IMG_82326 marca w Domu Literatury zorganizowano spotkanie wokół postaci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W grudniu 2013 roku minęło 60 lat od śmierci poety.

W czwartek odbył się wernisaż wystawy „Konstanty Ildefons Gałczyński. W 50. rocznicę śmierci”z Muzeum Literatury w Warszawie, na której obok plansz pojawiło się kilka „instalacji – zagadek” związanych z twórczością artysty. Po krótkim występie Łukasza Hanzla nastał czas na spotkanie z Anną Arno i promocja książki „Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta”.

Kim był ten poeta, który zapisał się w zbiorowej pamięci wierszami o zaczarowanej dorożce, ogórku, który nie śpiewa, i Teatrzykiem Zielona Gęś? Zielonym Konstantym zakochanym na wieki w srebrnej Natalii? Oszustem, słodkim szarlatanem, sztukmistrzem wyciągającym wiersze jak króliki z kapelusza? Kpiarzem sypiącym fajerwerkami dowcipu? A może „psem na forsę” piszącym na akord dla tego, kto zapłaci? Postacią tragiczną, uwikłaną w nałóg i kolejne polityczne układy? Człowiekiem zdolnym oświadczyć się podczas wojennej tułaczki trzem kobietom naraz, gdy w domu czekała żona? A może „księżycowym facetem”, zakochanym przed wszystkim w poezji i muzyce?

Książka Anny Arno odkrywa przed nami wszystkie te twarze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i jeszcze wiele innych. Podobnie jak jego poezja, mieni się wieloma odcieniami, obraz poety raz jest flamandzkim portretem, raz socrealistycznym plakatem, a innym razem karykaturą z „Przekroju”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5551
Spotkanie z Łucją Fice (foto)
XVI Festiwal Puls Literatury – dzień 3 (foto)
justyna_bargielska_20120427_1013320388
Spotkanie z Justyną Bargielską w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*