lilu_20150430_1736531078Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza w dniu 17 marca 2017 (piątek) o godz. 20:00 na prezentację działań dwóch łódzkich artystów Marcina „Zoraka” Szymańskiego oraz Piotra Pasiewicza. Chociaż działają na dwóch różnych polach – muzycznym i w obszarze sztuk wizualnych, obaj mieszkają i tworzą w Łodzi – mieście sztuki i kultury, o silnym modernistycznym dziedzictwie. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Łódź stolicą awangardy z okazji obchodów 100-lecia awangardy w Polsce.  Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Imprezę artystyczną rozpocznie premierowy pokaz teledysków Marcina „Zoraka” Szymańskiego „Afirmacja” i „Awangarda” a także prezentowany już videoklip „Ziemia Obiecana”. Bazą do stworzenia jednego z teledysków autorstwa Zoraka we współpracy z Dobrekino Studio oraz Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi stała się sztuka „Ziemia Obiecana” w reż. Remigiusza Brzyka, nagrodzona Złotą Maską za najlepszy spektakl w sezonie 2015/2016 i Energią Kultury dla najbardziej energetyzującego wydarzenia kulturalnego roku 2015. Zaś teledysk „Awangarda” odwołuje się do ciągle obecnej w Łodzi tradycji awangardy a także szeroko pojętego rozwoju działań kreatywnych miasta.

Podczas imprezy artystycznej odbędzie się również koncert rapera i beatboxera Zoraka (+ Kamila Salwerowicz, Przemek Sokalczuk i Bzyq).

Wydarzenie zakończy wystawa prac znanego polskiego twórcy grafik, Piotra Pasiewicza. Jego prace charakteryzują się precyzyjną kreską i mocną tonacją. Artysta swoją sztukę opisuje słowami : „Tworzę napełnione energią obrazy, gdzie martwe rodzi żywe, giętkość transformuje skostniałość aby za chwilę znów zrzucić utrwaloną postać. Jedyną stałą jest zmienność oraz próba zobrazowania subiektywnych przeżyć wizualnych”. Twórczość autora przybliży pokaz filmu dokumentalnego pt. Deliverance (2017), reżyserii Huberta Grzywna.

Marcin „Zorak” Szymański

Polski beatbokser, raper, improwizator, organizator różnorodnych imprez. Mistrz Polski WBW Beatbox Battle 2008. Członek zespołów Broklin, NTK, Tabasko, Impro Atak. Współpracował z wieloma wykonawcami m.in. : O.S.T.R., Me Myself and I, The Gospel Time, Piotr Rogucki. Wystąpił na wielu koncertach, trasach koncertowych ( Sami Swoi 2006, Bakflip 2007, O.S.T.R. Tylko dla dorosłych, Jazz Dwa Trzy, Tabasko, Haos, Kartagina). Od najmłodszych lat organizował spontaniczne trasy koncertowe polegające na podróżach po Europie i graniu na ulicach miast, ponadto brał udział w festiwalach, konkursach muzycznych a także prowadził setki warsztatów. Czynnie promuje łódzką kulturę hiphop. Obecnie współpracuje z Teatrem Nowym, Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną i pracuje nad nową płytą.

Piotr Pasiewicz

Urodzony w 1979 roku w Łodzi. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem (2013) w Pracowni Malarstwa I (Otwarta Księga) u prof. Andrzeja M. Bartczaka. Tworzy w zakresie grafiki warsztatowej, malarstwa, rysunku, performance, video a także graffiti. Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne, m.in. : w Galerii Manhattan w Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, V Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, IV Międzynarodowym Festiwalu Animacji Reanimacja, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, IFF â Interdisciplinary Fringe Festival we Wrocławiu, 14. międzynarodowym triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź, 6. Festiwalu Kina Niezależnego „OFF jak gorąco” w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
PWF_HAPPY_No_Text_Hi_Rez
Poza Łodzią: Pharell Williams na Pozytywne Wibracje Festival 2014
benjamin-piat
Benjamin Piat w Szafie
galawytwornia
Dobroczynna Gala – Kuźnia skrzydeł w Wytwórni

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*