Łódź – Norrkoping – miasta włókniarzy 1950-1970 (foto)

IMG_2019

Od 14 listopada do 15 grudnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa można oglądać ekspozycję Łódź – Norrköping – miasta włókniarzy 1950-1970. Jej kuratorem jest Agnieszka Szygendowska. Dotyczy ona realiów życia i pracy w dwóch ośrodkach włókienniczych, czyli Łodzi oraz szwedzkim Norrköping po zapadnięciu w Europie „żelaznej kurtyny”

Projekt składa się z dwóch części. Z jednej strony tohistorie zapamiętane, zestawione w formie prezentacji multimedialnej zawierającej wybrane fragmenty wywiadów z dawnymi pracownikami fabryk włókienniczych obu miast, wzbogaconej fotografiami. Wywiady z łódzkimi włókniarzami przeprowadziły uczennice łódzkich szkół ponadpodstawowych pod opieką kuratora projektu.

Druga część projektu polega na zestawieniu obiektów materialnych w postaci wystawy przykładowych produktów tekstylnych (wzorniki i gotowe artykuły) powstałych w przedziale 1950-1970 w zakładach działających w Łodzi i Norrköping. Prezentowane fragmenty tkanin, przykłady wzornictwa, sukienki i inne elementy odzieży „opowiadają” o jakości, stylistyce i estetyce produkcji obu ośrodków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *