Plakat_OS_Koncert_OK_A219 listopada o godz. 19.15 Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje na scenie kultowej Łodzi Kaliskiej spektakl/koncert „Oś” oparty na tekstach i twórczości Agnieszki Osieckiej. Koncert zainauguruje najnowszy projekt Teatru zatytułowany P(off)szechny. Na scenie Łodzi Kaliskiej usłyszą Państwo najbardziej znane utwory Agnieszki Osieckiej w nowych rockowych aranżacjach. „Kobiety, których nie ma”, „Oczy tej małej”, „Uciekaj, moje serce”, „Niech żyje bal”, „Wariatka Tańczy” czy „Na zakręcie” to tylko niektóre z utworów, które w zrealizowanym na Małej Scenie spektaklu „Oś” interpretują Arkadiusz Wójcik i Marta Jarczewska (laureatka Złotej Maski za najlepszy debiut aktorski ubiegłego sezonu w „Osi”). 

Czym jest P(off)szechny?

Powszechny, czyli dotyczący wszystkich. P(off)szechny brzmi tak samo. Dotyczy jednak tego, co offowe, czyli poza mainstreamem.

Powszechny, czyli bardzo różne spektakle, różne tematy i świadomość miejsca, w którym działamy. Świadomość Łodzi mocno skontrastowanej. A przecież nie można tworzyć teatru, nie znając gruntu, na którym ma się on rozwijać – podkreśla dyrektor Ewa Pilawska. Nie można też tworzyć teatru, odcinając się od kwestii społecznych czy kulturowych.

Od kiedy mamy Małą Scenę możemy podejmować ryzyko artystyczne, możemy jeszcze  odważniej sięgać po teksty młodych dramaturgów i mamy miejsce dla realizacji autorskich pomysłów młodych aktorów i reżyserów, którzy tworzą spektakle w ramach P(off)szechnego. Projekt P(off)szechny obejmuje spektakle, które poszukują nowych środków interpretacji, również reinterpretacji znanych motywów i tekstów – tak jest w przypadku „Osi”. Ale to też spektakle, które dotykają problemów, z którymi konfrontacji – ze względu na wymagający przepracowania temat – unikamy. To te spektakle, które mówią o byciu „off” – czyli byciu poza kategoriami popularności, sukcesu, efektywności. I tak na przykład „Czad” to swego rodzaju wiwisekcja inności, szukanie źródeł tej inności i dyskusja z feminizmem. „Stopklatka” z kolei koncentruje się na tym, czy możemy żyć normalnie w sytuacji, kiedy musimy przewartościować całe swoje życie? Czy można znaleźć pozytywną perspektywę nawet w sytuacji beznadziejnej?

P(off)szechny zainauguruje spektakl/koncert „Oś” w Łodzi Kaliskiej,  bo P(off)szechny to również poczucie potrzeby wyjścia poza klasyczny teatr – w dwojakim znaczeniu: miejsca oraz sposobu myślenia i rozmowy z widzem.

W ramach P(off)szechnego zaproponujemy karnet, który uprawniać będzie do wstępu na trzy
spektakle („Czad”, „Stopklatkę” i „Oś”) w dowolnie wybranych terminach w sezonie. Do P(off)szechnego w tym sezonie dołączą również kolejne tytuły i projekty.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
alkimja
Alkimja Steczkowskiej w Teatrze Muzycznym
FREDRO_DLA_DOROSLYCH_B1
Fredro dla dorosłych w Teatrze Muzycznym
oniegin
Eugeniusz Oniegin w Teatrze Wielkim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*