Obchody 112. rocznicy Rewolucji 1905 r.

plakatpowstanie_lodzkie_1905-2017Klub Krytyki Politycznej w Łodzi wraz z Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich Topografie serdecznie zapraszają na obchody 112. rocznicy Powstania Łódzkiego – epizodu Rewolucji 1905 r. W ramach obchodów odbędzie się przemarsz artystyczny ulicą Piotrkowską połączony ze spektaklem przygotowanym przez Teatr CHOREA.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 24 czerwca o godzinie 19.05 na rogu ulic Rewolucji 1905 r. i Wschodniej – w miejscu, gdzie 112 lat temu stała barykada.

Tematem tegorocznych obchodów jest życie i działalność kobiet w dobie Rewolucji. Na przełomie XIX i XX wieku stanowiły one połowę kadry robotniczej, a w ruchu rewolucyjnym odegrały znaczącą rolę: brały udział w agitacji, organizacji strajku szkolnego i ruchu nauczycielskiego, były „dromaderkami” od przemytu bibuły i broni. Akcja artystyczna i spektakl będą poświęcone kobietom, które postępująca industrializacja popchnęła w stronę podjęcia pracy zarobkowej oraz aktywnego włączenia się w życie społeczne i polityczne. Opowiedziana zostanie historia o warunkach pracy i trudach macierzyństwa, o walce zbrojnej i uczestnictwie w strajkach.

Obchodom towarzyszyć będzie pokaz filmów wraz z prelekcją o Rewolucji 1905 r. w Domu Literatury w Łodzi – w czwartek, 22 czerwca, ul. Roosevelta 17. Dzień później w Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbędzie się debata pod tytułem “Rewolucja 1905 – historia (nie)zapomniana”. Z okazji rocznicy została wydana gazeta historyczna “Łodzianka”, już wkrótce kolportowana bezpłatnie na ulicach miasta w liczbie 7,5 tys egzemplarzy.

Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia: www.facebook.com/events/1377698642287774/ oraz na stronie: rewolucja1905.pl/obchody-powstania-lodzkiego-strona/.

Przygotowanie i druk gazety dofinansowano ze środków zadania „Grant na lepszy start” 2017 współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Akcja artystyczna wraz z przemarszem finansowana jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Spektakl teatralny finansowany jest ze środków Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *