez wiele lat zajmował się klasycznym malarstwem sztalugowym i fotografią. Jarosław Konopka współpracował przy produkcji wielu filmów animowanych (m.in. dwóch ostatnich filmów Jerzego Kuci). Jest również cenionym animatorem seriali lalkowych przeznaczonych dla najmłodszego widza (m.in. „Parauszek i Przyjaciele”, 2012-2014; „Rodzina Treflików”, 2016-2017).

XOXO – POCAŁUNKI I UŚCISKI (2016, 13’53”), Wiola Sowa, Sowa Film
„XOXO – Pocałunki i uściski” jest filmem którego akcja rozgrywa się współcześnie i dotyczy indywidualnych i partnerskich granic emocjonalnych, jakie sobie wyznaczamy. Poprzez sensualną grę, w której uczestniczą bohaterowie, film opowiada o wzajemnej fascynacji, ekspresji cielesnej, wrażliwości i prowokacji. Zachowania bohaterów i tworzony przez nich spektakl erotyczny, odsłaniają przed nami ich uwikłanie i samotność, wynikającą z pogubienia we wzajemnych relacjach.

Wiola Sowa urodziła się w 1972 roku w Gnieźnie. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2000), gdzie studiowała w pracowni filmu animowanego prof. Jerzego Kuci. Zajmuje się także grafiką książkową oraz publikuje opowiadania dla dzieci. Film dyplomowy „Pomiędzy nami” (1996) otrzymał nagrodę specjalną za walory plastyczne na IX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda” w Krakowie, a także wyróżnienie na V Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie, zaś „Refreny” (2007) zdobyły już Grand Prix „Złotą Kreskę” na XIII OFAFA, nagrodę publiczności i wyróżnienie jury na MFF Etiuda & Anima oraz wyróżnienie na festiwalu w Lublanie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Odsłonięcie Gwiazd Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka w Łódzkiej Alei Gwiazd
Noc_Kina_3D
Noc 3D w Silver Screenie
22.FF_WIOSNA_FILMOW_baner
22. Festiwal Filmowy: Wiosna Filmów

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*