2015-06-27_11-56-13W trzy kolejne soboty czerwca odbyły się bezpłatne wycieczki zabytkowym trambusem szlakiem Rewolucji 1905 roku. Chętni mogli bezpłatnie poznać łódzką historię i odwiedzić miejsca związane z rewolucją.

Początkiem rewolucji w naszym mieście były strajki robotników w styczniu 1905 roku. 10 tysięcy osób zaprzestało pracy w fabrykach m.in. Geyera i Steinerta. Dołączyli do nich także uczniowie. W kolejnych miesiącach liczba protestujących wzrosła do 32 tysięcy. 18 czerwca rosyjscy kozacy zaatakowali łodzian i doszło do starć oraz ofiar. Pogrzeby zamordowanych stały się pretekstem do kolejnej manifestacji, podczas której zginęły kolejne osoby a to doprowadziło do wybuchu powstania. W nocy z 22 na 23 czerwca wzniesiono na ulicach Łodzi ponad 100 barykad. Krwawe walki toczyły się m.in. w rejonie Wschodniej i Południowej (dzisiejszej Rewolucji 1905). 25 czerwca ogłoszono w Łodzi stan wojenny.

Trasa wycieczki prowadziła ulicami m.in. Piotrkowską, Rewolucji 1905 roku, Wschodnią, Ogrodową i Legionów. Podczas dwugodzinnej przejażdżki dr Tadeusz Bogalecki, autor monografii opisującej wydarzenia sprzed 110 lat pt. „Łódzkie barykady wolności i godności. Czerwiec 1905 roku”, przybliżał najważniejsze informacje dotyczące walk prowadzonych na terenie naszego miasta. Na Starym Cmentarzu uczestnicy odwiedzili miejsca gdzie pochowani zostali Ci, którzy polegli w boju, a wycieczka zakończyła się wizytą w Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

W pierwszej wycieczce brały udział m.in. prezydent Hanna Zdanowska oraz Mirosława Juliańska – córka pierwszego prezydenta Łodzi po I wojnie światowej Aleksego Rżewskiego.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
OFF Wedding Alternatywne Targi Ślubne Łódź 2019 (foto)
IMG_6248
Piotrkowska (od)Nowa (foto)
European Health Catapult 2018 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*