Nowe Narracje Wizualne w Łodzi

Spotkania i debaty, twórcy filmowi i producenci, artyści i międzynarodowi goście – w dniach 1-3 lipca 2022 odbędzie się konferencja „Nowe Narracje Wizualne” w Łodzi. To propozycja dla wszystkich tych, których pasjonuje sztuka, technologia i pragną przyjrzeć się zmianom w krajobrazie współczesnych mediów. Konferencja jest bezpłatna. Rejestracja już dostępna na stronie konferencja.vnlab.org

 

„Nowe Narracje Wizualne” to wydarzenie, która podsumuje i otworzy nowy rozdział w działalności vnLab Szkoły Filmowej w Łodzi. Laboratorium Narracji Wizualnych powstało w 2019 roku jako miejsce twórczej i naukowej eksploracji mediów fotografii, filmu i sztuk audiowizualnych. W trakcie trzech dni konferencji poruszone zostaną tematy, z którymi obecnie mierzą się zarówno twórcy jak i odbiorcy mediów immersyjnych, narracji interaktywnych, eseju filmowego czy animacji. Dyskusjom będzie towarzyszyła wystawa utworów VR i doświadczeń wykorzystujących media cyfrowe oraz program pokazów kinowych. Nie zabraknie również miejsca na nieformalne spotkania w przestrzeni campusu Łódzkiej Szkoły Filmowej, która od dziesięcioleci była i jest miejscem ożywionej debaty twórczej. 

 

Technologia, która poszerza język sztuki

 

Technologia staje się coraz bardziej obecna w codziennym życiu, co znacząco przyspieszyły dwa lata pandemii. Większa ekspozycja na różnego rodzaju interfejsy spowodowała, że łatwiej nam dziś konsumować projekty cyfrowe, dużo swobodniej poruszamy się w stechnologizowanym świecie. Z drugiej jednak strony jesteśmy zmęczeni byciem nieustannie online i zapośredniczeniem relacji międzyludzkich przez ekrany. Opowiadanie historii przez media cyfrowe staje się więc ogromnym wyzwaniem. Oczekiwania odbiorców do treści online rosną, a tęsknota za światem materialnym stale się nasila.

 

„Nowe Narracje Wizualne” dotykają szerokich możliwości opowiadania historii przez media immersyjne, przy wykorzystaniu języka filmu i sztuk wizualnych. Prowokują do myślenia o potencjalnych kierunkach poszerzania języka sztuki, stawiają pytania o rolę zaangażowania odbiorców w tworzone doświadczenia.

 

Podczas gdy wiek XX był wiekiem filmu, tak XXI wymyka się definicji. Kolejne lata wyznaczają nowe kierunki poszukiwań. Jesteśmy w ekscytującym momencie eksploracji i kreacji nowych narracji wykorzystujących technologie. Zbliżająca się konferencja będzie okazją do przyjrzenia się najaktualniejszym zjawiskom w sztuce i filmie, przedstawieniem wniosków i problemów z jakimi spotykają się twórcy i badacze oraz zaproszeniem do rozważań o przyszłości narracji wizualnych.

 

Eksperymentalne produkcje i badania naukowe

 

Program konferencji podzielony został na trzy dni i moduły tematyczne, które odpowiadają pracowniom vnLab – moduł poświęcony XR, narracjom interaktywnym, esejowi filmowemu, badaniom odbiorców i percepcji, animacji 3D i stereoskopii.

Każde z wystąpień, mimo, że krąży wokół technologii w centrum stawia historię i jej odbiorców. Na scenie pojawią się zarówno artyści, producenci, reżyserzy, kuratorzy jak i badacze kultury. Każdy projekt realizowany w vnLab był poddawany szczegółowym badaniom, wyniki tych analiz teraz mogą posłużyć kolejnym twórcom.

 

W debatach i spotkaniach udział wezmą twórcy, na co dzień prowadzący pracownie vnLab: Krzysztof Pijarski, Krzysztof Franek, Katarzyna Boratyn, Pola Borkiewicz, Jacek Nagłowski, Piotr Matysiak, Justyna Rucińska, Kuba Mikurda, Stanisław Liguziński i Magdalena Sobocińska jak i międzynarodowi goście. Wśród nich:

Ariel Avissar – eseista filmowy, wykładowca na Uniwersytecie w Tel Awiwie, redaktor naczelny [in]Transition, the Journal of Videographic Film & Moving Image Studies,

Gary Hall, filozof mediów, zajmujący się działaniem na styku kultury cyfrowej, polityki, sztuki i technologii, Profesor na Coventry University w Wielkiej Brytanii.

prof. Hartmut Koenitz – z HKU University of Arts Utrecht, badający wykorzystanie interaktywnych narracji,

Lena Thiele – dyrektor kreatywna, zajmująca się produkcją interaktywnych utworów, twórczyni wielokrotnie nagradzanego utworu NetWars

Joanna Żylińska – kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i artystka, wykładowczyni King’s College London

 

Pokazy i doświadczenia VR

 

Dyskusjom na konferencji będzie towarzyszyła wystawa utworów VR i doświadczeń, wchodzących w twórczy dialog z medium filmu, wirtualnej rzeczywistości i dokumentu. To niezwykła okazja do zobaczenia prac, zwykle dostępnych tylko na festiwalach lub zamkniętych wydarzeniach. Będą to zarówno prezentowane przedpremierowo doświadczenia powstałe w vnLab jak i zaproszone gościnnie projekty twórców polskich i zagranicznych. Twórcy przyglądają się aktualnym zagadnieniom współczesności takim jak zdrowie psychiczne, ekologia, równouprawnienie, mierzą się ze światem pod wieloma względami przewartościowanym i sfragmentaryzowanym.

 

Nowe Narracje Wizualne

Konferencja 1-3 lipca 2022 Łódź + online

organizatorzy: Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab, Szkoła Filmowa w Łodzi

Pełny program i rejestracja: konferencja.vnlab.org

Laboratorium Narracji Wizualnych

Laboratorium Narracji Wizualnych przy Szkole Filmowej w Łodzi to miejsce twórczej i naukowej eksploracji obszaru technologii związanych z narracją, takich jak cinematic VR, XR, AR, stereoskopia, interaktywne narracje, esej filmowy i cyfrowe publikacje. vnLab składa się z 5 pracowni prowadzonych przez doświadczonych twórców, którzy przecierają szlaki w ramach swoich specjalizacji i poszerzają język sztuk audiowizualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy