konfa_I

Nowoczesny budynek stworzony na potrzeby studentów Akademii Muzycznej i łódzkich melomanów to połączenie znakomitego designu i najwyższej klasy rozwiązań technicznych. Uroczysty koncert inauguracyjny już 17 października. Orkiestrę Symfoniczną AM poprowadzi Maestro Jerzy Semkow.

Sala przy ul. Żubardzkiej powstała w ramach projektu „Budowa Sali koncertowej dla celów dydaktycznych Akademii Muzycznej w Łodzi” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Podczas konferencji prasowej, zapowiadającej otwarcie Sali Koncertowej wypowiadali się: rektor Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Cezary Sanecki, kanclerz uczelni Agnieszka Grochulska, architekt Włodzimierz Nowakowski (autor projektu architektonicznego Sali) oraz koordynator projektu  europejskiego Magdalena Janus-Hibner. Wszyscy opowiadali o idei projektu, o uniwersalności i komfortowych warunkach nowego budynku, cennych nowych salach wykładowych i studiu nagrań, znakomitej akustyce Sali koncertowej, co w sumie przekłada się na nowe możliwości rozwoju artystycznego i dydaktycznego uczelni oraz dogodniejsze warunki studiowania: nowy budynek tworzy jeden kompleks przestrzenny z Domem Studenckim Akademii.

Dopełnieniem konferencji był koncert w wykonaniu Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ, prowadzonej od pulpitu przez prof. Łukasza Błaszczyka, którą tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Orkiestra wykonała utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Grażyny Bacewicz, prezentując „na żywo” walory akustycznej nowej sali.

Oddanie budynku Sali koncertowej to bardzo ważny etap w rozwoju uczelni – mówił rektor prof. Cezary Sanecki. – Nowy budynek daje nam nowe możliwości i nową przestrzeń, pozwala złapać oddech w planowaniu bieżącej działalności dydaktycznej i urealnianiu planów związanych ze zwiększaniem ilości kierunków studiów. Już w przyszłym roku uruchomimy dyrygenturę symfoniczną oraz kierunek z trzema nowymi specjalnościami: muzyka estradowa, choreografia sceniczna i musical – wylicza rektor.

konfa_IV

Sercem nowego budynku jest nowoczesna, piękna sala koncertowa ze świetną akustyką, która – mam nadzieję – w niedługim czasie wpisze się w pejzaż kulturalny Łodzi i całego regionu. Długo czekaliśmy na tę możliwość, aby wszystkie projekty artystyczne przygotowywane przez studentów i pedagogów Akademii móc prezentować na własnej scenie.

Na 5,5 tysiąca metrów kwadratowych i czterech kondygnacjach budynku znajdują się: sala koncertowa z widownią dla 300 osób, profesjonalne studio nagrań, sala prób dla orkiestr i chórów, 12 sal akustycznie przystosowanych do zajęć z instrumentalistami (będą przeznaczone dla „najgłośniejszych” specjalności: trąbka, saksofon, puzon, waltornia, tuba, perkusja, oraz dla harf i kontrabasów), sala do zajęć zespołowych, 2 sale do zajęć ruchowych dla studentów specjalności rytmika oraz choreografia i techniki tańca, kilka sal wykładowych, ćwiczeniowych, garderoby.

Nowocześnie wyposażona Sala koncertowa, dzięki znakomitej akustyce i wysokiej klasy nagłośnieniu, stwarza komfortowe warunki do koncertów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych oraz nagrań różnych gatunków muzyki, szczególnie muzyki klasycznej i jazzowej. Wyposażona w fosę dla orkiestry i kurtynę jest przystosowana również do spektakli operowych i tanecznych. O oryginalnych rozwiązaniach architektonicznych budynku opowiadał Włodzimierz Nowakowski: – Sala koncertowa ma 600 m2 i co ciekawe – jest podzielona dokładnie na pół: powierzchnia sceny i widowni jest taka sama.  W ten sposób uzyskano wielką scenę, która pomieści jednocześnie wielki aparat wykonawczy – 160 muzyków, w tym 80-osobową orkiestrę i 80-osobowy chór. Rozległa estrada umożliwia realizacje teatralne, w w przypadku koncertów solowych czy kameralnych – dostawienie 140 dodatkowych krzeseł dla publiczności.

konfa_III

Architekt podkreślał również znaczenia wyspowego usytuowania widowni:  – To komfortowe rozwiązanie dla słuchaczy, bo każdy siedzi w odległości co najmniej trzech metrów od ściany. Budowa oraz wszystkie elementy wyposażenia sali koncertowej, umiejscowionej centralnie wewnątrz budynku, dla wytłumienia wszelkich zakłóceń dobiegających z zewnątrz, zostały podporządkowane akustyce. Są to m.in. wielowarstwowe, grube ściany i podłogi, konstrukcja i pokrycie foteli, liczne ustroje akustyczne, w tym efektowne kuliste soczewki widoczne nad sceną, tysiące ukrytych w ścianach rezonatorów.

– Multimedia i nagłośnienie – na nich koncentrowaliśmy się, planując wyposażenie budynku Sali koncertowej – podkreślała kanclerz Agnieszka Grochulska, opowiadając o zaawansowanych technologiach zastosowanych w nowym obiekcie. Dla Sali koncertowej i studia nagrań został zakupiony wysokiej klasy sprzęt do  nagłaśniania i rejestracji dźwięku, dostosowany parametrami do muzyki klasycznej, zapewniający audiofilskie warunki odbioru muzyki. W połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie instalacji teleinformatycznych i elektroakustycznych tworzy on złożony system, który umożliwia nagłośnienie sali przy równoczesnej niezależnej realizacji transmisji na żywo, 48-śladową rejestrację dźwięku, wyświetlanie na telebimie bieżących realizacji ze zdalnie sterowanych kamer i rejestrację wideo.

***

Projekt „Budowa Sali koncertowej dla celów dydaktycznych Akademii Muzycznej w Łodzi” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 11.3 Infrastruktura szkolnictwa artystycznego). Dotychczas pochłonął ponad 42 mln złotych, ostatecznie uczelnia szacuje, że jego koszt zamknie suma ok. 44 mln zł. Z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pochodzi ponad 28 mln zł, pozostałe środki pochodzą z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

(Tekst – Mat. Prasowe; Fot. Szymon Łaszewski)

Więcej o Akademii Muzycznej w Łodzi na Plastrze Łódzkim!

Więcej  zdjęć wkrótce!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9420
TAU w Scenografii (foto)
Artyści przeciw nienawiści w Atlas Arenie (foto)
Slipknot w Atlas Arenie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*