Nowa technologia naprawy łódzkich kanałów przy użyciu światła UV (wideo)

rekaw.01ZWIK wprowadza nową technologię naprawy kanałów. Przy użyciu elastycznych rękawów z włókna szklanego utwardzanych światłem UV można w dwa dni naprawić 200 metrowy kanał.

Aby naprawić stary ściekowy kanał nie trzeba już rozkopywać ulic i blokować ulicznego ruchu ciężkim sprzętem ZWIK. Wystarczy, że do kanału zostanie wprowadzony przez studzienkę kanalizacyjną elastyczny rękaw z włókna szklanego. Nasączony jest poliestrową żywicą, która twardnieje pod wpływem światła UV.  Po umieszczeniu pod ziemią rękawa napełniany jest on powietrzem pod dużym ciśnieniem – dzięki temu dokładnie wypełnia całą przestrzeń kanału. Do rękawa wprowadzany jest następnie wózek z lampami UV oraz żaroodporną kamerą monitorującą. Pod wpływem światła żywica w ciągu kilkunastu minut twardnieje. Po zakończeniu tego procesu pod ziemię trafia zdalnie sterowany robot, który udrażnia boczne wpusty kanalizacyjne z okolicznych budynków. Metodą UV jednorazowo można przeprowadzić renowację 200 metrowego odcinka kanału. Naprawiać można rury kanalizacyjne o przekrojach od 15 do 60 cm.

Włókno szklane utwardzane światłem ma bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia, dlatego nowa technologia sprawdza się najlepiej w miejscach, w których konieczne jest pilne wzmocnienie nośności kanału na przykład: gdy przebiega on pod ulicą, po której przemieszczają się ciężkie pojazdy. Metoda renowacji UV jest skuteczna szczególnie w gęstej śródmiejskiej zabudowie. Całe oprzyrządowanie do prac mieści się w niewielkim samochodowym kontenerze. Zadanie wykonuje kilku pracowników w dwa dni robocze. Jednego dnia kanał jest myty, drugiego układany jest rękaw. Inne metody utwardzania rękawów z tworzyw sztucznych – przy użyciu gorącej wody czy pary wodnej – wymagają większej liczby ludzi i sprzętu i są droższe. Rękaw utwardzany UV ma żywotność około 40 lat, jest wodoodporny, nie powoduje też znacznego zmniejszenia przekroju kanalizacyjnej rury.  

W tym roku pracownicy ZWIK chcą naprawić metodą UV ponad 1000 metrów łódzkich kanałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *