Nowe kino polskie w Kinematografie

Wojna-polsko-ruskaNa początku nowego roku w Muzeum Kinematografii będzie można obejrzeć cztery głośne filmy mijającego sezonu rodzimych autorów.

Drugiego stycznia na widzów czekają obrazy „polskich nestorów” – „Tatarak” (g. 17:30) Andrzeja Wajdy oraz „Mniejsze zło” (g. 19) Janusza Morgensterna. Dzień później do głosu dojdą „młodzi” – Małgorzata Szumowska z „33 scenami  z życia” (g. 17) oraz Xawery Żuławski i jego „Wojna polsko-ruska” (g. 19). Bilet wstępu na daną projekcję wyniesie 10 lub 12 złotych.

 

Opis filmów:


Tatarak (2008) Polska; 85’

reżyseria i scenariusz (na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza „Tatarak”): Andrzej Wajda

Wielowymiarowa opowieść o miłości, która przychodzi za późno, i o śmierci, która zawsze przychodzi za wcześnie.Marta, kulturalna kobieta w średnim wieku, żona doktora z małego miasteczka, nie wie o swej śmiertelnej chorobie. Od lat opłakuje śmierć dwóch synów, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. Pewnego dnia Marta poznaje znacznie młodszego od siebie mężczyznę, prostego robotnika Bogusia, który oczarowuje ją swoją młodością i niewinnością.


Mniejsze zło (2009) Polska; 109’

reżyseria: Janusz Morgenstern

scenariusz (na podstawie powieści Janusza Andermana „Cały czas”): Janusz Anderman, Janusz Morgenstern

Jak być kimś, będąc nikim? Poruszająca opowieść o człowieku gotowym na wszystko dla osiągnięcia sukcesu, osadzona w realiach chwiejącego się w posadach komunizmu w Polsce. Kamil ma jasny cel – chce zostać pisarzem. Nie dlatego, że kocha literaturę, ale ponieważ wie, że bycie pisarzem w ówczesnej Polsce jest równoznaczne z osiągnięciem sukcesu finansowego i prestiżu. Kamil ma też pewien zasadniczy problem – nie potrafi pisać.


33 sceny z życia (2008) Polska, Niemcy; 100’

reżyseria i scenariusz: Małgorzata Szumowska

Przejmujący i bardzo osobisty film Małgorzaty Szumowskiej został nagrodzony w 2008 roku m. in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za reżyserię, zdjęcia, muzykę. Został również wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Julia jest fotograficzką, odnoszącą znaczące sukcesy artystyczne. Żyje w zamożnej, inteligenckiej rodzinie. Jej mąż, Piotr, jest cenionym kompozytorem. Matka, Basia, to uznana autorka powieści kryminalnych, Ojciec, Jurek, jest filmowcem-dokumentalistą. Nagle ich szczęśliwe życie się kończy: najpierw zdycha kochany przez wszystkich pies, wkrótce potem Basia skarży się na ból brzucha – lekarze diagnozują raka.


Wojna polsko-ruska (2009) Polska; 108’

reżyseria i scenariusz (na podstawie powieści Doroty Masłowskiej „Wojna polsko–ruska pod flagą biało-czerwoną”): Xawery Żuławski

Ekranizacja książki Doroty Masłowskiej, pierwszej polskiej powieści dresiarskiej. Opowiada o przygodach dresiarza, Silnego, z pięcioma kolejnymi dziewczętami: jego ukochaną, Magdą; Andżelą – pełną odjechanych marzeń wrażliwą dziewicą; Natą – starą przyjaciółką, miłośniczką wąchania zupek w proszku; Olą, bezwzględną uwodzicielką, której imponuje prostoduszność Silnego oraz Dorotą (Dorota Masłowska) – nastolatką, w której głowie dzieje się cały ten film.


(na podstawie informacji prasowych)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy