NIEBIESKI_POKOJOstatniego dnia maja zakończył się III Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA (21.03 – 31.05.2015). Przez ponad 2 miesiące odwiedził on 51 polskich miejscowości; od Warszawy, Gdańska, Bydgoszczy i Poznania, przez Opole, Nowy Targ, Łańcut, Chodzież i Włoszczową, aż po Białowieżę, Pacanów, Połczyn Zdrój i Wydminy.

W składzie tegorocznego Jury O!PLA zasiadła rekordowa liczba 10 066 widzów (4166 w Konkursie Głównym oraz 5900 w Teraz Dzieci Mają Głos!). Po obejrzeniu 94 filmów w 6. Kategoriach Konkursu Głównego, oraz 19. filmów w dwóch kategoriach wiekowych konkursu TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!, „największe Jury na świecie” nagrodziło następujące filmy:

III MIEJSCE BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA: KATEGORIA FORMANIMY: 331 DNI (2014, 6’33”), Piotr Mazur (AFA Wrocławska Szkoła Fotografii); KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI: DE HERINACIO. ON THE HEDGEHOG (2014, 2’06”), Ala Nunu Leszyńska; KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP: DRYF (2014, 4’19”), Marcin Ożóg; KATEGORIA OFF & GO!: PIESYDENT (2014, 2’05”), Magdalena Pilecka; KATEGORIA SZKOLNA: BUT SHE’S NICE… (2014, 6’), Tomasz Pilarski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu); KATEGORIA STUDYJNA: KAMIENICA (2013, 12’43”), Agnieszka Burszewska (FUMI Studio).

II MIEJSCE SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA: KATEGORIA FORMANIMY: SUPERNOWA (2014, 7’30”), Paweł Czarnecki; KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI: RZEKI (2014, 2’29”), Daria Wiktoria Kopiec (Fundacja Pogranicze/WJTeam); KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP: MOJA IDENTYFIKACJA (2013, 3’19”), Natalia Krawczuk; KATEGORIA OFF & GO!: PASZTET (2014, 5’30”), Łukasz Jedynasty & Zuzanna Staszewska (Rainbow Box); KATEGORIA SZKOLNA: PO MOIM TRUPIE (2015, 3’38”), Agata Mianowska (PWSFTviT w Łodzi); KATEGORIA STUDYJNA: HIPOPOTAMY (2014, 12’29”), Piotr Dumała (FUMI Studio).

I MIEJSCE ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA: KATEGORIA FORMANIMY: LOOP (2014, 3’), Michał Socha (BrosFX); KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI: JEŻ (2014, 1’52”), Anna Nowicka (PJWSTK WARSZAWA); KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP: AWA ‘N GARDA (2014, 6’29”), Bogna Warszawa; KATEGORIA OFF & GO!: ZGUBNE SKUTKI PALENIA VER.2 (2013, 4’53”), Maciej Pestka (Mapepi Animacje); KATEGORIA SZKOLNA: DOKUMENT (2015, 6’50”), Marcin Podolec (PWSFTviT w Łodzi); KATEGORIA STUDYJNA: NIEBIESKI POKÓJ (2014, 14’26”), Tomasz Siwiński (Sacrebleu Production / Se-Ma-For Produkcja Filmowa).

Ponadto WYRÓŻNIENIA za zajęcie IV miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymały: AKT TWORZENIA (2014, 2’22”), Agata Kryś (ASP ŁÓDŹ); NENUFARY (2013, 4’), Marcin Surma (PWSFTviT w Łodzi); BEST FRIEND (2014, 2’20”), Kijek/Adamski; UNICORN (2014, 4’10”), Tomek Ducki; FABRYKA (2014, 15’52”), Sebastian Kwidziński & Marcin Roszczyniała (Studio BM); DWIE WIEŻE (2013, 5’30”), Dominika Buksztaler (PJWSTK WARSZAWA); PODKOP DO NIEBA (2014, 6’), Maciej Lorenc (Studio Munka).

Przyznano także liczne nagrody pozaregulaminowe, m.in. zaproszenia poza selekcją na zaprzyjaźnione festiwale (ANIMOCJE, EUROSHORTS, KOCHAM DZIWNE KINO, OPOLSKIE LAMY, STOPTRIK), regularną dystrybucję pod szyldem SPECTATOR, a także nagrody rzeczowe (książki, filmy DVD).

W konkursie TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! przyznano jedynie Złote Tobołki Koziołka Matołka za zajęcie pierwszych miejsc oraz wyróżnienia za drugie i trzecie miejsca. Skład Jury liczył 5900 młodych widzów. W kategorii TERAZ PRZEDSZKOLAKI MAJĄ GŁOS! wygrał AGI BAGI: ZAGUBIONE JAJO (2014, 11’), Tomek Niedźwiedź (Studio BADI BADI), WYRÓŻNIENIA: II. PARAUSZEK I PRZYJACIELE: LEŚNY TEATR (2014, 10’), Krzysztof Brzozowski (Se-Ma-For Produkcja Filmowa) i III. PAN TOTI: PAN TOTI I UFOLUDKI (2014, 8’03”), Grzegorz Handzlik, Jaroslav Baran (ORANGE Studio Animacji). W kategorii TERAZ WCZESNOSZKOLNE DZIECIAKI MAJĄ GŁOS! zwyciężył MAMI FATALE: ITALIANO (2014, 10’), Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski (Grupa Smacznego/Studio Miniatur Filmowych), WYRÓZNIENIA: II. KOCIDRAPKA (2013, 8’), Andrzej Orzechowski, Bronisław Zeman (Studio Filmów Rysunkowych) i III. TRZEJ KRÓLOWIE (2014, 8’09”), Anna Błaszczyk (Studio WJTeam).

Podczas Wielkiego Finału O!PLA przyznano także tytuł „Honorowego Obywatela Animacji. Krainy Nieograniczonych Możliwości” dwóm wybitnym twórcom i pedagogom: DANIELOWI SZCZECHURZE, który był Gościem Specjalnym Wielkiego Finału O!PLA, oraz – pośmiertnie – KAZIMIERZOWI URBAŃSKIEMU. Dyplom potwierdzający to wyróżnienie otrzymał KONRAD URBAŃSKI, wnuczek Profesora, który pod opieką dziadka zrealizował swój pierwszy film animowany.

Dyplomy Uznania im. Koziołka Matołka otrzymały: Fundacja i Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach za Filmową Kolekcję Bajek i działania warsztatowe, oraz Katedra Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za ponad 30-letnią działalność pedagogiczną i utworzenie pierwszego w Polsce osobnego Wydziału Animacji.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
powrooot
Maraton „Powrotu do przyszłości”
Zgłoś film na O!PLA 2022
richard_brick_official
Producent filmów Woody’ego Allena szefem jury na Targowej 2012

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*