Logol4kDąbrowska, Peszek, Lach, Kulka, Łobaszewska, Damięcka, Lipnicka… Dwanaście wspaniałych polskich wokalistek – jeden koncert pamięci Leonarda Cohena. Dla miłośników działań w przestrzeni publicznej wielkoformatowe Skrzyżowanie Kultur 2017. Poza tym koncerty plenerowe i klubowe, akcje artystyczne na Starym Rynku, niebanalne spektakle, spotkania z literaturą. Kuratorzy festiwalu Łódź Czterech Kultur odsłaniają pierwsze punkty programu i przypominają, że tegoroczna edycja odbędzie się we wrześniu (8-17.09).

Festiwal odbywa się od piętnastu lat i stale ewoluuje. Niezmienny jest natomiast jego interdyscyplinarny charakter. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Alfabet dialogu – rozumiany jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jest to również dialog między różnymi formami działalności artystycznej. Dlatego festiwal obejmuje cztery obszary sztuki: teatr, muzykę, sztuki wizualne oraz literaturę i film.

– Potęgę nowoczesnej Łodzi przemysłowej budowały 4 różne narodowości. Potęgę Łodzi filmowej budowali artyści wywodzący się z różnych środowisk, kultur, religii – mówi wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski. – Dlatego – wbrew tendencjom aktualnie panującym w kraju i w Europie – Łódź zawsze była, jest i pozostanie miastem otwartym, które całą swoją historią dowodzi słuszności słów papieża Franciszka, i powtarza za nim:  „Jeśli pozostajemy zamknięci  w samych sobie, nie możemy się rozwijać. Natomiast, gdy wychodzimy do ludzi, poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy tę wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem” – podkreśla prezydent Piątkowski.

Niezwykle bogaty jest program muzyczny imprezy, któremu kuratoruje Marcin Tercjak. – Już dziś zapraszamy na finałowy, poruszający koncert pamięci Leonarda Cohena. Jego piosenki w tłumaczeniu Macieja Zembatego zaśpiewają uznane polskie wokalistki, reprezentujące różne style i różne pokolenia – zapowiada Tercjak. Na jednej scenie w klubie Wytwórnia wystąpią: Gaba Kulka, Ania Dąbrowska, Daria Zawiałow, Natalia Przybysz, Anita Lipnicka, Maria Peszek, Julia Pietrucha, Renata Przemyk, Matylda Damięcka, Martyna Jakubowicz, Grażyna Łobaszewska i Iza Lach. Publiczność usłyszy między innymi niezapomniane: In My Secret Life, Suzanne czy Dance Me To The End Of Love. Za poziom artystyczny wydarzenia odpowiada znany producent muzyczny, kompozytor i muzyk – Leszek Biolik.

Niezwykle widowiskowo zapowiadają się też wydarzenia z zakresu sztuk wizualnych. Przestrzeń Łodzi wzbogacą w czasie festiwalu murale i interwencje rozpoznawalnych na świecie twórców i kolektywów street-artowych, takich jak Opiemme i Nitzan Minz, Moneyless i Tellas, czy Nomad Clan. Wszyscy artyści stworzą też jeden wspólny mural Skrzyżowanie Kultur 2017, dla którego ramy stworzy łódzki twórca Piotr Chrzanowski, autor między innymi muralu na budynku przy ul. Wierzbowej 52  oraz ogromnego muralu Serce Adama na budynku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Nie zapomnimy też o przestrzeni Starego Rynku – mówi Teresa Latuszewska, kuratorka sekcji sztuk wizualnych – Autorską instalację, która obejmie całą przestrzeń rynku opracuje, specjalnie dla festiwalu, Robert Rumas – wybitny rzeźbiarz, scenograf i autor artystycznych interwencji.

Za teatralną odsłonę festiwalu odpowiada Jakub Porcari. Wśród propozycji z tego obszaru warto wymienić: Inkarnacje w realizacji Marty Ziółek, występ kabaretu Pożar w burdelu, a także festiwalową premierę dla najmłodszych, powstającą w koprodukcji z Teatrem Lalek Arlekin: Baśń o Rybaku i Złotej Rybce w reżyserii Anny Retoryk. W ramach części literackiej i filmowej, którą tworzy Przemysław Owczarek, zorganizowany zostanie między innymi Ogólnopolski Konkurs na Poemat o Łodzi „iPod w podwiązce”, w którym walczące o nagrodę główną utwory, będą nawiązywać do wielokulturowej historii miasta, jego industrialnego dziedzictwa, idei nowoczesności i awangardowych tradycji.

Tegoroczna edycja festiwalu zyskała również nową oprawę wizualną, w tym nowe logo. – Pomimo nowoczesnej formy, nie zrywamy z przeszłością wydarzenia. Proponujemy odwołania do artystycznych dokonań łódzkiej awangardy, przełożone na współczesny język komunikacji – wyjaśnia Mateusz Lipski z Progressivo PSV, firmy odpowiedzialnej za nową identyfikację festiwalu. – A współczesny i sugestywny wydźwięk projektu pozwoli festiwalowej komunikacji wyraźnie odznaczyć się w przestrzeni miejskiej – podkreśla Lipski.

Festiwal Łódź Czterech Kultur odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Ideą festiwalu jest budowanie pomostu pomiędzy historią a teraźniejszością oraz wskazywanie dróg do harmonijnego współżycia różnych nacji bez względu na historyczne obciążenia. Narzędziem do realizacji tego zadania jest sztuka, która posługuje się uniwersalnym językiem i buduje więzi bez uprzedzeń, stwarzając perspektywę na całe pokolenia.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które zajmie się koordynacją wydarzenia. Na budżet tegorocznej edycji składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1 200 000 złotych oraz dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 000 złotych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
filvideofoto
Film Video Foto 2017 – informacje
Żywa Biblioteka Online
1085188_halloween_pumpkin
Halloween 2014 w Łodzi – informator

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*