tuwimmmW czwartek, 5 września, o godz. 18 w Galerii Re:Medium (Piotrkowska 113) rozpocznie się wernisaż projektu interdyscyplinarnego Obraz. Słowo. Tuwim. Ekspozycję można oglądać do 5 października br. Patronem medialnym wydarzenia jest Plaster Łódzki.

Punktem wyjścia do stworzenia projektu jest Rok Juliana Tuwima, pisarza urodzonego (w 1894), przez wiele lat mieszkającego (do 1916) i silnie związanego z Łodzią, gdzie debiutował jako poeta.

Projekt Obraz. Słowo. Tuwim składa się z trzech komplementarnych części: wystawy malarstwa, spektaklu happeningowego i filmu animowanego. Wszystkie elementy składające się na projekt powstały w oparciu o poemat Juliana Tuwima pt. Bal w Operze.

Część plastyczną projektu stanowią prace siedmiu artystów młodego pokolenia (w tym debiutantów). Powierzono im zadanie stworzenia obrazu, który będzie malarską egzemplifikacją wybranego fragmentu poematu Bal w Operze, w stylistyce i konwencji odpowiadającej refleksji i wrażliwości każdego z młodych twórców. Autorami zaproszonymi do udziału w projekcie są: Daniel Cybula, Andrzej Fydrych, Damian Idzikowski, Magdalena Kacperska, Tomasz Krawczyk, Paweł Kwiatkowski i Jan Wasiński.

Spektakl happeningowy przedstawi poemat Bal w Operze przetransponowany przez reżysera Marka Strąkowskiego na język współczesnego teatru. Siedmioro aktorów odegra etiudy inspirowane tekstem poematu i angażujące widzów do czynnego uczestnictwa w akcji. Nawiązanie interakcji aktorów z publicznością sprawi, iż odbiorca stanie się zarazem współtwórcą spektaklu. Aktorzy biorący udział to: Dominika Ciurzyńska, Magdalena Nieroda, Jowita Popow, Arkadiusz Starzykowski, Marta Szyszko, Marta Urbańska oraz Magdalena Żeno.

Oparty na utworze Juliana Tuwima krótki film animowany stanowi trzecią część projektu. Materiałem wyjściowym do jego realizacji stały się obrazy. Autorami filmu są: Marek Strąkowski – reżyseria, Jakub Romanowicz – animacja, Jacek Strzelczyk – dźwięk, Agata Dąbrowska – montaż.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje. Kurator, reżyser: Marek Strąkowski, koordynator projektu: Małgorzata Dzięgielewska.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
05042013_175
Dobro i Piękno w Galerii Manhattan (foto)
227 Aukcji Dzieł Sztuki i Aukcja Artur Rubinstein in Memoriam
dzikie_jabko_przodek_wszystkich_odmian_uprawnych_jaboni
Jabłko. Introdukcja. (Ciągle i ciągle od nowa) w Muzeum Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*