3okosledziaOko Śledzia – to szklany wizjer wmontowany w kanał rzeki Łódki, przez który każdy będzie mógł zobaczyć ukrytą pod Parkiem Śledzia rzekę.

Płynącą pod Parkiem Staromiejskim rzeka została ukryta w podziemnym kanale w 1918 roku. Od tego czasu nikt, poza pracownikami Wodociągów nie miał okazji widzieć „królowej łódzkich rzek”. Tak więc po blisko 100 latach łodzianie znów zobaczą nurt najważniejszej w historii miasta rzeki. Punkt obserwacji Łódki pracownicy ZWIK przygotowali na 90-lecie powstania swojej firmy i 592. rocznicę nadana Łodzi praw miejskich.

Obecnie Łódką odprowadzany jest z miasta nadmiar wód deszczowych, na odcinku pod Parkiem Śledzia rzeka niesie też wody gruntowe. Przez „oko śledzia” zobaczymy nie tylko nurt Łódki, ale też najbardziej  filmowy w Polsce podziemny kanał. Powstały w nim już zdjęcia do trzech filmów, w tym nominowanego do Oskara „W ciemności” Agnieszki Holland. 

joomplu:94772

„Oko śledzia” stworzono w historycznym miejscu – sięgającym początków średniowiecznej Łodzi. To na rzece Łódce w Parku Staromiejskim istniał staw z groblą i młynem. Na spiętrzonej rzece zbudowano też folusz – dając początek włókienniczej Łodzi. „Oko śledzia” ma przypominać łodzianom o tym, że nasze miasto powstało dzięki wodzie. Kilkanaście rzek, co prawda niewielkich, lecz o dużych spadkach i bystrym nurcie doskonale nadawały się do napędzania  pierwszych włókienniczych maszyn. Dzięki wodzie Łódź szybko stała się wielkim przemysłowym miastem. Nasze miasto nadal słynie z wody. Łódzka kranówka pochodzi z ujęć głębinowych, jest tania i bardzo dobrej jakości.

„Oko śledzia” to kolejna, po latarni TANFANIEGO na Placu Piastowskim atrakcja turystyczna stworzona przez pracowników ZWIK na terenie Bałut i Starego Miasta.

Zobacz także:

Bałucka Latarnia znów zaświeci (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9486
Zumba Party w Manufakturze (foto)
Exotica Łódź (foto)
28082012_024
Międzygalaktyczny Dzień Publicznego Czytania Komiksów (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*