Łódzka moda w Muzeum Miasta Łodzi (foto)

DSCF1104Łódzkie mody. Moda i akcesoria stroju XIX-XX wieku to temat najnowszej wystawy Muzeum Miasta Łodzi. 18 marca o godzinie 18 odbyło się otwarcie wystawy połączone z wernisażem, które przyciągnęło tłumy zwiedzających, którzy spacerowali pomiędzy prezentowanymi eksponatami.

Okres XIX i XX wieku jest uważany za najbardziej przełomowy i prężnie rozwijający się w dziedzinie ubioru. Ówczesna pisarka Jadwiga Zalasnowska – Elzenbergowa opisała kobiece stroje, które były najwymyślniejsze tamtymi czasy jako”kosztowne, zamaszyste, krzykliwe, rzucające się w oczy barwami i połyskiem”. Łódź jako miasto wielokulturowe i wielowyznaniowe, stanowiło już w tamtych czasach kolebkę mody. Było świadkiem rozbieżności trendów stosowanych przez mieszczan oraz przyjezdnych. Moda od wieków pełni rolę wyrażania siebie, swoich korzeni i statusu. Strój jest komunikatem dla społeczeństwa, pozwalający na poczucie przynależności do danej klasy czy nawet sugestia uznawanego systemu wartości. Najczęstszym kryterium w ocenie m.in. zamożności była ilość i rozmaitość zdobień.

joomplu:87034

W Muzeum Miasta Łodzi obejrzeć można najprostsze kroje bielizny, piżamy, różnorodne elementy biżuteryjne i galanteryjne, obuwie, kapelusze, czepce, gorsety czy bogate wykwintne suknie i garnitury. Wystawa przedstawia różne części garderoby prezentowane w gablotach oraz na manekinach. Stroje oraz akcesoria zostały opisane na zawieszonych tuż obok eksponatów tablicach, aby zainteresowani mogli zapoznać się ze szczegółami ich dotyczących.

Wystawę można oglądać od 19 marca do 3 maja w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *