Ostatnie miesiące dla zespołu Odpoczno to intensywna praca w studio oraz na planie zdjęciowym. Zespół planuje w przyszłym roku trasę koncertową, której zwiastunem jest, m.in.: najnowszy wideoklip. Premierowy teledysk do utworu „Rapowy” w interpretacji nowej wokalistki można oglądać już  w serwisie YouTube. Zaskakujący obraz pokazuje, jak ta avant folkowa, łódzka grupa przekonująco łączy różne światy i jakiego kierunku możemy spodziewać się w najbliższym czasie w ich muzycznych propozycjach.

 Rapowy to jeden z ważniejszych kawałków Odpoczno. Tkwiący korzeniami w tradycji, ale środkami wyrazu sięgający muzyki improwizowanej i elektronicznej. Mocny i wciągający. Teledysk dodaje do muzyki swoją historię, dotyka sytuacji spotkania światów pozornie do siebie nie przystających. Tak jak w naszej kapeli. – Marcin Lorenc.

Zdjęcia do wideoklipu „Rapowy” w reżyserii Tomasza Jeziorskiego powstawały latem tego roku. Prapremiera wideoklipu miała miejsce pod koniec października w ramach Womex’21 – targów world music w Porto. Klip był prezentowany specjalistom i przedstawicielom branży muzycznej z ponad 90 krajów świata. Został bardzo dobrze przyjęty. Teraz zespół prezentuje go szerszej publiczności.

W wideoklipie użyte zostały efekty trickowe oparte na technice rotoskopijnej oraz greenscreen. Do realizacji wykorzystany został nowoczesny sprzęt rejestrujący obraz w rozdzielczości 4K. Za efekty specjalne odpowiada reżyser Tomasz Jeziorski oraz Anita Kwiatkowska-Naqvi, z którą Odpoczno zrealizowało już jedną produkcję – wideoklip do utworu „Srebro ryb” z wykorzystaniem najnowszych technik animacji. Zdobył on kilka nagród i pomógł w szerokiej promocji utworu.

Rok temu do zespołu dołączyła Joanna Szczęsnowicz i to jej wokal usłyszymy w utworze „Rapowy”. Z mojej perspektywy, teledysk opowiada o sennej podróży w różne światy wyobraźni. Pojawiają się w nim kolorowe stwory, których bohaterka z jednej strony się obawia, a z drugiej wchodzi z nimi w interakcje. Jest to dla mnie opowieść o oswajaniu swoich lęków. Bardzo lubię charakterystyczny osadzony rytm, na którym został zbudowany utwór. – Joanna Szczęsnowicz

Rapowy jest utworem opartym na metrum trójkowym, ale akcenty osadzone są na dwa i cztery. To sprawia, ze ma charakterystyczny dla rapu, bujany rytm, który sprzyja opowiadaniu historii. Rap miejski opowiada miejskie historie, „Rapowy” opowiada historię z perspektywy wiejskiej dziewczyny. Nie wiem, czy my, faceci jesteśmy w stanie do końca zrozumieć, o czym to jest. Moim zdaniem najbardziej o poczuciu zagrożenia. – Piotr Gwadera

Założeniem reżysera, Tomasza Jeziorskiego, było odwołanie się do opowieści ludowej, która w warstwie narracyjnej przedstawia podróż młodej dziewczyny, zmierzającej na wesele. Wideoklip nie miał być ilustracją muzyki, ale swojego rodzaju improwizacją wokół elementów kultury ludowej, które w swojej twórczości wykorzystuje zespół Odpoczno. Pojawiają się w nim postacie surrealistyczne, które miały pomóc w odejściu od realistycznie pojmowanej dramaturgii i zbudowaniu przestrzeni symbolicznej, w której zarówno bohaterka (dziewczyna), bajkowe stwory oraz las, przez który przemierza, będą współgrały z tematami muzycznymi, występującymi w utworze.

Dla mnie klip przedstawia, w przenośni, obraz pierwotnej namiętności budzącej się w dziewczynie w noc poślubną: spadający wianek, cztery potwory/żywioły, które w kulminacyjnym momencie stają się jedną iluminującą postacią unosząca dziewczynę w wir namiętności. – Marek Kądziela

Odpoczno to swoisty fenomen sceny world music. Zespół potrafi łączyć tradycyjną muzykę polskiej wsi z muzyką na wskroś nowoczesną. Co ważne – jak twierdzą krytycy – bez szkody dla żadnej z nich. Laureat festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, doceniony został za swój osobny i niepowtarzalny styl, co dało mu wstęp na sceny wielu liczących się festiwali – wystarczy wymienić Off Festiwal, Jazz nad Odrą, Globaltica czy Festiwal Dwa Brzegi. Ich debiutancka płyta została okrzyknięta muzycznym wydarzeniem roku 2018 i w tym samym roku Odpoczno było też jedynym oficjalnym reprezentantem polskiej sceny na targach muzycznych Womex.      

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

RAPOWY

Muzyka – Odpoczno

Słowa – tradycyjne

Producent muzyczny – Paweł Cieślak

Dziewczyna – Olga Rayska

Tancerz – Łukasz Kin

Zespół:

Joanna Szczęsnowicz

Marcin Lorenc

Marek Kądziela

Piotr Gwadera

 

Scenariusz i reżyseria – Tomasz Jeziorski

Zdjęcia – Paula Wilczyńska

Montaż – Edyta Zajdlic-Kądziela

Asystenci operatora:

Piotr Bronisz

Stefan Żółtowski

Kinga Klimczak

Efekty specjalne  – Anita Kwiatkowska-Naqvi, Tomasz Jeziorski

Korekcja barwna – Michał Wroński

Kostiumy – Marcela Miś

Make up & Hair – Aleksandra Gierakowska

Catering – Ciągoty i Tęsknoty, Łódź

 

Producent – Indygo

2021

 

Media społecznościowe:

https://www.facebook.com/odpoczno

https://www.instagram.com/odpoczno/

 

YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCIJeg5_I9sQG68JrdZIyrhw/videos

 

WWW:

www.odpoczno.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Il Divo w Atlas Arenie (foto)
ZARYAN_AGA_11
Aga Zaryan w Wytwórni (foto)
gmf20109
Geyer Music Factory – Gdańsk Philharmonic Brass (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*