_DSC5376_copy_copy15 października po raz ostatni z Dworca Fabrycznego wyjadą pociągi. DO 2015 roku dworzec będzie zamknięty i gruntownie wyremontowany. Z tej okazji w czwartek, 13 października zorganizowano Operę dworcową.

Akcja Opery dworcowej Marcina Polaka rozgrywa się na dworcu kolejowym, miejscu tymczasowym, symbolu ruchu, mijania się. W Operze dworcowej czas – wielkość skalarna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu odmierzana będzie poprzez, wyśpiewywane przez śpiewaków operowych, komunikaty o przyjazdach i odjazdach pociągów. Wibracje wytwarzane przez struny głosowe człowieka będące najdoskonalszym instrumentem wprowadzone w zwyczajowo mechanicznie wypowiadane komunikaty dworcowe ożywiają anonimowy świat przestrzeni dworcowej.

 

 

W I akcie wystąpiła Dorota Wójcik (sopran), zaś w II akcie Przemysław Rezner (baryton). Dwójka artystów to soliści Teatru Wielkiego w Łodzi. Nad przebiegiem poprawności treści wyśpiewywanych komunikatów ze strony „Przewozów Regionalnych” Sp. z o.o. (partnera projektu) czuwała Maria Kryzbe – starszy informator megafonowy.

Pomysłodawcą projektu była Galeria Atlas Sztuki.

/tekst i foto mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8475
Letnia Scena: Pocałunek (foto)
TWL_Ziemia_Obiecana_flash_Fabryczny_M_Wojna_10
Ziemia obiecana na Dworcu fabrycznym (foto+wideo)
24wrzesnia_169
TrotuArt 2011 – Parada na Piotrkowskiej (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*