soundedit_2014_logoHaydn Bendall i Wojtek Plichowski to kolejni goście nadchodzącego Festiwalu Soundedit. Impreza odbędzie się w Łodzi w dniach 23-25 października br.

Haydn Bendall – najskromniejszy, a zarazem producent z największym dorobkiem zawodowym spośród gości Soundedit. Jako student wiązał swoje nadzieje z medycyną lub nauczaniem. Jednocześnie jednak dał się uwieść magii pracy w studio nagraniowym. W 2013 r. otrzymał nagrodę Festiwalu „Człowieka ze Złotym Uchem”, a w tym roku poprowadzi warsztat pt. „Sekrety miksu”.

– Ken Townsend i Mike Gray z Abbey Road zgodzili się zatrudnić mnie na chwilę w niepełnym wymiarze godzin, do czasu, w którym dostępny będzie pełny etat. Po roku, w trakcie którego pracowałem przez większość wieczorów, nocy i weekendów, Ken, ku mojemu zdumieniu, zaproponował mi zatrudnienie w pełnym wymiarze godzinowym. W zamierzeniu miałem zostać przyjęty na trzymiesięczny okres próbny. Byłem niezmiernie podekscytowany, jednak ponieważ pierwszym dniem, w którym miałem zgłosić się do pracy był Prima Aprilis, jakiś głos w środku pytał mnie: „Czy to się dzieje naprawdę?” Jak się okazuje, nigdy nie powiedziano mi czy dostałem pracę, czy nie. Wciąż słyszę ten głos! Byłem zatrudniony w Abbey Road przez ponad 17 lat, z czego przez 10 ostatnich jako starszy inżynier – wspomina Haydn Bendall.

Jako producent muzyczny współpracował z m.in.: A-Ha, Alan Parsons, Andrea Bocelli, Bonnie Taylor, Camel, David Gilmour, Dido, Damon Albarn, Everything But The Girl, Fleetwood Mac, Freddie Mercury, Gary Moore, Hans Zimmer, Czeska Orkiestra Symfoniczna, Kate Bush, Katie Melua, Kiri Te Kanawa, Limahl, Michael Kamen, Marc Almond, Mick Hucknall, Neneh Cherry, Nightwish, Ozzy Osbourne, Paul McCartney, Paul Carrack, Paul Simon, Robin Gibb, Robert Fripp, Rush, Sarah Brightman, Sting, Shakira, Tori Amos, Tina Turner, The Shadows, Chris Botti. Produkcje Bendalla były trzykrotnie nagradzane Grammy. Współpraca z kompozytorem Ryuichi Sakamoto zaowocowała Oscarem; najlepszy soundtrack – „Ostatni cesarz” (1987 r.)

W ubiegły roku w uznaniu za całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej Haydn otrzymał Nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Wybitny producent przyjedzie ponownie do Łodzi, by podczas Soundedit ’14 poprowadzić warsztat „Sekrety miksu”. Klub Wytwórnia, sala warsztatowa, godz. 12:00, sobota, 25 października.

Wojtek Pilichowski – dotychczas wydał osiem płyt, plus cztery koncertowe, z których trzy doczekały się wydawnictwa DVD. Artysta sygnuje swoim nazwiskiem cztery „szkoły gry na gitarze basowej”. Jako muzyk sesyjny nagrał ponad 200 albumów, z czego większość z największymi gwiazdami polskiej sceny. Podczas Soundedit wystąpi w sobotę – 25 października.

Pierwsze solowe wydawnictwo zatytułowane: „Wojtek Pilichowski” ukazało się pod koniec 1994 r. Zaraz później płyta Woobie Doobie z Wojtkiem Olszakiem, Michałem Grymuzą, Michałem Dąbrowką i Mariuszem „Fazim” Mielczarkiem. Wraz z nagraniami przyszły pierwsze nagrody i wyróżniania, w tym dla najlepszego basisty.

– Pracowałem z wieloma wykonawcami, między innymi przy „Dotyku” z Edytą Górniak, z Kasią Kowalską nagraliśmy „Czekając na…” z hitem „Coś optymistycznego”. Mój pierwszy album koncertowy stworzyłem z Woobie Doobie – „Jazzga Live”. To było duże wyzwanie techniczne – mały klub w Łodzi i plątanina kabli – nikt do końca nie wiedział, co z tego wyjdzie, ale się udało! – wspomina Wojtek Pilichowski

Muzyk jest także uznanym wykładowcą gitary basowej. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Warsztatów w Muzycznej Owczarni. Za granicą prowadzi zajęcia przy okazji festiwali, m.in.: Bass Player Live w Nowym Jorku czy Euro Bass Days w Veronie. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej. Przez czytelników magazynu „Gitara i Bas” był siedmiokrotnie wybrany najlepszym polskim basistą. Czterokrotnie otrzymał nagrodą Play Box, którą przyznają Polskie Rozgłośnie Radiowe.  Aktualnie działa w: Pilichowski Band, Borysewicz – Kukiz, Jan Bo, Woobie-Doobie.

„INTRO” to tytuł najnowszego albumu Wojtka Pilichowskiego. Nikomu jeszcze nie udało się połączyć w taki sposób jazzu z brzmieniami gatunku elektro. Wirtuozeria instrumentalistów przeplata się z autentycznymi w swoim przekazie głosami wokalistów oraz brzmieniami nie tylko z krainy elektro. Wyjątkowe aranżacje utworów na instrumenty elektryczne, akustyczne i wirtualne, zostały stworzone przez Wojtka Pilichowskiego i Tomka Świerka. Całość produkcji dopełnia fenomenalne brzmienie wykreowane przez Tima McDowel’a w jego Chartside Studio w Nowym Jorku

– Muzyka to wolność. Frazes – wiem, ale w moim przypadku to dosłowność. Po tych dobrych kilku latach mogę śmiało powiedzieć, że człowiek – muzyk poznaje siebie wtedy, gdy zostanie sam z swoją nutą. Dlatego tworzę i gram zawsze z jednym ważnym przesłaniem w głowie – szukać. – kończy muzyk.

Podczas tegorocznego Soundedit muzyk wystąpi w sobotę, 25 października w Klubie Wytwórnia. Koncert rozpocznie się ok. godz. 23:15.

Pełny program Soundedit ‘14

Czwartek 23 października, Klub Wytwórnia – sala koncertowa:
całodniowe szkolenie Polsound/Meyer Sound,  prowadzący Steve Bush.

Piątek – 24  października, Klub Wytwórnia – sala warsztatowa:
12:00 – 12:45  – Music Toolz; „Monitoring w studio, czyli jak słuchać, żeby słyszeć?”, prowadzenie Andrzej Karp
13:00 – 13:45 – MegaTotal.pl
14:00 – 14:45 – PHILIPS; „Golden Ear Test”
15:00 – 15:45 – JORDAN REYNE; „Koncerty w cyberprzestrzeni, czyli jak czerpać radość i korzyści z koncertów w Internecie”
16:00 – 16:45 – LAIBACH; spotkanie z zespołem, prowadzenie Marek Horodniczy z Narodowego Centrum Kultury
17:00 – 17:45 – analogia.pl; „Pionierzy muzyki elektronicznej na przykładzie Donalda Buchli”
18:00 – 18:45 KARL BARTOS; sesja Questions & Answers

23:30 ¬– koncert Jordan Reyne + Afterparty DJ Serafin i DJ NO.107

Klub Wytwórnia – sala koncertowa:
19:00 – 21:30 LAIBACH
22:00 – 23:30 KARL BARTOS
 
Sobota – 25 października, Klub Wytwórnia – sala warsztatowa:
11:00 – 11:45 – Music Toolz i Sveda Audio; „Czego oczekujemy od perfekcyjnych monitorów studyjnych?”, prowadzenie Arek Szweda                                                                           
12:00 – 12:45 – Haydn Bendall; „Sekretu miksu”
13:00 – 13:45 – LECH JANERKA; spotkanie z artystą, prowadzenie Piotr Metz
14:00 – 15:30 – ZAiKS i ZPAV; w panelu udział wezmą: Marek Hojda, Marek Kościkiewicz oraz Bogusław Pluta
15:45 – 16:30 ¬– PHILIPS; “Czy istnieje głośnik idealny?”
16:45 – 17:30 – Dyskusja panelowa; „Znaczenie polskiej muzyki w realizacji misji radia publicznego.”
17:45 – 18:30¬ – HOWIE B.; sesja Questions & Answers

23:15 – 24:00 – Wojtek Pilichowski
24:00 –  Afterparty HOWIE B.
 
Klub Wytwórnia – sala koncertowa:
19:00 – 20:00 PATRICK WOLF
20:15 – 21:15 LECH JANERKA
21:30 – 22:00 Gala wręczenia nagród „Człowieka ze Złotym Uchem”,
którą poprowadzi Piotr Metz
22:00 – 23:15 JOHN CALE

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Słoń Na Dachu Sukcesji
smash
Smash The Crash w Łódzkim Domu Kultury
widt
WIDT w Fabryce Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*