592187_445343315523337_455041084_nJak młodzi ludzie wyobrażają sobie dzisiaj patriotyzm? Czym jest dla nich patriotyzm lokalny i do jakich konkretnie wartości i znaczeń się odnosi? Jak ma się patriotyzm lokalny do tego znanego z podręczników historii? Na te i inne pytania próbują sobie odpowiedzieć uczestnicy projektu Łódź moje miasto – uczniowie łódzkich szkół podstawowych i gimnazjów.

Podczas warsztatów historycznych – prowadzonych przez Wojciecha Bednarka ze Stowarzyszeniem Niezależna Edukacja Otwarta  – młodzież tworzy cykle plastycznych i multimedialnych impresji na temat szczególnie ważnych i charakterystycznych miejsc i epizodów z dziejów Łodzi. Zarówno tych znanych z podręczników historii, jak i tych prywatnych, codziennych – przekazywanych im przez rodziców, dziadków, a często po prostu zaobserwowanych na ulicach, placach i podwórkach miasta.

Efektem warsztatów będzie multimedialna wystawa w przestrzeniach Galerii AdiArt, podczas której uczestnicy projektu zaprezentują cztery cykle prac, pt.: Łódzcy Kaowcy, Łódzka Gazeta Wieku, Łódzkie Księgi Unikatowe oraz Plakatem w Łódź.

Wystawę poprzedzi happening uliczny pt. Barykady Wolności przygotowany przez Stowarzyszenie Teatralno-Filmowe EIKON i Teatr Fabryczny. Jego celem będzie pokazanie, iż wolność i wartości jakie stwarza; prawdę, piękno, miłość i godną pracę – wymagają ciągłej pielęgnacji i obrony. Iż są wartościami o które walczono – z trudem i często najwyższym poświęceniem – na barykadach. Kiedyś materialnych, dziś zaś stanowiących wspólne mentalne dziedzictwo naszej kultury i tradycji, wyrażające się w prawie do wolności, niepodległości i godnego życia.

Projekt Ośrodka Kultury Górna powstał w kooperacji z łódzkimi stowarzyszeniami EIKON oraz NEO.

Święto Niepodległości, 11 listopada 2012
godz. 12.00 – Happening „Barykady Wolności”, ul. Piotrkowska, okolice Placu Wolności
reżyseria: Marek Strąkowski, Stowarzyszenie Teatralno-Filmowe EIKON
godz. 14.30 – wernisaż wystawy „Łódź moje miasto”, Galeria AdiArt, ul. Piotrkowska 60
Stowarzyszenie Niezależna Edukacja Otwarta

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ubierzalles
Ubierz Alles! w FabrySTREFIE
Cars and Pizza w EC-1
Zespolowe_Tworzenie_Gier_Komputerowych_Plakat
Młodzi twórcy gier w Politechnice Łódzkiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*