AKHE_fotoŁódzki Dom Kultury zaprasza na VIII Minifestiwal „bliżej Rosji” w ramach Łódzkich Spotkań Teatralnych 2013 – teatralnego Festiwalu Festiwali

Prezentacje będzie można zobaczyć w Łódzkim Domu Kultury, ul. Traugutta 18, w dniach:

26 października, godz. 18, s. 323
TEATR CALIFORNIA (Łódź) Iwan Wyrypajew Iluzje
26.10.2013 r., po spektaklu: 8 Otwarte Spotkanie z Artystami
Prowadzenie: Paulina Ilska

27 października, godz. 18, sala kolumnowa
AKHE (St. Petersburg  / Rosja) White Cabin
27.10.2013 r., po spektaklu: 9 Otwarte Spotkanie z Artystami
prowadzenie: Marcin Wartalski
Wstęp Wolny

TEATR CALIFORNIA
To obecnie jeden z najciekawszych łódzkich teatrów niezawodowych. Każda premiera intryguje i na długo zapada w pamięć.

„Iluzje”
Tekst Wyrypajewa to sztuka o iluzjach. Iluzji miłości, którą bohaterowie opowiadanej historii przez całe swoje życie próbują odnaleźć, zdefiniować. Iluzji teatralnej, tej pomiędzy widzem i aktorem, kiedy zaciera się granica między tym co rzeczywiste a co wykreowane. Wreszcie jest to też sztuka o poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie czym jest miłość?, zarówno przez 80-latków, których historia jest opowiadana, jak i przez 20-latków, którzy tą historię opowiadają. Spektakl otrzymał na 26. ŁóPTA nagrodę za zespołową kreację spektaklu „Iluzje” oraz otrzymał nominację do udziału w Dotknij Teatru 2014.

AKHE
Grupa została założona w 1989 r. przez trzech członków byłego teatru Yes-No Borisa Ponizovskiego: Maksima Isaeva, Pavla Semtchenko i Vadima Vasilieva. Ogłosiła się jako niezależna (pod względem stylu i formy), wykorzystując w spektaklach teatralnych elementy performance, filmu i sztuk pięknych. Artyści AKHE są wynalazcami autorskiego teatru syntetycznego: jednocześnie skomplikowanego, subtelnego, efektownego i poruszającego emocjonalnie. Rosyjski teatr inżynieryjny zwany też teatrem optycznym. Koncentruje się w swoich działaniach na przewrotnej interpretacji praw fizyki. Laureat prestiżowej rosyjskiej nagrody teatralnej Złota Maska (2005) i ikona niezależnej sceny teatralnej w Moskwie oraz St. Petersburgu. Jego cechą charakterystyczną jest stosunek do przestrzeni, światła i dźwięku, które traktowane są jako istniejące niezależnie postacie sztuki, a także aktorów pełniących jedynie funkcję operatorów. Aktorzy Akhe uczestniczą również w indywidualnych projektach, tworzonych z takimi grupami jak: Teatr Derevo (Rosja-Niemcy), Lantaaren (Holandia), Toiuhaus (Austria) czy Slava Polunin (Rosja).Główną rolę w przedstawieniach AKHE odgrywa bardzo precyzyjnie wykreowana rzeczywistość, składowa scenografii (czy raczej używanych na scenie przedmiotów-rekwizytów) światła, projekcji filmowych i działań aktorskich. Wszystkie te elementy poddawane są eksperymentom opartym na przewrotnej interpretacji praw fizyki. Ten wyjątkowy zespół teatralny, zakorzeniony w sztukach wizualnych i kulturze offfowej, jest dobrze znany w europejskim świecie teatru alternatywnego. Takiego teatru nie ma w Polsce. Laureat prestiżowej nagrody Fringe First 2003 Edinburgh Festival za spektakl „White Cabin”. Po raz pierwszy spektakl będzie prezentowany w Łodzi.

„White Cabin” (Biała Kabina) jest multimedialną produkcją sięgającą do tradycji rosyjskiego filmu niemego oraz teatru cieni i przedmiotu. Wizje senne, pełne absurdalnych, natchnionych, dziwacznych i często wzruszających scen tworzą wciągającą bez reszty, trudną i nieraz zbijającą z tropu układankę.

Aktorzy stwarzają serię błazeńsko makabrycznych scen, używając produktów codziennego użytku, jak bagietka, papierosy, lina, wino, guma Hubba Bubba, pocięte na strzępy gazety, czy świece, whisky i kwiaty. I jest to prawdziwy popis działających z furią, prawdziwie szalonych, a przy tym metodycznych naukowców.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
klim2
Klimakterium 2 w Teatrze Muzycznym
nowaklasyka
Nowa Klasyka Europy w Teatrze Jaracza – informacje
Krulewna_Sniezka2
KrUlewna Śnieżka w Teatrze Arlekin

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*