Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na prapremierę „Odwagi”. Spektakl na podstawie książki Jasia Kapeli i Hanny M. Zagulskiej społecznie wyreżyserowała Ewa Pilawska. Prapremiera w ramach autorskiego cyklu „Dziecko w sytuacji” odbędzie się w czwartek 2 grudnia o 10:00. Dzień wcześniej, 1 grudnia o 12:00, spektakl będzie można obejrzeć w sieci. Będzie transmitowany na żywo z Małej Sceny w ramach projektu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”.

„Odwaga” opowiada historię Marysi – nastolatki, która każdego dnia mierzy się ze swoimi lękami. Czuje się wyobcowana w świecie, w którym naszą wartość określa nasza popularność – ilość like’ów i followersów. W świecie, w którym trudno poradzić sobie ze swoim indywidualizmem… Marysia przenosi się do nowej szkoły. Czy uda jej się odnaleźć się w nowym miejscu i zyskać akceptację w nowej grupie?

Ale moim zdaniem tematów w „Odwadze” jest znacznie więcej. W historii Marysi, dorastającej dziewczynki, która wraz z mamą ucieka do babci od ojca stosującego przemoc, poruszone są nie tylko problemy dotyczące okresu dojrzewania, ale również problemy uniwersalne, z którymi mierzymy się niezależnie od wieku. Presja środowiska i konieczność konfrontowania się z trendami, które współcześnie coraz częściej wyznaczają modni influencerzy i influencerki. Bieda – oraz piętno, którym nas naznacza. Poszukiwanie własnej tożsamości i transseksualność – jak zaakceptować siebie, żeby być szczęśliwym człowiekiem? Ekologia – jak niszczymy świat, w której żyjemy i w którym będą żyć nasze dzieci i wnuki? To tylko niektóre z tematów, jakie podejmujemy w najnowszej prapremierze – podkreśla dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

„Odwaga” ma moim zdaniem bardzo istotne przesłanie, które daje siłę i optymizm. Pozwala nam spojrzeć na wiele spraw z głębszą refleksją. Przez całe życie przychodzi nam się mierzyć z własnymi lękami. Jako dzieci boimy się na przykład ciemności, potem ten strach ustępuje miejsca innemu – zaczynamy bać się o zdrowie bliskich, wychowanie i wykształcenie naszych dzieci, utratę pracy lub o to, że kogoś zawiedziemy. Wreszcie boimy się samotności i śmierci. Ale „Odwaga” przypomina, że przecież na tym polega życie. Że te wszystkie doświadczenia i stoczone walki wzbogacają nas, rozwijają, uwrażliwiają, pozwalają nam dorosnąć. Czynią z nas lepszych i mądrzejszych ludzi – podsumowuje Ewa Pilawska.


Prapremiera „Odwagi” odbędzie się 2 grudnia 2021 o 10:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi z udziałem publiczności. To już 11. spektakl, który został zrealizowany w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” – unikatowego edukacyjnego projektu, na który składają się spektakle i warsztaty. Twórcą warsztatów jest Andrzej Jakubas – współprowadzi wszystkie wspólnie z zaproszonymi specjalistami z dziedziny edukacji, filozofii, psychologii czy wspinaczki wysokogórskiej. Warsztaty z założenia odrzucają formułę przekazywania gotowych odpowiedzi. Ich fundament stanowią pytania, a celem jest zainspirowanie dzieci i młodzieży do samodzielnego poszukiwania tropów i odwagi do znajdowania niekonwencjonalnych rozwiązań.

Dzień wcześniej, 1 grudnia o 12:00, spektakl będzie można obejrzeć w formie streamingu. Będzie transmitowany na żywo z Małej Sceny w ramach projektu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”. Bilety kosztują symboliczne 20 groszy, a udział w projekcie zapowiedziały osoby z dysfunkcją wzroku z całej Polski, w tym szkoły dla niewidomych z kilku województw.

  1. spektakl w cyklu „Dziecko w sytuacji”

Jaś Kapela i Hanna M. Zagulska
„Odwaga”
Adaptacja i reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Choreografia: Jarosław Staniek
Muzyka: Bartosz Adamiak
Nagranie partii trąbki: Pavel Samokhin
Nagranie partii wiolonczeli: Anna Furkałowska
Obsada: Małgorzata Goździk, Paulina Nadel, Filip Jacak, Sebastian Jasnoch, Jakub Kryształ, Arkadiusz Wójcik
Ze specjalnym udziałem Karoliny Kleniewskiej, Diany Krupy, Karoliny Łukaszewicz, Ewy Sonnenburg, Barbary Szcześniak, Beaty Ziejki, Andrzeja Jakubasa, Jakuba Kotyńskiego, Artura Majewskiego

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
moscow
Moscow City Ballet w Łodzi
0008
Nowa Klasyka Europy 2012 – informacje, program
Premiery teatralne – czerwiec 2021

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*