glowne_ltf_17_maja

Łódź – Tokio. Rezonans to próba zestawienia wizerunków na pozór skrajnych miejsc, pochodzących z różnych zakątków świata. Pomysł zrealizowania ekspozycji pojawił się, gdy dwóch artystów z Tokio i Łodzi poznało własne fotografie na portalu fotograficznym.

Owładnięci ideą rejestrowania obrazów swojego miasta i obserwowania jego mieszkańców, próbowali zrozumieć katastrofalne zachwianie równowagi, prowadzące do niekorzystnych zmian najbliższego otoczenia.

Artyści nigdy nie spotkali się osobiście, a ich nowa znajomość trwa kilkanaście miesięcy. Wzajemna fascynacja pojawiła się wraz z dostrzeżeniem pewnych analogii w fotografiach, które tworzyli. Obydwaj zauważyli, iż niektóre prace poruszają podobne problemy, wywołują pokrewne doznania, a nawet uzupełniają się strukturalnie i semantycznie. Zaskakujące jest to, że mimo tak wielkiej odległości i różnic kulturowych, realizacje artystów rezonują.

Wystawa prezentowana będzie do 31 maja br. w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana – Łódź, Piotrkowska 102. Została zrealizowana dzięki finansowemu wsparciu Miasta Łodzi, zaś patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanna Zdanowska.

(Tekst – mat. prasowe; Fot. Arkadiusz Fochtman)

***

Piotr Dębiński – ur. 1967 r. w Zduńskiej Woli; w latach 1988-1993 studiuje w PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki – dyplom w 1993 r. w Pracowni Fotografii prof. Ireneusza Pierzgalskiego oraz w Pracowni Grafiki Reklamowej prof. Bogusława Balickiego; zajmuję się fotografią i grafiką projektową.

tekst_ltf_17_maja

Fot. Arkadiusz Fochtman

Toru Ukai – w 1985 roku ukończył Wydział Literatury Japońskiej na Uniwersytecie w Tokio; po szkole podejmuje pracę w Japońskiej Korporacji Benesse zajmującej się edukacją humanistyczną; jego przygoda z fotografia zaczyna się w 1997 r.- wtedy to zostaje oddelegowany służbowo na południe Chin do Guangzhou, gdzie fotografuje exodus chłopów chińskich, którzy dziesiątkami tysięcy opuszczają wsie poszukując pracy w wielkich miastach chińskich (to był początek ogromnych przemian ekonomicznych w tym kraju); po powrocie do Japonii publikuje materiał z Chin i zostaje nagrodzony w siódmej edycji konkursu Japan Canon Cosmos New photography; jego fotografie i eseje były publikowane w czasopiśmie NHK Publishing, Inc i zaprezentowane na kilku wystawach w Japonii i Chinach. Obecnie rejestruje społeczną i psychiczną kondycję mieszkańców Tokio.

Więcej o fotografii na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
4maja_089
Fotofestiwal 2011 – Matyas Misetics – Artificial Light (foto)
DSC_5107
10. Urodziny Fotofestiwalu (foto)
foto_041
Viva Capoeira – wystawa w Manufakturze (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*