DSC07487W piątek, 25 marca w Pałacu Herbsta zorganizowano otwarcie wystawy „Od zmierzchu do świtu”. Koncepcję ekspozycji opracowały Małgorzata Możdzyńska-Nawotka i Ewa Halawa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wystawę można oglądać do 22 maja br.

Podczas przemówienia kuratorki opowiedziały ciekawa historie mody, głównie paryskiej i wiedeńskiej. Wędrówka po salonach zaczęła się od czasów najbardziej ekstrawaganckich, czyli XVIII wieku i Marii Antoniny. Suknie wymagały wtedy nie tylko siły, ale również doskonałego panowania nad ciałem. Do tego dobrze było mieć perukę z mnóstwem piór i ozdób. Po rewolucji francuskiej moda bardzo się uprościła, pojawił sie antyk i styl empire.

W  XIX wieku znów się skomplikowała przez liczne gorsety i turniury. Można było zobaczyć kreacje XX-wiecznych projektantów, kostiumy maskaradowe urzekające wielością inspiracji, pantofelki i mufki, orientalne i koronkowe szale, wachlarze i pelerynki z ptasich piór, kotyliony i karnety balowe, fantazyjne kapelusze i torebki, balowe rękawiczki i ekstrawagancką biżuterię. Wszystko zmieniło się jednak po I wojnie światowej. Nastała wtedy prostota pozostająca do dziś. Obecnie ślady dawniejszych trendów widać głównie  w modzie ślubnej.

Podczas wernisażu zorganizowano prezentację licznych jedwabiów, koronek, piór, wachlarzy i błyskotek. Wystawę charakteryzuje szczególna intensywność estetyczna i emocjonalna, a zarazem złożoność znaczeń związanych z wyrażaniem przez strój statusu społecznego i materialnego, atrakcyjności seksualnej, indywidualnego gustu i stosunku do reguł współżycia społecznego odwzorowanych w nakazach etykiety. Ożywia ją napięcie między marzeniem a rzeczywistością. Portrety dokumentują końcowy efekt, dowodząc, że dama en grande toilette to dzieło sztuki.
Od zmierzchu do świtu Od zmierzchu do śwituOd zmierzchu do świtu Od zmierzchu do śwituOd zmierzchu do świtu
Od zmierzchu do śwituOd zmierzchu do świtu Od zmierzchu do świtu Od zmierzchu do świtu
Od zmierzchu do świtu Od zmierzchu do świtu Od zmierzchu do śwituOd zmierzchu do świtu
Od zmierzchu do świtu Od zmierzchu do śwituOd zmierzchu do świtu
Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fashionrev
Fashion Revolution Week
qqqIMG_2874_small
Dni Mody 2010 (foto)
LODZ_DESIGN
ŁódźDesign 2010 – przegląd portfolio

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*