Opera aperta – Dzieło otwarte w Ośrodku Propagandy Sztuki

Od 13 lutego do 15 marca w Ośrodku Propagandy Sztuki będzie można oglądać wystawę Opera aperta – Dzieło otwarte. Wernisaż – 13 lutego, godz. 18.

W wystawie prezentowanej w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi uczestniczą koleżanki i koledzy, z którymi razem studiowaliśmy i w tym samym czasie uzyskaliśmy dyplomy w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Byliśmy cyganerią i awangardą tego miasta. Nasza twórczość rozwijała się równolegle ze światowymi tendencjami w sztuce, wchłaniając nowe fakty, które nadal są dla nas źródłem inspiracji. Wiele „furtek” otwieranych obecnie, zostało otwartych już dawno.

Współcześni wystawiający to w głównej mierze pracownicy naukowi ASP w Łodzi lub kadry innych uczelni artystycznych o znaczącym dorobku twórczym i dydaktycznym. Z kolei to, co nas łączy, to niezależność i otwartość uprawianej sztuki. Uznaliśmy, że mottem naszej prezentacji będzie:

OPERA APERTA – DZIEŁO OTWARTE
(…) W powszechnym mniemaniu sztuka to strefa zamknięta, dostępna jedynie tym, którzy znają „klucz interpretacyjny” i co więcej, nie zamierzają się tym szyfrem dzielić z innymi. Otóż dzieło sztuki nie jest rebusem do rozwiązania, zagadką, po której czeka nagroda. Jest czymś więcej. Jest tajemnicą w świecie pięciozmysłowej rzeczywistości. To my, artyści, jesteśmy jej twórcami. Rozrywając jednoznaczną relację z realną codziennością, stwarzamy świat nierzeczywisty, różny od niej. W tym przeistoczeniu wyposażamy go w to, czego nie można do końca zrozumieć i zdefiniować, co wymyka się i ciągle prowokuje naszą uwagę. Praca artysty nie daje się nazwać, jest zmienna i ulotna jak myśl zapisana w powietrzu. To „coś”, ten magiczny „gen” zaklęty w dziele sprawia, że pragniemy bezustannie do niego wracać, wplątani w hipnotyczną sieć ciągle zmieniających się skojarzeń i niewyczerpanych interpretacji – nie chcemy się od niego uwolnić. W tym sensie każde DZIEŁO jest OTWARTE, OPERA APERTA, zostaje zinterpretowane jako pewna niedookreśloność, wieloznaczność przekazu, obszar swobody pozostawiony odbiorcy (Umberto Eco). (…) – Czesław Wojciechowski

Artyści: Andrzej Graczykowski, Wiesław Karolak, Aleksander Olszewski, Tadeusz Piechura, Anna Maria Poleska, Grzegorz Przyborek, Jan Trojan, Janusz Paweł Tryzno, Czesław Wojciechowski, Małgorzata Wyszogrodzka-Trzcinka
Kuratorzy: Małgorzata Wyszogrodzka-Trzcinka, Czesław Wojciechowski, Jan Trojan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *