IMG_4297Do 18 września w Galerii OFF Piotrkowska można oglądać wystawę Ona i ja  – wahlverwandtschaften, na której zaprezentowali się:  Alexander Bühler, Keren Cytter, Aleksandra Frankowska, Agnieszka Kołek, Ola Kozioł, Line Krom, Astrid Stricker i Stefanie Trojan. Kuratorem ekspozycji jest Aline von der Assen. Patronem medialnym jest Plaster Łódzki.

Ona i ja to ekspozycja zgłębiająca sposoby, na które artyści radzą sobie z kulturowo ukształtowanymi obrazami społecznych interakcji. Jak sugeruje podtytuł wystawy temat nadbudowany jest na koncepcji elective affinities (niem. Die Wahlverwandtschaften), pojęcia zapożyczonego z chemii fizycznej. W swojej uznanej powieści pod tym samym tytułem (w Polsce ukazanej pod tytułem “Powinowactwo z wyboru”),  Goethe stosuje metaforę substancji tworzących związki chemiczne lub opierających się rozkładowi w odniesieniu do związków międzyludzkich. Czy jest tak jak sugeruje Goethe? Czy romantyczne relacje i więzi między ludźmi mogą być przewidywalne i obliczalne, jak chemiczne reakcje?

To w jaki sposób postrzegamy społeczne interakcje i relacje jest kształtowane przez normy i konwencje naszego zeitgeist. W neoliberalnym świecie gospodarki rynkowej, siatki  i relacje społeczne są w dużym stopniu widoczne, oceniane, racjonalizowane, stają się towarem. Inżynieria społeczna oraz oprogramowanie, z którego korzystają portale randkowe ukazują jak trafnie koncepcja ta może być zastosowana w odniesieniu do współczesności. Komputerowe algorytmy oceniają i katalogują informacje na nasz temat, aby dopasować nas do usług i produktów. Nasza historia przeglądania i kliknięte „lubię to”  kategoryzują to kim jesteśmy i co można nam sprzedać.

W dobie Internetu teoria Goethego nie wydaje się cudacznym wymysłem. W narracji powieści koncepcja jednak upada, uczucia takie jak pożądanie i wyrzuty sumienia wymykają się spod kontroli. Współczesne artystyczne poszukiwania wykonalności teoretycznych założeń skupiają się wokół estetycznego dyskursu przekraczania i zacierania granic sztuki i życia.

IMG_4303


Program edukacyjny

Program edukacyjny towarzyszący wystawie został opracowany we współpracy z Pracownią OKO. OKO organizuje kursy i warsztaty artystyczne dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Pracownia zaangażowana jest w pogłębianie relacji artyści – odbiorcy  poprzez realizowanie programu rezydencyjnego, organizację wystaw i warsztatów z udziałem lokalnych i międzynarodowych artystów. Aby uczestniczyć w wydarzeniach programu edukacyjnego konieczna jest rezerwacja, ilość miejsc w grupach jest ograniczona. Wstęp wolny.

“Lubie to ”
13.09 godz. 13.00
Warsztaty, Aleksandra Frankowska

Aleksandra Frankowska zaprasza na warsztaty plastyczne dorosłych i młodzież od 14 roku życia. Na zajęciach wykorzystamy tradycyjne techniki plastyczne do wykreowania swojej tożsamości internetowej. Perfekcyjne profile pic? Selfie z wystawy? Na warsztat weźmiemy zachowania społeczne w internecie i internetowe relacje międzyludzkie. Aleksandra Frankowska jest malarką, absolwentką Wimbledon College of Art, University of the Arts w Londynie. Na łódzkiej Akadami Sztuk Pięknych odbywała staż na stanowisku nauczyciela akademickiego. Od trzech lat prowadzi  artystyczną pracownię edukacyjną OKO, w której stara się wprowadzać nowe standardy praktycznego i teoretycznego nauczania sztuki.

Ty i Ja – filozofia spotkania
13.09 godz. 15.30
Wykład, Grzegorz Plewka

Grzegorz Plewka przedstawi krótkie wprowadzenie do filozofii dialogu w nawiązaniu do filozofii Martina Bubera oraz Emmanuela Levinasa- dwóch czołowych filozofów XX w. żydowskiego pochodzenia. Grzegorz Plewka, ur. 1985r., absolwent filozofii na Uniwersytecie Londynu , Heythrop College.

Neurobiologiczne podstawy miłości
13.09. godz. 17.00
Wykład, Paulina Kaźmierska

Skomplikowane relacje międzyludzkie oraz interakcje społeczne stanowią przedmiot badań ekspertów z dziedziny socjologii i psychologii, ale także inspirują badaczy specjalizujących się w poszczególnych gałęziach neuronauki (ang. neuroscience). Szczególnie intrygującą wydaje się być próba wyjaśnienia neurobiologicznych mechanizmów leżących u podstaw łączenia się ludzi w pary oraz powstawania i ewoluowania etapowego zjawiska jakim jest miłość; od momentu zakochania po fazę stabilnego związku emocjonalnego mającego na celu założenie rodziny, jako podstawowej komórki społecznej. Podczas 30-minutowego wykładu autor postara się wyjaśnić w jaki sposób nasz umysł uzależnia się od miłości zgodnie z anglojęzyczną maksymą „love is the drug”, odpowiedzieć na pytanie „czym jest chemia?” w związku i jak ta chemia per se wpływa na uczucie „motylków w brzuchu”. Paulina Kaźmierska jest doktorantką w Katedrze Neurobiologii Uniwersytetu Łódzkiego. Badania prowadzone w ramach jej rozprawy doktorskiej dotyczą neurochemicznych mechanizmów zaangażowanych w generowanie oscylacji rytmicznych (rytm theta vs. epilepsja) w całkowicie odnerwionej formacji hipokampa, strukturze odpowiedzialnej m.in. za procesy uczenia się i zapamiętywania oraz integrację czuciowo-ruchową w mózgu ssaków.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
18012013_047
Magdalena Leśniak – Rekonstrukcja mojej przestrzeni (foto)
Wystawa Retrospektywna Zdzisława Bolanowskiego (foto)
Obraz+Tekst=Sztuka #1: Daniel Gutowski (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*