iluzjeW sobotę, 26 października, w ramach Łódzkich Spotkań Teatralnych można było obejrzeć sztukę “Iluzje” Iwana Wyrypajewa w wykonaniu łódzkiego teatru California.

Margaret i Albert, Sanda i Danny – cztery osoby, dwa małżeństwa, wiele układów relacji. I przede wszystkim układów miłości. Widzowie spotykają ich, gdy ponad 80-letni Danny znajduje się na łożu śmierci i odczuwa potrzebę opowiedzenia swojej żonie o miłości, którą ją darzył. Na podstawie opowieści i wspomnień wszystkich bohaterów poznajemy historię oraz uczucia towarzyszące im przez całe życie. Kto kogo kochał naprawdę, a kto tylko kłamał? I czy miłość rzeczywiście może być tylko wzajemna? Na te pytania stara się odpowiedzieć Wyrypajew stawiając widzów wobec dwóch granicznych momentów w ludzkim życiu – miłości i śmierci. Nie odpowiada jednak na najważniejsze pytanie – co było tytułowymi iluzjami, a co prawdą.

O tym właśnie opowiada sztuka Iwana Wyrypajewa, współczezsnego rosyjskiego dramaturga, pt. “Iluzje”. Przedstawienie można było obejrzeć w wykonaniu grupy California na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Anna Ćwiklik, Pola Lepakhina, Jakub Lisiak oraz Patryk Seweryn – młodzi aktorzy z Łódzkiego Domu Kultury zagrali przedstawienie na wysokim poziomie. W przedstawieniu nie musieli wcielić się w role 80-letnich staruszków, lecz we współczesnych strojach i przy nowoczesnej muzyce wciągnąć widzów w opowiadaną historię. Jednak nie było to wcale łatwiejsze zadanie. Mamy komentarze, dopowiedzenia, didaskalia, śmiech… mamy opowieści ludzi, którzy usłyszeli o Sandrze, Dannym, Margaret czy Albercie. Nie słuchamy starych, umierających starców, ale młodych ludzi, pełnych energii i życia, którzy przy papierosie i szklance wody starają się zrozumieć zagmatwane powiązania pomiędzy bohaterami opowieści. W pierwszym momencie nieco chaotyczna historia – opowiadana na zmianę, z czasem zaczyna tworzyć spójną całość.

“Iluzje” zostały docenione już na tegorocznym Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich, gdzie otrzymały główną nagrodę oraz nominację do “Dotknij Teatru 2014”. Nie jest to pierwsze przedstawienie tego młodego zespołu artystów i na pewno nie ostatnie. Chociaż jak powiedział na wstępie reżyser Piotr Maroszek, ten spektakl jest zamknięciem pewnego etapu w życiu grupy, jest także początkiem kolejnego.

W Łódzkich spotkaniach teatralnych będzie można jeszcze wziąć udział w listopadzie w Skierniewicach i Łowiczu oraz w grudniu ponownie w Łodzi. Zachęcamy do zapoznania się propozycjami kolejnych przedstawień.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
nowaklasyka
Ostatnia taśma Krappa – recenzja
szkolazon
XXI MFSPiN: Szkoła żon – recenzja
Koo_kwintowe_fot._Katarzyna_Chmura-Cegiekowska
Festiwal Szkół Teatralnych: Koło kwintowe – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*