Przez ponad dwa miesiące trwała akcja konkursowa, która przyciągnęła wielu zwolenników street art’u. Artyści nadesłali ponad 100 kreatywnych prac, na które oddano łącznie 12 tysięcy głosów. Wszystko to w ramach zaaranżowania przestrzeni w okolicy Nowego Centrum Łodzi. Jury wybrało zwycięzcę – jest nim Marcin Czaja. Finałowy projekt muralu został namalowany na jednej ze ścian łódzkiej kamienicy przy ul. Tramwajowej 17. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się 10 października.

Pomysłodawcą i Mecenasem Art Mural Challenge jest warszawski deweloper Profbud, realizujący swoją pierwszą, łódzką inwestycję mieszkaniową – Osiedle Primo. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród miłośników sztuki ulicznej, która tym bardziej dla mieszkańców Łodzi nie jest obca. Miasto nie bez powodu nazywane jest polską stolicą street art’u – na jego szlaku artystycznym znajduje się już ponad 80 kultowych malowideł, do których 10 października dołączyło kolejne. Tym razem za sprawą Art Mural Challenge.

Akcja konkursowa trwała od 2 sierpnia i przyciągnęła wielu zwolenników kultury i sztuki. O jej wielkim powodzeniu świadczy fakt, że artyści przekazali ponad 100 kreatywnych prac, przedstawiających niepowtarzalny charakter Łodzi, w zmieniającej się rzeczywistości. Pomysłodawcom Art Mural Challenge zależało, aby każdy mógł mieć wpływ na przestrzeń i kolor Łodzi. Z tego względu drugi etap konkursu należał do głosujących, których zadaniem było wytypowanie 10 najlepszych koncepcji na mural. Inicjatywa na rzecz łódzkiej społeczności zaangażowała wiele osób z całej Polski, które oddały łącznie ponad 12 tysięcy głosów na ulubione projekty. Jury konkursowe w składzie delegata Biura Architektury Miasta, przedstawiciela Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Krzysztofa Jankowskiego „Jankesa’’ (ambasadora akcji), firmy Profbud oraz przedstawiciela organizatora, wśród 10 projektów wybranych przez głosujących, po burzliwych obradach wyłoniło zwycięzcę. – Wybór najlepszej koncepcji muralu był niesamowicie trudnym i wymagającym zadaniem dla całego jury. Artyści wykazali się niezwykłą kreatywnością, przez co każda praca przedstawiała inną wizję Łodzi. Zainteresowanie całym przedsięwzięciem przerosło nasze oczekiwania. Dziękujemy wszystkim – zarówno uczestnikom, jak i głosującym za tak liczny udział w konkursie. Wierzymy, że dzięki naszej inicjatywie Nowe Centrum Łodzi, w miejscu gdzie powstaje nasza nowa inwestycja Primo, nabierze więcej barw i stanie się przyjaznym miejscem dla lokalnej społeczności – komentuje Monika Moczulska, Kierownik Marketingu i PR w firmie Profbud.

Autorem zwycięskiej propozycji jest Marcin Czaja, pracownik Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, twórca m.in. muralu inspirowanego twórczością Stanisława Lema na Galerii Krakowskiej. Pomysłowa koncepcja na nowe malowidło ścienne, jest odpowiedzią na motto konkursu – „Kocham Łódź”. Praca przedstawia przekrój kamienicy, a w niej ciekawe obrazy charakterystyczne dla Łodzi. Wyróżnia ją bogactwo szczegółów, potraktowanych z lekkim przymrużeniem oka. Atrakcyjną kompozycję utrzymano w komiksowej konwencji opowieści o Łodzi, jej historii i kulturze, co stanowi bezpośrednie odniesienie do festiwalu komiksu – istotnego dla Łodzian wydarzenia kulturalnego.

Finałowy projekt zachwycił jury pod względem artystycznym, zgodności z tematyką konkursu, ekspozycji w kontekście otoczenia, a także spójności projektu ze specyfiką odbioru muralu w przestrzeni miejskiej. Zwycięzca osobiście nadzorował powstawanie muralu, a także odebrał nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez dewelopera Profbud.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
glowne_wspolny_tex
14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny otwarte! (foto)
fot.B.Szafraska_1
Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań (foto)
dreszer
Wystawa grafik Katarzyny Dreszer w Przechowalni

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*