Odkryjmy filmową historię miasta, idąc jedyną w Polsce filmową ścieżką oscarową

„Ida”, „Tango”, „Ziemia obiecana”, „Zimna wojna” to tylko część tytułów, do których zdjęcia nakręcono w Łodzi. Odkryj filmową historię miasta idąc jedyną w Polsce filmową ścieżką Oscarową. 

Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO to propozycja dla łodzian i turystów, miłośników kina, ale także dla wszystkich tych, którzy chcieliby poznać mniej znaną historię miasta i odwiedzić miejsca, w których powstały sceny do wyjątkowych tytułów. Szlak pozwala odkryć filmowe dziedzictwo Łodzi – miasta należącego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie filmu.

Pierwszym spacerem przygotowanym w ramach Szlaku jest ścieżka zatytułowana „Łódź Oscarowa”.

Wiedzie ona przez miejsca realizacji filmów uhonorowanych nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej lub do niej nominowanych. Na spacer składa się dziesięć wyjątkowych obiektów. Od kamienicy, w której mieszkała filmowa ciotka Idy – Wanda Gruz, aż do Parku Staromiejskiego, pod którym rozgrywały się sceny filmu nominowanego do Oscara – „W ciemności” Agnieszki Holland. Po drodze, warto odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi i zobaczyć oryginalną statuetkę Oscara, przyznaną twórcom filmu dokumentalnego „Artur Rubinstein – l’amour de la vie”.

Planując swój spacer można skorzystać z narzędzi internetowych dostępnych na stronie projektu, wybrać wycieczkę z dedykowanej oferty Łódzkiej Organizacji Turystycznej lub PTTK oddział łódzki lub otrzymać wydrukowaną mapę u jednego z partnerów.

Prawdziwą gratkę dla miłośników filmu i historii kina stanowić będzie audio przewodnik autorstwa Michała Oleszczyka, będący dźwiękowym uzupełnieniem Szlaku. Autor znany z projektu Spoiler Master zabiera słuchaczy w podróż śladami najsłynniejszych łódzkich lokacji, zdradza tajemnice związane z łódzkimi tytułami i przenosi w wyjątkowy świat kina, do którego na co dzień nie mamy dostępu.

Ścieżka „Łódź Oscarowa” to pierwsza z proponowanych przez nas tras pieszych. Chcemy aby Szlak Łodzi Miasta Filmu był projektem rozwojowym, z czasem, rozbudowywanym o kolejne trasy tematyczne po filmowej Łodzi. mówi Monika Głowacka, kierownik Łódź Film Commission, EC1 Łódź – Miasto Kultury.

Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Łodzi. Jest realizowany przez EC1 Łódź – Miasto Kultury/Łódź Film Commission we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Łódzką Organizacją Turystyczną i PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza.

Opis spaceru znajduje się pod linkiem: https://lodzcityoffilm.com/szlak_miasta_filmu/spacery/

* Łódź dołączyła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO 31 października 2017 r. Otrzymany tytuł Miasta Filmu potwierdził uznanie, jakim cieszy się Łódź jako ośrodek filmowy, oraz potencjał związany
z filmem, który wyróżnia miasto od dziesięcioleci. Przystąpienie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO potwierdziło też słuszność przyjętej przez Łódź ścieżki zrównoważonego rozwoju w oparciu
o kreatywność i innowacje.

Zgodnie z założeniami Sieci, celem Łodzi jest m.in. dążenie władz oraz podmiotów kształtujących krajobraz kulturalny miasta, aby to właśnie kultura, a zwłaszcza film stały się głównym kierunkiem rozwoju miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *