lfcZnane są wyniki tegorocznego konkursu Łódzkiego Funduszu Filmowego. Komisja konkursowa zarekomendowała sześć projektów filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych związanych z Łodzią, bądź realizowanych na terenie miasta i województwa łódzkiego. Otrzymają one zaproszenie do podpisania umów koproducenckich.

Tegoroczna edycja konkursu jest edycją łączoną dla lat 2015-2016. Oznacza to, że do konkursu mogli aplikować producenci, którzy planują realizację zdjęć do filmów w tym roku, jak i ci, którzy zdjęcia w Łodzi i województwie łódzkim nakręcili w roku 2015.

Do konkursu złożonych zostało 28 wniosków z czego 26 pozytywnie przeszło ocenę formalną
i zostało zakwalifikowanych do oceny merytorycznej (16 filmów fabularnych, 4 filmy animowane, 6 filmów dokumentalnych). Spośród nich, po merytorycznej ocenie eksperckiej komisja zarekomendowała  6 filmów.

Filmy fabularne:
•    Wołyń reż. Wojciech Smarzowski, wkład koprodukcyjny w kwocie 418 200 zł brutto
•    Pomiędzy słowami reż. Urszula Antoniak, wkład koprodukcyjny w kwocie 418 200 zł brutto
•    Powidoki reż. Andrzej Wajda, wkład koprodukcyjny w kwocie 246 000 zł brutto
Filmy dokumentalne:
•    Diagnoza reż. Ewa Podgórska, wkład koprodukcyjny w kwocie 98 400 zł brutto
•    Biegacze reż. Łukasz Borowski, wkład koprodukcyjny w kwocie 67 650 zł brutto
Filmy animowane:
•    Pamiętnik Florki 3 wkład koprodukcyjny w kwocie 147 600 zł brutto
Projekty oceniano pod kątem czterech głównych kryteriów: walorów artystycznych, potencjału frekwencyjno-festiwalowego, powiązania z Łodzią i regionem łódzkim oraz racjonalnością budżetu i wysokością środków pozostawionych na terenie Łodzi i regionu.
Oceny merytorycznej dokonali następujący eksperci: Ewa Borguńska, Andrzej Bart, Sławomir Fabicki ( komisja filmów fabularnych), Zdzisław Kuczyński, Mirosław Dembiński, Andrzej Sapija (komisja filmów dokumentalnych), Krzysztof Rynkiewicz, Jacek Rokosz (komisja filmów animowanych).
Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym regionalnym funduszem filmowym w Polsce. Od 2007 roku w jego ramach dofinansowano 47 produkcji na łączną kwotę sięgającą 5 390 000 złotych. Miasto Łódź wsparło m. in. zdobywczynię Oscara Idę w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oscara W ciemności w reż. Agnieszki Holland, Mój rower w reż. Piotra Trzaskalskiego, Małe stłuczki w reż. Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin, Obywatela w reż. Jerzego Stuhra,  Miasto 44 w reż. Jana Komasy, Sąsiady Grzegorza Królikiewicza, animacje realizowane przez Se-Ma-For i Anima-Pol, czy filmy dokumentalne Roberta Glińskiego Ślady i Kontrapunkt Andrzeja Papuzińskiego. Od 2016 roku fundusz działa w strukturach instytucji ,,EC1 Łódź-Miasto Kultury’’ w Łodzi, oraz działa na zasadach koproducenta. Oznacza to, że fundusz ma większy wpływ
na przebieg produkcji filmowej, promocję i dystrybucję filmu oraz udział w przyszłych zyskach
z eksploatacji filmów w kinach, telewizji i na nośnikach cyfrowych takich jak DVD. Korzyścią
dla producentów jest z kolei możliwość wcześniejszego otrzymania środków, ponieważ część wkładu koprodukcyjnego wypłacana będzie bezpośrednio po podpisaniu umowy. Łączny budżet rozstrzygniętej właśnie edycji wynosi 1 400 000 złotych brutto.
   
Informacje o dofinansowanych produkcjach:
Filmy fabularne:
•    Wołyń, reż. Wojciech Smarzowski, produkcja: Film IT Sp. z o.o.

Wołyń to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo- zachodniej części tej krainy. Akcja filmu obejmuje okres 6 lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku. Oczami bohaterki, Zosi Głowackiej, obserwujemy toczące się wypadki zapoczątkowane wybuchem II Wojny Światowej na Kresach Wschodnich.

•    Pomiędzy słowami, reż. Urszula Antoniak, produkcja: Opus Film Sp. z o.o.

Michael jest berlińskim adwokatem w czwartek, by w piątek rano okazać się Polakiem poznającym po raz pierwszy swojego polskiego ojca. W weekend Michael razem z ojcem przechodzą przyspieszony kurs w określeniu swoich relacji. W poniedziałek po wyjeździe ojca Michale stara się wrócić do swojego życia sprzed spotkania. Choć pozornie nic się nie zmieniło, nic też nie pozostało takie samo.

•    Powidoki, reż. Andrzej Wajda, produkcja: Akson Studio Sp. z o.o.

Bohaterem filmu jest artysta malarz, współzałożyciel Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Władysław Strzemiński. Film opowiada o niepokornym artyście,  który nie poddał  się reżimowi ówczesnej władzy, przez co doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Historia toczy się w Łodzi w okresie stalinizmu, w latach 1945-1952. 

Filmy dokumentalne:
•    Biegacze, reż. Łukasz Borowski, produkcja: Wajda Studio Sp. z o.o.

Latem w Sudetach odbywa się bieg trwający 48 godzin. Uczestnicy wyścigu przez cały czas jego trwania nie śpią, prawie w ogóle nie odpoczywają, nawet posiłki przyjmują biegnąc.
W ultra maratonie bierze udział kilkadziesiąt osób, wśród nich czwórka łodzian – głównych bohaterów filmu. Reżyser rysuje sylwetki postaci, które decydują się na podjęcie wyzwania, jakim jest pokonanie ponad 240 km przez dwie doby nieprzerwanego biegu.

•    Diagnoza, reż. Ewa Podgórska, produkcja: Entertain Pictures Sp. z o.o.

Do miasta w sercu Polski – Łodzi przyjeżdża z Francji pierwszy na świecie psychoanalityk miast – Laurent Petit. Zaprasza na kozetkę mieszkańców, którzy będą mieli szansę wyrazić swoje najgłębsze tęsknoty i pragnienia. Kamera podąża za niektórymi z nich. Wnika  w prywatne życia mieszkańców po to, aby powrócić do punktu wyjścia – gabinetu psychoanalityka. Dotarcie do ukrytej podświadomości miasta, która wpływa na życie mieszkańców, staje się celem Laurenta Petita. Diagnoza to dokumentalno – kreacyjna analiza metropolii, podróż w głąb podświadomości współczesnego miasta.

Filmy animowane:
•    Pamiętnik Florki 3, reż. Janusz Martyn, produkcja: Anima- Pol Sp. z o.o.

Bohaterką kolejnej serii jest rezolutna i pełna refleksji Ryjówka Florka – przedszkolak, która
z zaciekawieniem i zapałem bada świat wokół siebie i dzieli się z małymi widzami swymi zwyczajnie niezwyczajnymi przeżyciami. Cechy serii to wnikliwa umiejętność obserwowania świata oraz realizm codziennych dziecięcych problemów i społecznych relacji ukazany
z lekkością, ciepłem i poczuciem humoru.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9487
Godzilla w Muzeum Kinematografii (foto)
lfc
Wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego 2013
O!PLA rozdała Tobołki po raz dziewiąty

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*