Orientarium w łódzim ZOO (wizualizacje)

23_WIZUALIZACJEŁódzki ogród zoologiczny szykuje się do największej w swojej historii inwestycji. – Chcemy, aby zwierzęta miały możliwie największy komfort życia, a goście zoo – komfort zwiedzania. Zdecydowaliśmy się na budowę Orientarium. To wielkopowierzchniowa ekspozycja wodno-lądowa fauny i elementów kultury strefy orientalnej, czyli południowo-wschodniej części Azji – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Inwestycja obejmie połowę obecnego terenu zoo. Nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery zajmą powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Do tego powstanie zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne o powierzchni ok. 20 tysięcy metrów kwadratowych. Objętość największego zbiornika wodnego wyniesie 2500 m3, głębokość – 6 m.

– Budowa Orientarium pozwoli na łączenie ze sobą ekspozycji, dzięki czemu powstaną obszerne wybiegi i woliery. Takie rozwiązania dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje im swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze. Ponadto nowy obiekt będzie dostępny dla zwiedzających cały rok i zwierzęta nie biedą musiały w okresie chłodu być przenoszone na zaplecze hodowlane – zapowiada Tomasz Jóźwik, naczelnik Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Inwestycja pozwoli pojawić się w łódzkim ogrodzie zoologicznym nowym gatunkom zwierząt: orangutanom, langurom, anoa, tapirom malajskim, gawialom, panterom mglistym, rekinom i płaszczkom. Ogród będzie też kontynuował hodowlę posiadanych już gatunków: słoni indyjskich, makaków, gibbonów i niedźwiedzi malajskich.

31_WIZUALIZACJE

– Orientarium to duża inwestycja, która zajmie około 3 lata – mówi Arkadiusz Jaksa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. – Szacujemy, że realizacja pochłonie 240 mln złotych. Zdecydowaliśmy, że formuła zaprojektuj, wybuduj, sfinansuj będzie najbardziej odpowiednia dla tego typu przedsięwzięcia. Jestem przekonany, że budowa Orientarium w łódzkim ZOO będzie miała ogromny wpływ na podniesienie atrakcyjności turystycznej naszego miasta, tak jak miało to miejsce we wrocławskim ZOO.

We Wrocławiu, który zdecydował się na budowę Afrykanarium, liczba odwiedzających zwiększyła się z 440 tysięcy do 2 milionów rocznie. Orient, na który stawia Łódź, to obszar o niezwykle bogatej faunie, z licznymi gatunkami krytycznie zagrożonymi wyginięciem. – Liczymy, że Orientarium będzie mocnym impulsem dla rozwoju turystyki, a Łódź premiuje dodatkowo centralne położenie w kraju i świetne skomunikowanie. Spodziewamy się gości nie tylko z kraju, ale z całej Europy. Najbliższa konkurencja, czyli drugie Orientarium na Starym Kontynencie znajduje się dopiero w Wielkiej Brytanii – mówi Hanna Zdanowska.

Tomasz Jóźwik: Przez cały czas trwania inwestycji ogród zoologiczny będzie – w ograniczonym zakresie – działał. Orientarium będzie udostępniane etapami, w miarę postępu prac przy jego budowie. Całość będzie gotowa w pierwszej połowie 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *