pograjka4 i 5 listopada w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych odbywać się będą imprezy promującą kulturę tradycyjną.

Przez dwa dni w AOIA prezentowane będą: filmy dokumentalne, warsztaty taneczne i śpiewu oraz wykład mgr Aldony Plucińskiej z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Najważniejszym będą jednak imprezy taneczne z wiejką muzyką grano na żywo. Zagrają: Gęsty Kożuch Kurzu i Intonarumor duo.

Podczas Pograjki odbędzie się nauka oberka, powolniaka i polki. Zabawa potrwa do samego rana.

Program Łódzkiej Pograjki

Piątek, 4 listopada

17:00 – Filmy:

– Zaniechane Melodie – film dokumentalny Kuby Pietrzaka

IV Festiwal Oj Wiosna Ty Wiosna odbył się w Sejnach i Wigrach w dniach 28-31 maja 2009. W trakcie zajęć warsztatowych przeprowadzonych w Wigrach główny nacisk położony był na żywy przekaz umiejętności muzycznych – gry na instrumentach, śpiewu oraz tańca. Zajęcia prowadzili muzykanci-mistrzowie z Suwalszczyzny. Organizatorem i pomysłodawcą imprezy jest Stowarzyszenie Krusznia z Krasnopola.

– Wszystkie Mazurki Świata, real. Tomasz Knittel

Film jest dynamicznym zapisem festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Cykliczna impreza, na którą składają się koncerty, warsztaty i spotkania, stara się pokazać rolę polskiej muzyki tradycyjnej w kształtowaniu europejskiej i światowej kultury muzycznej.
W przypominającym teledysk filmie fragmenty koncertów przeplatają się z opowieściami artystów o odkrywaniu muzyki tradycyjnej we współczesnym świecie.

3) 18:30 – 20:30 – Warsztaty taneczne

Wszyscy wiemy, że oberek i polka to polskie tańce, ale jak wyglądają? Podstawowe kroki, trochę teorii oraz zabawy ze wsi wypełnią 2 godziny warsztatów. Poprowadzą je Przemysław Bogusławski oraz Joanna Gancarczyk, a do tańca zagrają kapele występujące podczas Łódzkiej Pograjki.

4) 21:00 – 01:00 – Pograjka

To czas, kiedy można będzie posłuchać żywej muzyki wiejskiej, a nawet tańczyć w jej rytmie. Na pograjkę organizatorzy zapraszają zarówno uczestników wcześniejszych warsztatów, jak i zupełnych nowicjuszy. Nie zabraknie zabaw grupowych, wirowych oberków, skocznych polek, trudnych powolniaków.

Sobota, 5 listopada

1) 13:00 – 15:00 – Śpiew i rytmika

Na warsztatach można będzie poznać różne formy ekspresji mazurkowej: przyśpiewki, przytupy, okrzyki. Nauczymy się krótkich śpiewanych form muzycznych, w zależności od regionu zwanych przyśpiewkami, wyrywasami, piosenkami, kurantami. Poznamy piosenki na melodie mazurkowe. Zdobyte na warsztatach umiejętności będzie można wykorzystać jako formę indywidualnej ekspresji i aktywnego uczestnictwa podczas wieczornych zabaw tzw. ”pograjek”. Prowadzenie: Joanna Gancarczyk.

2) 15:00 – 16:00 – Filmy

– Takich pieśni sobie szukam, real. Jagna Knittel

Film powstał pod wpływem spotkania dwóch światów. Jeden z nich to młodzi ludzie z miasta, miłośnicy muzyki tradycyjnej, którzy dotarli na ukraińskie Polesie w poszukiwaniu archaicznych pieśni – chcieli je nagrywać i uczyć się ich. Drugi świat, to wiejscy artyści, śpiewacy, z poleskich wsi Perebrody i Stari Koni leżących na pograniczu ukraińsko-białoruskim. To ludzie, którzy kiedyś pełnili w swej społeczności istotną rolę, a dziś, kiedy od kilkudziesięciu lat muzyka tradycyjna jest tam już zupełnie niepopularna, żyją trochę na marginesie, a ich talenty muzyczne zostały zapomniane – zarówno przez wieś jak i przez nich samych. Film został zrealizowany w ramach projektu: Ukraina archaiczna. Pieśni i ludzie w ramach programu Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności RITA – Przemiany w Regionie www.rita.edudemo.org.pl.

– Wieś Swarycewycze real. Jagna Knittel. Polska 2010, 27’

Tytułowa wieś, położona na ukraińskim Polesiu niedaleko granicy z Białorusią jest przykładem świata, w którym współczesność współgra z archaicznością. Kwitnie w niej życie – rodzą się dzieci, młodzież funkcjonuje w realiach dzisiejszej rzeczywistości, a jednocześnie w tej samej rzeczywistości jest miejsce dla Przodków, dla dusz zmarłych, dla obrzędów i sacrum.  Film Wieś Swarycewycze jest drugim filmem, jaki powstał w ramach projektu Ukraina archaiczna. Pieśni i Ludzie.

3) 16:15 – 17:00 – Wykład mgr Aldony Plucińskiej z Muzeum Etnograficznego

4) 17:00 – 18:00 – Przerwa obiadowa

5) 18:00 – 20:00 – Warsztaty taneczne

Drugi dzień warsztatów tanecznych. Tym razem obok oberka i polki uczestnicy spróbują nauczyć się powolniaka – charakterystycznego tańca z Kurpiów. Cały czas towarzyszyć nam będą zabawy wiejskie, takie jak przepióreczka, krzyżak i wiele innych.

6) 20:00 – 03:00 – Pograjka – zabawa do rana

Wstęp wynosi: 8 i 12 zł.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Juwenalia Uniwersytetu Łódzkiego 2018 – informacje
pacc
Progress Accounting Competition VII – informacje
IKEA_Lodz_Fotoplastykon_1
Spotkania Sąsiedzkie w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*