216714_255799851098457_127647363913707_1103344_1487162_n

Dziesiątki wystaw, tysiące gości i niezliczone ilości pomysłów. Skompilowane z niezwykłą atmosferą zrewitalizowanych, postindustrialnych, łódzkich wnętrz mogą oznaczać tylko jedno – nadchodzi Łódź Design Festival!

To już piąta edycja. Jjak co roku będzie można nie tylko obejrzeć wystawy światowej sławy projektantów wyznaczających najnowsze trendy w designie ale i spotkać twórców oraz specjalistów z branży. Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu – Change! ma podkreślać zmiany zachodzące w otaczającym świecie, a zatem i w myśleniu o projektowaniu.

Podstawowym założeniem programowym festiwalu jest prezentowanie najnowszych międzynarodowych zjawisk w designie i zestawianie ich z polskim wzornictwem. Podczas każdej edycji specyfikę wystaw oraz kierunek, w jakim kuratorzy zmierzają, tworząc subiektywną selekcję prezentowanych obiektów, wyznacza myśl przewodnia. Zmiana! jest punktem wspólnym dla dwóch wystaw  prezentowanych w ramach Programu Głównego: Przekierowanie oraz NeoFarm.

Moving_Island_-_Kitchen_Budapest_Subjective_Atlas_of_Hungary_03_LodzDesign2011

Tegoroczna edycja festiwalu, po raz pierwszy odbędzie się poza siedzibą organizatora, czyli Łódź Art Center. Przestrzenie dawnych fabryk włókienniczych Scheiblera, od tego roku zostają poddane procesowi rewitalizacji. Nową lokalizacją dla Łódź Design 2011 jest dawna tkalnia, wybudowana w latach 30-tych XX w. przez Borysa i Nauma Eitingonów. Cały zespół fabryczny przy ul. Targowej 35 reprezentuje znakomitą przedwojenną architekturę modernistyczną, z charakterystyczną żelbetonową konstrukcją oraz okazałymi przeszkleniami elewacji. Od 2010 r. obiekt ten został poddany pracom restauratorskim, dzięki którym odzyskał, zbliżony do stanu pierwotnego wygląd.

Przekierowanie_PH-Z2_Budynek_z_makulatury_courtesy_of_DratzDratz_Architekten_04

Jednym z najciekawszych punktów festiwalowego programu, jest gratka, dla prawdziwych koneserów design – plebiscyt musthave. Bierze w nim udział grupa ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i ważnych ośrodków designu w Polsce i zagranicą, której zadaniem było wskazanie najciekawszych, zasługujących na uwagę projektów rodzimego designu.

Wśród laureatów musthave, znalazły się duże i znane przedsiębiorstwa, a także małe rodzinno-przyjacielskie inicjatywy z dziedziny meblarstwa, dekoracji wnętrz, oświetlenia, opakowań i zabawek. Spośród 150 nominowanych przedmiotów wyłoniono 44 produkty, które organizatorzy rekomendują, jako przykłady mądrej i świadomej strategii inwestowania w design.

Przekierowanie_Cabin_Vardehaugen_photo_Hakon_Matre_Aasarod_07

Nieodłącznym elementem festiwalu Łódź Design są wystawy towarzyszące, dla których swoją przestrzeń otwierają liczne galerie, muzea, kluby, instytucje kultury i inne, rozmaite miejsca. Część wydarzeń odbywa się w przestrzeniach, które, na co dzień są niedostępne. Dla zainteresowanych, to okazja do poznania historii i nieznanych zakątków Łodzi.

Takim właśnie, szczególnym miejscem, na mapie Łodzi jest Dom Towarzystwa Kredytowego, położony przy ul. Pomorskiej 21, a poddany w ostatnich latach gruntownym pracom restauratorskim. Już od 20 października będzie można zwiedzać prezentowane w nim sześć wystaw towarzyszących, organizowanych w ramach Łódź Design Festival.

pomorska21_1

Tegoroczna, piąta edycja Łódź Design rozpocznie się 20 października i potrwa 10 dni. Oficjalnymi partnerami wydarzenia są m.in. Urząd Miasta Łodzi oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.

(Tekst na podstawie mat. pras. Źródło)

Szczegółowy Program Festiwalu

Łódź Design 2011 na Plastrze ŁódzkimPODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
glowne_carlo
Fashion Week 2014: Kmiecik/Carlo Rossi! (foto)
Tubadzin_Design_Days_Lodz5
Tubądzin Design Days, (foto)
Łódź Young Fashion 2021

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*