Od bluesa do piosenki w Akademii Muzycznej

W dniach 24–25 maja 2019 roku odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Od bluesa do piosenki”. Pierwszy raz środowisko naukowe i naukowo-dydaktyczne skupione wokół szeroko rozumianej wokalistyki estradowej oraz zaproszeni goście podejmą dyskusję związaną między innymi z historią piosenki, jej stylistykami, walorami artystycznymi i produkcją muzyczną. Wykłady i koncerty konferencji odbędą się w Sali Kameralnej uczelni (al. 1 Maja 4).

Jedenaście wykładów i panel dyskusyjny składają się na dwudniowe obrady konferencji zorganizowanej przez Zakład Wokalistyki Estradowej działający w łódzkiej Akademii. Do współpracy zaproszeni zostali zarówno wykonawcy, twórcy, muzycy, producenci oraz pracownicy naukowi z kraju i za granicy. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Od bluesa do piosenki” skierowana jest zarówno do studentów oraz wykładowców, także pokrewnych specjalności, na przykład wokalistyki jazzowej.

WYKŁADY
Wśród zaproszonych gości są artyści z kraju i zagranicy: Alexander J. Benz (Berlin) oraz Andre Danek (Nowy Jork) i Nick Sinckler (Nowy Jork). W panelu dyskusyjnym (Dzień I) weźmie udział Maria Sadowska. Wykłady prezentować będą: Janusz Szrom (Akademia Teatralna w Warszawie), Joanna Żółkoś-Zagdańska (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), Bartosz Jaśkowski (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Krystyna Stańko (Akademia Muzyczna w Gdańsku) oraz pedagodzy Akademii Muzycznej w Łodzi: Renata Danel, Anna Kamalska, Marek Rachoń, Monika Malec i Sandra Jakubowiak (wykłady dostępne dla zarejestrowanych uczestników konferencji).

KONCERTY
W ramach konferencji odbędą się również dwa koncerty, na które obowiązuje wstęp wolny. Pierwszy z nich nosi tytuł „Ballady na głos i fortepian” i odbędzie się w piątek 24 maja o godz. 17.30. Podczas koncertu zabrzmią nastrojowe ballady z repertuaru takich gwiazd, jak Barbra Streisand, Leonard Cohen, Seal, Stevie Wonder, Lady Gaga i Bradley Cooper oraz polskich wykonawców, m.in. Kayah, Anny Marii Jopek czy Kuby Badacha. Zaśpiewają studenci specjalności wokalistyka estradowa Akademii Muzycznej w Łodzi.

Bohaterką drugiego koncertu będzie wokalistka Anna Kamalska, była solistka zespołu Brathanki, obecnie pedagog Akademii Muzycznej w Łodzi. Anna Kamalska zaprezentuje swoje autorskie piosenki z albumu „Skrawki życia”. Na instrumentach klawiszowych zagrają Jakub Gwardecki i Igor Nowicki. Koncert jest zaplanowany w sobotę 25 maja na godz. 17.30.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *