lodzkieczarymaryKsiążkę Łódzkie czary-mary napisało sześć łodzianek a w niej prawie sto nigdzie wcześniej nie publikowanych wierszy i opowiadań związanych z Łodzią i jej historią. Pomysłodawczyni Urszula Kowalska od dawna marzyła o powstaniu przystępnie napisanej książki, która zainspirowałaby nauczycieli i za ich pośrednictwem, w atrakcyjny i skuteczny sposób przekazana byłaby wiedza o mieście jego najmłodszym mieszkańcom.

   
Jako koordynatorka realizowanego projektu znalazła sponsorów i książka mogła być w darze przekazana wszystkim szkołom podstawowym w Łodzi i województwie oraz przedszkolom, domom dziecka, bibliotekom publicznym, szpitalom i innym placówkom wychowawczo-opiekuńczym. Po przeczytaniu okrzyknięta została, jako jedyna tego rodzaju książka, będąca literacką wędrówką po mieście. Spotkała się także z entuzjastycznym przyjęciem przez dorosłych czytelników i starszą młodzież. Zamiarem autorek było stworzyć książkę, która pobudzi dziecięcą wyobraźnię, zachęci do poznawania historii miasta, zaszczepi w dziecku poczucie tożsamości z miejscem w którym żyje, a także już w życiu dorosłym sprawi poczucie współodpowiedzialności za miasto, uwrażliwi  na niepożądane działania, m.in. takie jak powszechnie panujący wandalizm.

Co czyni tę książkę tak niezwykłą, że jest godna polecenia? Łódzkie czary-mary to książka pokazująca Łódź z najróżniejszych perspektyw. Opisuje miejsca świetnie znane wszystkim łodzianom, swoiste ikony miasta. Zagląda w miejskie zaułki, przygląda się fascynującym budowlom, wędruje po parkach, odwiedza świątynie i muzea, wspomina obiekty, które zniknęły już z pejzażu Łodzi. Pokazuje miasto współczesne, ale także ożywia Łódź sprzed lat – z czasów, gdy była małą osadą, z okresu, gdy powstawały wielkie fabrykanckie imperia. Zarysowane są w niej losy ludzi, którzy Łódź budowali, są to łódzcy tkacze, włókiennicy i późniejsi fabrykanci. Mówi o rodach takich jak: Poznańskich, Scheiblerów, Geyerów, Biedermannów, Schweikertów, Kindermannów i Heinzlów, które  pozostawiły w spuściźnie wspaniałe pałace, wille, zespoły fabryczne a także grobowce do dzisiaj zadziwiające swoją architektoniczną oryginalnością i artystycznym kunsztem.

 
Książka znalazła uznanie nie tylko wśród pedagogów ale również osób, którym bliska jest  historia Łodzi, pozytywne opinie zyskała również ze środowiska literackiego. Padła sugestia zgłoszenia jej do nagrody Złotego Ekslibrisu za 2010 rok. Po wypełnieniu swojej pierwszej misji, autorki poszły dalej spełniając obietnicę dostępności jej na rynku księgarskim. Znalazły wydawcę i w nowej szacie graficznej, książkę można kupić m.in. w księgarni Nike czy w punktach sprzedaży Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Książka została przesłana do zaprzyjaźnionych polskich rodzin na całym świecie. Otrzymali ją również w prezencie prawnukowie rodziny Poznańskich , którzy przybyli z wizytą do Łodzi. Autorki chcą nawiązać kontakt z polonią, już ukazał się artykuł na jej temat w Ogólnoświatowym Piśmie Korespondencyjnym Klubu Emigrantów „Listy z daleka”.

 
Autorki chcą sukcesywnie pokazywać ciekawe lekcje i wydarzenia szkolne z udziałem tematów zaczerpniętych z książki Łódzkie czary-mary, chcą dalej inspirować tych, którzy jeszcze nie zdążyli o tym pomyśleć.

3%21%2Fpages%2FPlaster-Lodzki%2F146349882076898&layout=standard&show_faces=true&width=550&action=like&colorscheme=light&height=80″ scrolling=”no” frameborder=”0″ style=”border:none; overflow:hidden; width:550px; height:80px;” allowTransparency=”true”>

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Tomasz Dalasiński w Łódzkim Domu Kultury (foto)
IMG_6599
Kawiarnia Literacka: Leszek Engelking (foto)
Tuwim-w-tramwaju
Tuwim w łódzkich tramwajach (foto)
2 komentarze
 • 6 grudnia 2010 at 19:54

  Aniu, nie musisz „lecieć” .Możesz tę książkę kupić w księgarni
  internetowej Wydawnictwa Archidiecezji Łódzkiej.
  Życzę miłej lektury 🙂

 • ania
  6 grudnia 2010 at 18:12

  No gratuluję pomysłu Pani Urszuli Kowalskiej.
  Tak trzymać!!!
  Lecę kupić, muszę ją mieć 🙂

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*