1kobroTo będzie najważniejsza przestrzeń publiczna Nowego Centrum Łodzi. Rynek Kobro znajdzie się dokładnie między dworcem i EC1. Będzie otoczony z jednej strony charakterystyczną dla Łodzi poprzemysłową architekturą, a z drugiej nowymi gmachami. W planach ma być miejscem spotkań, ale i areną dla miejskich wydarzeń.

Rynek Kobro będzie typowym miejskim placem. Jego płyta będzie wyłożona płytami klinkierowymi oraz iluminowana oświetleniem LED. W północnej części będzie się schodami obniżać do poziomu ul. Kieślowskiego i wyjścia z dworca. Schody te zostaną obsadzone drzewami, niską zielenią i kaskadowo będzie z nich miejscami spływała woda. Drzewa pojawią się także po wschodniej stronie placu. On sam będzie przystosowany do organizowania tam imprez z zapleczem technicznym i windą znajdującymi się tuż pod powierzchnią rynku.

Razem z placem zostanie przebudowana ulica Hasa, która zamieni się w zielony pasaż z fontannami i miejscami na sezonowe ogródki. Będzie to przestrzeń dedykowana pieszym i rowerzystom, gdzie auta będą wpuszczane jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

 

Kolejne elementy będą niewidoczne z poziomu ulicy, to parking pod placem na 300 samochodów oraz podziemna ulica, której jezdnia będzie zagłębiona na 6,5 metra. Będą do niej prowadziły 2 główne zjazdy: od strony ul. Kilińskiego i od strony ronda pod al. rodziny Scheiblerów. Wybudowane zostaną także zjazdy do podziemnych parkingów oraz do podziemnych części znajdujących się przy niej budynków. Autorami koncepcji są projektanci z SUD Architekci i BZB Projekt.

Jeszcze w lutym Miasto ogłosi przetarg na wykonawcę inwestycji w systemie zaprojektuj-wybuduj. Prace budowlane powinny rozpocznąć się za rok. Całość zostanie oddana do użytku w roku 2022.

Na czas inwestycji cały czas będzie umożliwione przejście ul. Targową z dworca do EC1. Do EC1 z dworca będzie można dostać się także ul. Kilińskiego i nową ulicą, która powstanie koło Bramy Miasta. Podziemna droga będzie prowadzona w całości w tunelu (wstępnie przyjmowano, że może być częściowo odkryta) Będzie miała ok. pół kilometra długości. Podziemna ulica ma być przejezdna do grudnia 2019 roku, inwestycja będzie etapowana i koordynowana z sąsiednimi inwestycjami.

/wizualizacje – mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Elementy zabytkowej kraty z Litzmannstadt Getto trafiły do Muzeum Tradycji Niepodległościowych (foto+wideo)
_MG_3184
Festyn Trzech Króli 2017 (foto)
Filmowy unikat w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*