Łódź Design Festival 2014! (foto)

glowne_design_2014

Do 19 października potrwa kolejna edycja najważniejszej imprezy polskiego designu. W festiwalowym programie znalazły się m.in. wystawy i warsztaty, a swoje prace zaprezentuje kilkuset projektantów z całego świata.

Łódź Design Festival to wydarzenie, które od 2007 r. tworzy platformę wymiany myśli i doświadczeń dla środowisk twórczych identyfikujących się z szeroko rozumianym designem, oraz dla biznesu.

Podobnie jak w poprzednich latach, na zwiedzających czekają dziesiątki ekspozycji i wydarzeń towarzyszących, przygotowanych dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Łodzi, Mecenasa – Ceramiki Paradyż oraz licznych partnerów festiwalu.

Przypominamy także, że cząstkę festiwalu można zabrać ze sobą do domu. Wszystkie gadżety festiwalowe będzie można zakupić w Centrach Festiwalowych (ul. Tymienieckiego 3, ul. Piotrkowska 250). Zaopatrzyć można się m.in. w koszulki dla dzieci i dorosłych, naklejki, piny, torby oraz katalogi.

DSC_7328

Fot. Agata Kobierska

W tym roku Łódź Design Festival stawia przede wszystkim na interaktywność. Oprócz oglądania, można posłużyć się zmysłem dotyku i samodzielnie sprawdzić z jakiego materiału stworzony jest obiekt oraz jaką nadano mu strukturę i fakturę. Co więcej, można naprawiać, przerabiać, odnawiać (również swoje przedmioty), a to wszystko pod okiem fachowców.

Na zwiedzających czeka Strefa Testów przygotowana przez grupę projektową TABANDA. To interaktywna wystawa i twórczy plac zabaw prezentujący cztery materiały – drewno, papier, metal i tekstylia. Artyści próbują pokazać, w jaki sposób surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł i ręce, przekształcają się w formy – architekturę, wzornictwo czy instalacje artystyczne.

DSC_7386

Fot. Agata Kobierska

ŁDF to nie tylko wystawy, ale również wydarzenia towarzyszące. Od lat jest nim m.in. konkurs make me!, którego celem jest wspieranie i promowanie młodych twórców. Laureatem tegorocznej edycji konkursu make me! i zdobywcą głównej nagrody w wysokości 20.000 zł, ufundowanej przez Mecenasa Głównego, firmę Ceramika Paradyż zostali Essi Johanna Glomb i Rasa Weber ze studia Blond & Bieber za projekt Algaemy.

„Algaemy” to analogowa drukarka do tekstyliów, produkująca własny (rosnący zaskakująco szybko) pigment. „Biodynamiczna paleta kolorów” tekstyliów „Algaemy” zmienia się z czasem pod wpływem ekspozycji na słońce, na przykład z zieleni w intensywny błękit, z bladego różu w jaskrawą czerwień i ostatecznie w pomarańczowy.

Festiwalowej publiczności dobrze znany jest również must have – wystawa i plebiscyt, który stał się jednocześnie znakiem jakości. Skoncentrowany jest na wyłanianiu i upowszechnianiu najlepszych polskich wdrożeń użytkowych. Plebiscyt powstał, aby pokazywać dobry polski design i promować rodzimy biznes oraz projektantów.

DSC_7317

Fot. Agata Kobierska

Z myślą o każdym, kto chciałby zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu wystaw, odpocząć w przyjemnym i inspirującym poczytać o designie i zgłębić jego wszelakie tajniki, organizatorzy otworzyli CZYTELNIĘ, działającą przez cały okres festiwalu w Centrum Festiwalowym 2 przy ulicy Piotrkowskiej 250 (na parterze).

To tutaj, całkowicie za darmo i bez ograniczenia czasowego, można wypożyczyć książki i albumy, a także wiele polskich i zagranicznych magazynów poświęconych szeroko pojętej tematyce designu i dziedzin pokrewnych ─ architekturze oraz projektowaniu. Warto odwiedzić tę strefę odpoczynku i relaksu idealną na przerwę między zwiedzaniem wystaw, a braniem czynnego udziału w wykładach czy warsztatach.

DSC_7316

Fot. Agata Kobierska

Dodatkowo, w ramach ŁDF, w najbliższy piątek (17.10) organizatorzy zapraszają na Art_Noc – Noc Otwartych Pracowni w Art_Inkubatorze. Projektanci, artyści, architekci, graficy, iluzjonista, a także klubokawiarnia otworzą się w tę noc na gości Łódź Design Festival. W ten wieczór będzie można odwiedzić pracownie i m.in. zobaczyć jak powstają ilustracje do bajek i animacji, własnoręcznie wykonać sitodruk na koszulce, a na koniec, o północy dać się zahipnotyzować na magicznym pokazie iluzjonisty i hipnotyzera.

Bilety:

Wszystkich gości zachęcamy do rejestracji na www.lodzdesign.com lub w Centrach Festiwalowych podczas trwania festiwalu. Rejestracja umożliwia zakup karnetów i biletów ze zniżką oraz pomaga nam lepiej poznać Państwa potrzeby i oczekiwania. Prosimy również o przesyłanie uwag i oceny programu oraz organizacji Łódź Design Festival 2014 na adres: info@lodzdesign.com

Karnety: 50 PLN (z rejestracją); 100PLN (bez rejestracji)

Upoważniają do wielokrotnego wstępu na wszystkie wystawy w Centrach Festiwalowych oraz udziału w dodatkowych wydarzeniach (uczestnictwo w niektórych możliwe jedynie do wyczerpania limitu miejsc; część wydarzeń wymaga dodatkowej rejestracji i/lub opłaty – szczegóły w programie zamieszczonym na stronie www.lodzdesign.com).

Bilety jednorazowe:

Ulgowe (studenci, emeryci, renciści): 10 PLN (z rejestracją); 20 PLN (bez rejestracji)

Normalne: 15 PLN (z rejestracją); 30 PLN (bez rejestracji)

Upoważniają do jednorazowego wstępu na wystawy w Centrach Festiwalowych.

Wstęp wolny na wystawy w Centrach Festiwalowych: Dzieci do lat 12, Poniedziałek 13 października

(Tekst – Mat.Prasowe; Fot. Agata Kobierska)

Więcej o designie na Plastrze Łódzkim!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *