Ocalić od zapomnienia w Muzeum Miasta Łodzi (foto)

wernisaz_4Do 1 pażdziernika w Przestrzeni Muzeum Miasta Łodzi można oglądać ekspozycję przygotowaną przez Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi z okazji 35. rocznicy utworzenia pt. Ocalić od zapomnienia.

Na wystawie zaprezentowane są najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią sportu i turystyki w Łodzi od jego narodzin w wieku XIX, poprzez rozwój w okresie międzywojennym, a na sukcesach po II Wojnie Światowej kończąc.

Dzieje łódzkiego sportu nierozerwalnie związane są z rozwojem miasta. Wraz z powstaniem pierwszych zakładów pracy i przybyciem do miasta osadników z terenów zachodniej Europy, pojawiły się w Łodzi nieznane dotychczas formy spędzania wolnego czasu. Niemieccy majstrowie sukienniczy przywieźli do miasta tradycję organizowania się w bractwa strzeleckie. Napływający od połowy XIX w. z terenów Niemiec i Czech personel techniczny i pracownicy administracji zakorzenili w Łodzi ćwiczenia gimnastyczne – tzw. „turnerstwo”.

Powstawanie od połowy XIX w. wielkich zakładów przemysłowych, spowodowało upadek małych manufaktur sukienniczych, przez co w Łodzi pojawiły się dziesiątki tysięcy robotników różnego pochodzenia etnicznego i narodowego – choć z dominującym elementem polskim. Elitarne stowarzyszenia i bractwa sportowe musiały otworzyć się na olbrzymie rzesze robotnicze. Pod koniec XIX w. narodził się sport masowy.

wernisaz_3

W latach II Rzeczpospolitej łódzcy sportowcy zaczęli być dostrzegani poza granicami miasta i kraju. Uczestniczyli w igrzyskach olimpijskich, odnosili sukcesy na europejskich arenach. Dobrą passę przerwała II Wojna Światowa, kiedy to Łódź z wielonarodowego miasta stała się ośrodkiem jednolitym etnicznie, co musiało zmienić łódzki sport. Jego cecha szczególna przed 1939 r. na tle innych miast Polski, a więc mnogość niemieckich i żydowskich organizacji sportowych, przestała istnieć.

Począwszy od 1945 r. liczne transformacje polityczno-społeczne wpływały zarówno na status zawodników, organizację klubów sportowych jak i ich finansowanie. Mimo zmian, które przechodzi do dziś i wyzwań przed nim stawianych, sport w dalszym ciągu stanowi ważny element życia społecznego.

Na ekspozycji szczególną uwagę zwrócono na znamienitych łódzkich sportowców, takich jak: Akiba Rubinstein –  szachista, uważany bezpośrednio przed wybuchem I Wojny Światowej za najlepszego szachistę na świecie; Roman Kantor – szermierz, olimpijczyk z Berlina w 1936 r., ze względu na swoje żydowskie pochodzenie zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym na Majdanku; Maria Kwaśniewska-Maleszewska – lekkoatletka, brązowa medalistka olimpijska z Berlina w 1936 r. w rzucie oszczepem; Jadwiga Wajs – dwukrotna medalistka olimpijska z rzucie dyskiem z okresu międzywojennego; Władysław Król – znakomity piłkarz i hokeista ŁKS-u, olimpijczyk w hokeju na lodzie z Garmisch-Partenkirchen w 1936 r.; Jan Tomaszewski –  bramkarz ŁKS-u i klubów belgijskich oraz hiszpańskich, wicemistrz olimpijski z 1976 r.; Zbigniew Boniek – piłkarz Widzewa, Juventusu i Romy, najwybitniejszy polski napastnik lat 80. XX w.; Artur Partyka – dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż. Wielu z nich przekazało w latach 80. XX w. do łódzkiego Muzeum posiadające niezwykłą wartość: odznaki, puchary, medale, dokumenty przybliżające zarówno początki wychowania fizycznego w Łodzi, jak i największe sukcesy naszych sportowców na arenach praktycznie całego świata, z igrzyskami olimpijskimi na czele.

/fot. mat.pras. – Bożena Szafrańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *