Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę tulipanów

Zapraszamy do Ogrodu Botanicznego, w którym zakwitła kolekcja tulipanów. Podziwiać można kilkadziesiąt tysięcy kwiatów różnych gatunków.

Podczas tegorocznej wystawy na terenie Ogrodu w sumie zakwitnie ponad 61 000 kwiatów w 52 odmianach. Na specjalnie przygotowanych nowych kolistych rabatach na terenie Arboretum, prezentowanych będzie ponad 52 000 tulipanów w 31 odmianach (w tym 18 odmian po raz pierwszy w kolekcji).

W tym roku główną część ekspozycyjną stanowić będą tulipany z grupy Triumph, która obejmuje mieszańce pomiędzy tulipanami pojedynczymi wczesnymi i późnymi. Słowo ‘triumph’ można przetłumaczyć jako „sukces”, oznacza też „zwycięstwo”, „rozgromienie” a nawet „położenie na łopatki”. Grupa Triumph została wyhodowana w Holandii właśnie po to, aby podbić tulipanowy rynek w Europie i na świecie. Jest to jedna z najbardziej różnorodnych grup tulipanów. Należą do niej tulipany niskie (od 20 cm wysokości) do bardzo wysokich, nawet do 60 cm. Kwiaty są duże, pojedyncze, w wielu pięknych, czystych kolorach i eleganckim kształcie kielicha, spotyka też się odmiany dwubarwne. Liście są zazwyczaj wąskie lub zaokrąglone, w kolorze szarozielonym lub zielonym, czasami paskowane, w zależności od odmiany. Tulipany tej grupy są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiają kłopotów w uprawie, są wytrzymałe na mrozy. Mogą być jednak atakowane przez choroby wirusowe i grzybowe oraz gryzonie. Nadają się do uprawy na rabatach i na kwiat cięty.

Na wystawie prezentowanych będzie 27 odmian tych tulipanów, między innymi odmiana ‘Fontainebleau’ (ciemnofioletowy tulipan z białym brzegiem), różowo-kremowa ‘New Design’, czy śnieżnobiała, o fantazyjnie powykręcanych płatkach ‘White Liberstar’.

Około 9 tys cebulek tulipanów kwitnie także na terenie rabaty bylinowej znajdującej się w centralnej części Ogrodu, na terenie Działu Systematyki oraz w przedogródku w „Skansenie Roślinnym”. Są to głównie tulipany z grupy Darwin. W przedogródku obejrzeć można również odmiany tulipanów botanicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *