Odnowa Ogrodowej (wizualizacja)

Przebicie_przy_Teatrze_od_Gdanskiej_DSConsultingPięć prywatnych i dziesięć publicznych inwestycji w ciągu kilku lat całkowicie odmienią wygląd ul. Ogrodowej i Północnej w ich centralnym odcinku. Skrzyżowanie z ul. Zachodnią już odzyskuje historyczny narożnik dzięki budowie Ogrodowa Office.

Ciąg ulic Ogrodowa i Północna to już teraz wielki plac budowy. Inwestycji będzie niebawem jeszcze więcej: po rozpoczęciu remontów największego z fabrykanckich pałaców w Łodzi – pałacu Poznańskiego, modernizacji kamienic, parku i przebudowie samych ulic.

Łodzianie od dekady czekają na zmiany przy jednym z najważniejszych skrzyżowań w mieście – ulicy Ogrodowej z Zachodnią. Niegdyś miało zabudowany każdy z narożników. W wyniku wojennych wyburzeń i poszerzania ulic w latach 70., ulice Ogrodowa i Zachodnia zostały pozbawione pierzei. Dzisiaj je odzyskują.

Największą z prywatnych inwestycji jest Ogrodowa 8 Office realizowana przez Warimpex. W tym spełniającym wysokie normy ekologiczne biurowcu klasy A znajdzie się 28 600 mkw. powierzchni pod wynajem. Założeniem inwestora jest stworzenie budynku nowoczesnego, który jednocześnie będzie nawiązywał do historycznej zabudowy Łodzi. Projekt architektoniczny został podporządkowany dawnemu układowi przestrzennemu miasta, co będzie widoczne fasadach podkreślających swoją formą historyczne proporcje i podziały działek. Z myślą o mieszkańcach powstanie wewnętrzny, ogólnodostępny pasaż usługo-handlowy z kawiarniami i restauracjami. W przyszłości stanie się on częścią pieszego przejścia, które połączy Manufakturę i Park Staromiejski z pl. Wolności i ul. Piotrkowską.

– Miło patrzeć, jak z każdym rokiem Łódź rozwija się i pięknieje. Cieszę się, że przyczyniają się do tego nie tylko inwestycje publiczne, ale też prywatne, takie jak nasza. Dzięki temu prywatny kapitał dokłada swoją cegiełkę do rewitalizacji centrum miasta i pomaga przywrócić jego świetność – mówi Jerzy Krogulec, prezes zarządu Warimpex Polska. – Prace budowlane przy naszym biurowcu Ogrodowa 8 Office postępują bardzo szybko. Właśnie zakończyliśmy najbardziej czasochłonną część robót, związaną z kondygnacjami podziemnymi i rozpoczynamy budowę stropu nad parterem. Kolejne kondygnacje będą wznoszone w tempie 1 nowe piętro co 10 dni. W efekcie zabudowę w tej kluczowej lokalizacji uda się odtworzyć już wiosną przyszłego roku, kiedy to planujemy oddać budynek do użytkowania – dodaje Jerzy Krogulec.

27_1b_Park_-_Rynek_od_Nowomiejskiej

Po drugiej stronie skrzyżowania trwa budowa Puro Hotel. Będzie to pierwszy obiekt tej sieci w Łodzi. Firma poza narożnikiem zaaranżuje także niewielki plac przy skrzyżowaniu. Trzeci narożnik – przy skrzyżowaniu ul. Ogrodowej z Nowomiejską wybuduje MRT Philosophy. Powstanie w tym miejscu Apart Hotel z Muzeum Nalewki Ziemi Łódzkiej. Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu trzech lat Prywatne projekty uzupełniają remont pofabrycznego budynku przy Ogrodowej 18 na sklep sieci Biedronka i przebudowa dawnego gmachu przychodni przy ul. Ogrodowej 21 na trzygwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym. Kolejne inwestycje będą realizowane w ramach Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi oraz działań ich uzupełniających. Wzdłuż ulic Ogrodowej i Północnej wytyczone zostały obszary rewitalizacji nr 7, 8 i 4. Skumulują się w nich publiczne inwestycje z unijnym dofinansowaniem Obejmują one przebudowę ul. Ogrodowej i Północnej, gdzie zostaną wymienione chodniki, jezdnie i torowisko. Pojawią się tam nowe ławki, latarnie, stojaki na rowery i ażurowe konstrukcje z pnącymi roślinami.

Gruntowną modernizację czeka park Staromiejski i rynek Starego Miasta. W parku powstaną nowe place zabaw, także dla starszej młodzieży oraz zielony amfiteatr. We wschodniej części parku zaznaczone zostaną historyczne przebiegi znajdujących się tu przed II wojną światową ulic. Zmodernizowane zostaną także fontanny, alejki i mała architektura. Stary Rynek zostanie gruntownie przebudowany, a na jego płycie pojawią się nieduże pawilony handlowe i usługowe.

Wyremontowane zostaną ważne łódzkie zabytki: pałac Poznańskich, w którym mieści się dzisiaj Muzeum Miasta oraz domy robotnicze przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną, która została włączona do programu rewitalizacji miasta.

Listę publicznych inwestycji uzupełniają remonty kamienic przy ul. Północnej 7 i 23.

Ponadto w najbliższej okolicy inwestycje obejmują jeszcze m.in.:
– przebudowę ulic Gdańskiej, Zachodniej i Nowomiejskiej
– przebudowę placu Wolności
– remonty kamienic przy ul. Gdańskiej, Wschodniej i Nowomiejskiej
– utworzenie ogólnodostępnego skweru przy kościele p.w. Józefa Oblubieńca N.M.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *