_DSC03948 listopada, w klubie Wytwórnia, odbył się koncert projektu Nowe Sytuacje. Podczas wydarzenia muzycy kultowej Republiki wykonali wszystkie utwory z pierwszej płyty zespołu, który na trwałe zapisał się w kanonie najlepszych polskich grup rockowych wszech czasów.

Republika była niepowtarzalnym zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej. Wydawało się, że po śmierci Grzegorza Ciechowskiego jakiekolwiek próby reaktywacji zespołu mogą zostać odebrane przez fanów jako naruszenie sfery sacrum – w takich sytuacjach najczęstszy komentarz „to nie będzie to samo” pada z ust wszystkich, dla których dany zespół był głównym punktem odniesienia szaleńczych, muzycznych poszukiwań. Muzycy doskonale zdawali sobie z tego sprawę, dlatego pod innym szyldem zdecydowali się na zagranie podczas jednej trasy koncertowej całej debiutanckiej płyty grupy – bez żadnych obietnic reaktywacji, bez nowego materiału, w którym próbowaliby ratować ducha Ciechowskiego. Koncert w Łodzi pokazał, że była to decyzja jak najbardziej słuszna.

Wybrali wokalistów, którzy w żaden sposób nie starają się naśladować lidera Republiki: Tymon Tymański oraz Jacek „Budyń” Szymkiewicz dali co prawda popis imitowanych ataków epilepsi i innych dziwnych ruchów scenicznych, ale zrobili to we własnym stylu – przetrawili i zinterpretowali na nowo naładowaną emocjami twórczość Ciechowskiego. „Nowe sytuacje”, „System nerwowy”, „Prąd” , „Arktyka” , „Śmierć w bikini”…Bez wahania można wymienić wszystkie zagrane tego wieczora utwory – bez wyjątku zabrzmiały niezwykle świeżo jak na kompozycje nagrane ponad 30 lat temu. Reakcje publiczności, domagającej się bisów i skandującej wciąż nieśmiertelną na koncertach nazwę „Republika”, wskazywały, że głód na muzykę polskiej, nowej fali był ogromny.

Składowi pozostaje pogratulować pomysłu tej cichej reaktywacji – i wilk syty i owca cała: Ciechowski tam na górze na pewno nie ma o nic pretensji, przecież bez niego Republika nie istnieje, a nikt nie śmie jej reaktywować. A z drugiej strony publiczność po latach znowu może cieszyć się absolutnie ponadczasowymi utworami, które pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu współczesnych muzyków rockowych. Osobiście nie sądziłem, że kiedykolwiek będę miał okazję posłuchać na żywo legendy – dzięki Nowym Sytuacjom młode pokolenie mogło jej po raz pierwszy dotknąć, a z tego, że nie doświadczy jej nigdy w pełni wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę.

/fot. Joanna Wal

Zobacz także:

Republika Bez Prądu ponownie w Radio Łódź (foto)

Już Nie Żyjesz, Half Light i Agressiva 69 zagrały na HALUCYNACJACH w DOMu (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8717_kopia
Kobieta z Wydm w Lokalu (foto)
009br
Brave Old World w Parku Ocalałych (foto)
Kumka_Olik
Kumka Olik zagrała w Stereo Krogs (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*