Przedstawiające naturę lub w pełni abstrakcyjne. Przejmujące lub pogodne, w sam raz do przytulnego salonu. Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie ponownie otwiera wirtualną galerię prac swoich podopiecznych i zachęca do wzięcia udziału w licytacji. Obrazy będzie można oglądać i kupić online przez stronę www.alzheimer-lodz.pl lub facebookowy profil ŁTA od 9 marca.  

– Możliwość zaprezentowania prac to ogromna radość dla naszych podopiecznych i ich opiekunów, a sukces pierwszej wystawy zachęcił nas do dalszego działania – mówi Maja Maciaszczyk z Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. – Dla nas to również okazja, by zwrócić uwagę na skalę i istotę problemu choroby Alzheimera – dopowiada.

Od 9 marca na stronie internetowej Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego będzie można brać udział w wirtualnej aukcji prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, działającego na co dzień przy ul. Przybyszewskiego. Za organizację wydarzenia odpowiada Wojciech Górski, twórca, który w ŁTA zajmuje się arteterapią. – Wszystkie wystawione prace powstały podczas zajęć. Dla naszych podopiecznych to sposób na wyrażenie swoich emocji. Nie chodzi nam o zastosowane techniki czy jakość wykonanych obrazów, ale o rozwój ich autora – objaśnia Górski. Na aukcję wybrano piętnaście obrazów, tworzonych w kilkuosobowych zespołach. Mniejsze formy to portrety i obrazy o tematyce związanej z naturą. Natomiast duże to między innymi abstrakcje. Wszystkie znaleźć będzie można na stronie internetowej www.alzheimer-lodz.pl lub na facebookowym profilu ŁTA. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na dalsze funkcjonowanie Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

To nie jedyny sposób na wsparcie podopiecznych ośrodka i samego towarzystwa. Do końca kwietnia można też przekazać 1% swojego podatku, który trafi na konto Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. – Każda pomoc jest dla nas na wagę złota. Potrzeby naszych podopiecznych są ogromne. A funkcjonowanie ośrodka w warunkach covidowych jest szczególnie trudne – podkreśla Maja Maciaszczyk. – Kolejne obostrzenia, konieczność izolacji, nie tylko uniemożliwiały naszą normalną pracę z podopiecznymi, ale też znacząco pogorszyły kondycję wielu chorych – wyjaśnia.  

A skala problemu jest ogromna. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad pół miliona osób z chorobą Alzheimera, a do 2050 roku cierpieć z jej powodu będzie ponad milion Polaków.  Za niemal każdym chorym stoi zwykle przynajmniej jeden jego opiekun, a często i cała rodzina, której funkcjonowanie zostaje zmienione przez otępienie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
emoformy
EmoFormy EmoName & EmoantyName w Galerii Bałuckiej
217 Aukcja Dzieł Sztuki
Obraz+Tekst=Sztuka 2 – Karol Banach

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*