P1010007Na kolejne spotkanie z literaturą w Teatrze Nowym tym razem zaprosiła Krytyka Polityczna, pod której szyldem  ukazał się niedawno zbiór esejów „Moment niedźwiedzia” autorstwa Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej poczytnych i najczęściej tłumaczonych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Kościelskich i nagrody Nike. W oczekiwaniu na kolejną powieść (podobno ma być wyjątkowo obszerna i na dodatek historyczna) fani jej twórczości  mogą sięgnąć po zbiór esejów, które publikowane były w „Krytyce Politycznej”, „Polityce” czy niemieckim „Die Zeit”. Wśród wybranych przez Kingę Dunin tekstów znalazła się również mowa wygłoszona podczas wręczenia nagrody Pomost Berlin, jak i dwa wstępy do książek innych autorów. Publikacja opatrzona jest wstępem pt. „Pisarka” autorstwa Kingi Dunin, także nie nowym, bo napisanym w 2008 roku.

Zbiór podzielony jest na trzy części. W pierwszej, zatytułowanej „Heterotopie” znajdziemy teksty „światopoglądowe”, które poddają w wątpliwość takie kwestie jak poszanowanie praw zwierząt w Polsce czy postrzeganie rodziny jako podstawowej komórki społecznej. Druga część „Pliki podróżne” to krótkie zapiski z obserwacji codziennego życia podczas zagranicznych podróży pisarki. Ostatnia część to m. in. krótki i ironiczny tekst napisany na potrzeby niemieckiego czytelnika „Mały stronniczy przewodnik po Polsce dla Niemców z racji wstąpienia do Unii Europejskiej”, a także tytułowy „Moment niedźwiedzia”, w którym Tokarczuk w subiektywny sposób próbuje uczulić czytelnika na bardziej alternatywne sposoby odczuwania świata.

Ponad dwugodzinne spotkanie z Olgą Tokarczuk poprowadziła Kinga Dunin, dzięki której „Moment niedźwiedzia” w ogóle powstał, to ona powiem namówiła pisarkę do przejrzenia archiwów i zajęła się ich wyborem. Wybrane przez Dunin eseje powstawały na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat i jak przyznaje Tokarczuk, jako produkt uboczny przy okazji pracy nad kolejnymi powieściami. Podczas spotkania w „Małej Literackiej” (zainteresowanie czytelników ogromne – Mała Sala Nowego wypełniona była po brzegi) zarówno redaktorka jak i autorka najwięcej uwagi poświęciły pierwszej części książki. Jest ona bowiem według Dunin esencją światopoglądu Tokarczuk, swego rodzaju dokumentacją jej sposobu myślenia i dochodzenia do pewnych rzeczy, którą powinni przeczytać zarówno fani jaki wrogowie twórczości pisarki. Dunin podkreślała również, że choć same eseje publikowane pojedynczo na przestrzeni lat przechodziły bez echa, to zebrane razem budzą spore kontrowersje krytyków. Być może dlatego, że w zbiorze tworzą same dla siebie kontekst, nawzajem się dopełniają i wyjaśniają, zyskując większą moc.

Zobacz także: 

Jerzy Kosiński – bez MASKI (foto)

Seryjni Poeci w Teatrze Nowym (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
06012013_041
100 lecie debiutu Tuwima na Piotrkowskiej (foto)
IMG_6005
Kawiarnia Literacka: Andrij Lubka i Ołeksandr Bojczenko (foto)
Nowy_obraz1
Nowe Inspiracje – XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*