Odkrywamy Fabryczną na nowo – bezpłatne wycieczki z przewodnikiem

Dlaczego Łódź Fabryczna jest najbardziej „warszawskim” dworcem? Jakich smakołyków można było skosztować w słynnym barze Bonanza i ile trójkątów znajduje się w dachu budynku „Fabrycznej” – na te i inne pytania odpowie przewodnik podczas spacerów po dworcu Łódź Fabryczna, które odbywać się będą w każdą niedzielę lipca 2018 r. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Grupy PKP. Dworce kolejowe to coś więcej niż tylko miejsce wsiadania i wysiadania z pociągów. Obiekty łódzkie były świadkami wielu historycznych wydarzeń. Naszym projektem chcemy przybliżyć te momenty zwiedzającym. Na wycieczki zapraszamy całe rodziny i fanów kolei, gdyż każdy znajdzie na nich coś dla siebie. Wchodząc na dworzec z przewodnikiem można odkryć jak niesamowite tajemnice on skrywa – mówi Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.

Terminy wycieczek

Oprowadzanie w Łodzi odbywać się będzie w każdą niedzielę lipca (1, 8, 15, 22, 29 lipca) w dwóch turach w ciągu dnia, w godzinach 10:00 i 12:00. Przewodnik będzie czekać przed wejściem do dworca Łódź Fabryczna od strony ul. Jana Kilińskiego (niedaleko przystanku Rodziny Poznańskich – Dw. Łódź Fabryczna).

Oprócz wycieczek po łódzkim dworcu Fundacja Grupy PKP zorganizuje zwiedzanie w stolicy i na Pomorzu. Wycieczki w Warszawie odbywać się będą w każdą sobotę do 25 sierpnia (30 czerwca, 7, 14, 21, 28 lipca oraz 4, 11, 18 i 25 sierpnia) w dwóch turach w ciągu dnia, w godzinach 10:00 i 12:00. O 10:00 przewodnik czekać będzie przy wejściu do stacji Warszawa Ochota (Aleje Jerozolimskie 58), natomiast o 12:00 przy kasach dworca Warszawa Wschodnia. Natomiast w Gdyni na wycieczki będzie można zapisać się na każda niedzielę sierpnia (5, 12, 19 oraz 26 sierpnia). Tu też przewodnik oprowadzi wycieczki w dwóch turach – o 10:00 i 12:00. Będzie czekać na zwiedzających przed wejściem głównym dworca Gdynia Głowna (od strony Pl. Konstytucji).

Znakiem rozpoznawczym przewodników będą czapki z napisem Fundacja Grupy PKP. Chęć uczestnictwa w wycieczkach można wysyłać na adres przewodnikdc@pkp.pl. Liczba miejsc na poszczególne terminy jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W przypadku wycieczek po Warszawie trzeba zabrać kartę miejską lub 90 minutowy bilet ZTM.

Pierwsza edycja naszej akcji pt. „Kolejowe perły architektury modernizmu”, prowadzona w Warszawie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W wycieczkach wzięło udział kilkaset osób. Ponadto przeszkoliliśmy ponad 70 przewodników miejskich. W związku z tym postanowiliśmy rozszerzyć akcję na kolejne miasta. Oprócz Łodzi wycieczki po dworcach zostaną zorganizowane również w Warszawie oraz Gdyni. Działalność naszej fundacji ma wpierać i promować kolej, a wizyty na dworcach są doskonałą okazją by poszerzać wiedzę uczestników – dodaje Katarzyna Kucharek.

Fundacja Grupy PKP została powołana przez PKP S.A. do prowadzenia wszechstronnej działalności społecznie użytecznej i dobroczynnej. Zajmuje się poprawą bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, w szczególności na dworcach, peronach, terenach przydworcowych oraz terenach przejazdów i przejść kolejowych. Wspiera rozwój transportu kolejowego, w tym z uwzględnieniem aspektów proekologicznych. Poprzez swoją działalność pomaga w krzewieniu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w tym w szczególności prowadzenia działań związanych z tradycjami i historią kolejnictwa. Fundacja wspiera również działania związane z budową i promocją rozwiązań w modelu „przyjazna kolej”, w tym w szczególności dla matek z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami. Była inicjatorem m.in. akcji „Widzialni Pełnosprawni”, „Woda dla spragnionych czworonogów, czy „100 – lecie niepodległości – przypomnienie sylwetek twórców polskiej kolei spoczywających na warszawskich Powązkach”.

Więcej na temat fundacji można znaleźć na stronie http://pkpsa.pl/grupa-pkp/fundacja/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *