okonczycOd 21 maja do 21 sierpnia w Ośrodku Propagandy Sztuki będzie można oglądać ekspozycję pt. Okończyc. Kuratorem są Elżbieta Fuchs i Andrzej Okończyc. Wernisaż – 21 maja godz. 12.

Projekt przedstawi twórczość Andrzeja Okińczyca, jednego z najważniejszych polskich artystów II połowy XX i początku XXI wieku. Na projekt złoży się wystawa prezentująca monumentalne obrazy-reliefy z ostatnich kilkunastu lat: „Draperie”, „Trawy”, „Schody”, Studia z cyklu „Natura”, przygotowana w oparciu o obiekty z pracowni autora oraz multimedialna dokumentacja najważniejszych aranżacji wystawienniczych artysty, opublikowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Wystawa zaprezentuje obiekty, w których zaciera się granica między obrazem, reliefem a płaskorzeźbą. Kompozycje zbudowane są na specjalnie skonstruowanych blejtramach i podłożu, którego techniczne parametry są elementem autorskiej techniki. Pomimo fizycznego ciężaru obiektów są one skomponowane z najwyższym kunsztem technicznym, lekkością, która wynika z mistrzowskiego opanowania rysunku. Złudzenie przenikania świata realnego ze światem przywołanym w kompozycjach sprawia, że niekiedy wręcz zanika u widza zdolność rozeznania tego, co jest rzeczywistością, a tego, co stanowi kunsztowny, misterny obiekt tą rzeczywistością inspirowany. Wyraźna jest fascynacja materią malarską, w tym materią podłoża, kształtowaną tak, jakby stanowiła miękką, układającą się w łagodne fałdy tkaninę. Każde z prezentowanych na wystawie dzieł to swoiste „opus magnum” artysty. Dopracowane w najmniejszym detalu, staje się świadectwem ciężkiej pracy i skrupulatności w transpozycji zaobserwowanych „wycinków” natury w obraz. Wartością samoistną jest projekt aranżacji ekspozycji, która zostanie przygotowana przez samego autora z właściwą tylko Jemu wprost niespotykaną wśród artystów malarzy umiejętnością kompozycji każdej zastanej przestrzeni, tak, aby ekspozycja stała się odrębnym dziełem sztuki, zbudowanym z precyzją i finezją na podstawie wcześniejszego odczucia i opracowania przestrzeni dla tego projektu.

Wystawa obrazuje proces rozwoju koncepcji obrazu jako bytu, który nie tylko odsłania rzeczywistość, ale tworzy niezwykłe napięcie między tym, co przed obrazem i tym, co znajduje się za jego granicą, co szczególnie jest widoczne w cyklu „Draperie”. Komplementarną częścią ekspozycji jest multimedialna projekcja zrealizowanych projektów aranżacji wystaw m.in. Jerzego Nowosielskiego i Henryka Tomaszewskiego, które miały miejsce w Muzeum Narodowym w Poznaniu, stanowiąca zapis sztuki projektowania.

Andrzej Okińczyc (ur. 1949, Poznań). Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w Pracowni prof. Zdzisława Kępińskiego, dyplom w 1973 roku. W Poznaniu tworzy i mieszka. Do 1987 roku pracował w macierzystej Uczelni. Obecnie maluje, rysuje, tworzy obiekty z pogranicza malarstwa i płaskorzeźby, jest projektantem aranżacji wielu wystaw. Swoje prace prezentował na 36 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą oraz na wielu wystawach zbiorowych. Otrzymał kilka nagród, m.in. Grand Prix III Ogólnopolskiego Triennale Portretu Współczesnego w Radomiu w 1984 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Poznaniu i Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Radomiu oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Piękna i Bestia w Galerii Re:Medium
dzikie_jabko_przodek_wszystkich_odmian_uprawnych_jaboni
Jabłko. Introdukcja. (Ciągle i ciągle od nowa) w Muzeum Sztuki
plasterkultury
Plastry Kultury 2017 – wystawa roku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*